vziDf8nzB0nzUor7

Врятувати ротного Струкова…

Місія нездійсненна?

ВККСУ спішить на допомогу!

Одіозний голова Октябрського райсуду м. Полтави Олександр Струков вирішив пройти кваліфікаційне оцінювання. Добровільно. У свої 62 роки.

Олександр Струков | фото автора

Знаменитим на всю Україну Струков став через гноблення судді Лариси Гольник.

Тієї, яка не захотіла «по-хорошому» закрити корупційну справу полтавського мера Мамая, а коли їй запропонували отримати хабар, повідомила правоохоронців про злочинні наміри градоначальника та його посіпак. Потім допомогла задокументувати цей злочин.

У результаті посередника вже судять. Справу Мамая, як не намагалася її розвалити Прокуратура Полтавської області, розслідує НАБУ. Добитися цього судді Гольник вдалося тільки після втручання парламентського Комітету з питань запобігання і протидії корупції.

Не пробачивши непоступливості, Струков заходився нищити жінку-колегу. Не тільки морально. Навіть до рукоприкладства справа доходила.

Коментуючи ситуацію, Струков заявив журналістці Марії Землянській (Слідство.Інфо): «вина» судді Гольник в тому, що  вона «проти колективу всього пішла».

Солдафонські сентенції про роту та Гольник, яка «йде не в ногу», породили нове струковське прізвисько – «ротний».

Реакція полтавців на одне з рішень Струкова | фото ІВ «Полтавщина»

Полтавці спостерігають звершення Струкова на плідній ниві кривосуддя вже кілька десятиліть. Стогнуть, обурюються. Щоправда, не всі. Корупціонери, хабарники, грошовиті пияки та наркомани за кермом, «авторитетні» кримінальники сервісними послугами судді Струкова цілком задоволені.

Пост про Струкова відомого волонтера Романа Сініцина

Зрештою звернули на Струкова увагу й у Києві. Це теж заслуга незламної Гольник.

За її наполегливими зверненнями нескінченним і різноманітним порушенням законів України, вчиненим головою (!) суду, услід за антикорупційним Комітетом Верховної Ради дали принципову оцінку Рада суддів України, Національне агентство з питань запобігання корупції, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Найважливішою є позиція Ради суддів України.

Уривок з рішення Ради суддів України

Рішенням № 44 від 7 вересня 2017 року за результатами перевірки Октябрського райсуду РСУ постановила:

«1. Звернути увагу зборів суддів судів України на неприпустимість обрання на посади голів судів осіб з низькими моральними, діловими та професійними якостями.

2. Визнати неприпустимою поведінку, рішення, дії голів судів, які порушують законодавство про єдиний статус суддів.

3. Звернути увагу суддів судів України на те, що створення конфліктної ситуації в суді між суддями, незнаходження порозуміння, а так само ухилення від врегулювання такої конфліктної ситуації, перешкоджає нормальній діяльності суду і суддів, є порушенням правил суддівської етики, порочить звання судді та підриває авторитет судової влади».

Безпосередньо «октябристам», якщо вони не впізнають у попередньому переліку вад себе та свого незмінного керманича, адресовано такий пункт:

«4. Рекомендувати зборам суддів Октябрського районного суду міста Полтави розглянути питання про доцільність подальшого перебування на посаді голови названого суду Струкова О.М.».

А наступним абзацом Рада суддів України доручила своєму голові звернутися до Вищої ради правосуддя (тільки ВРП може покарати суддю) зі скаргою:

«про притягнення до дисциплінарної відповідальності голови Октябрського районного суду міста Полтави Струкова О.М. з підстав, передбачених пунктом 3 частини першої статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», – за допущення ним поведінки, що підриває авторитет правосуддя, зокрема, в питаннях дотримання норм суддівської етики та стандартів поведінки, які забезпечують суспільну довіру до суду, прояв неповаги до інших суддів».

Це – серйозне обвинувачення. Відповідно до частини першої статті 109 зазначеного Закону воно передбачає три види відповідальності:

«4) подання про тимчасове (від одного до шести місяців) відсторонення від здійснення правосуддя – з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді та обов’язковим направленням судді до Національної школи суддів України для проходження курсу підвищення кваліфікації, визначеного органом, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, та подальшим кваліфікаційним оцінюванням для підтвердження здатності судді здійснювати правосуддя у відповідному суді;

5) подання про переведення судді до суду нижчого рівня;

6) подання про звільнення судді з посади».

Переміщення до суду нижчого рівня Струкову не загрожує – він і так працює у місцевому суді.

Залишається ганебне звільнення (із втратою всіх привілеїв та суддівської пенсії) або покарання у формі … навчання.

Тепер оцініть красу гри.

Олександр Струков | фото Геннадія Фетісова

Не здивуюсь, якщо Струков, коли його справу нарешті вирішить розглянути Вища рада правосуддя, повиниться та заявить, що безчинствував не зі зла, а за браком знань чи досвіду. І попросить призначити йому покарання у вигляді примусового підвищення кваліфікації.

Та вчитися півроку в столиці він, певно, не збирається. Нерентабельно. У його роботі «простої» пов’язані з неотриманням вигоди. В особливо великих розмірах.

Розрубати гордіїв вузол Струкову має допомогти проходження кваліфоцінювання.

Суддя, який його пройшов, вважається стовідсотково доброчесним і фаховим (як ті двоє, що судили майбутнього Генпрокурора Юрія Луценка). Подальшого навчання він не потребує. Зате потребує істотного підвищення рівня суддівської винагороди.

Список кандидатів на «оцінювання»

«Очищений» Струков може розраховувати на зарплатню не в десять прожиткових мінімумів, як зараз, а в тридцять! Плюс 90% надбавки.

Це при тому, що посада голови дозволяє йому зменшити суддівське навантаження наполовину (чим він успішно й користується).

Коли судова реформа тільки починалася, очікувалася така послідовність звільнення суддівських лав від бруду: Верховний Суд, апеляційна ланка, місцеві суди.

Скриншот зі сторінки ВККСУ

Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККСУ) внесла у процес свої корективи. Тепер оцінювання на відповідність займаній посаді можна пройти не в порядку описаної черги, а за бажанням самого служителя Феміди.

Людям похилого віку – персональна турбота.

Категорії 60+ пропонується за кілька років до виходу у відставку істотно збільшити не тільки свою зарплатню. Але й пенсію. У даному випадку це називається щомісячним довічним грошовим утримання судді у відставці.

Частина третя статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що:

«Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді».

У випадку Струкова це означає, що він отримуватиме пенсію в розмірі 80 % від зарплати, з якої вийде на «заслужений» відпочинок.

Як обумовлює наступна частина тієї ж статті, «У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання».

Вже не вперше спроби урядовців та законодавців привести суддівські пенсії до загальнодержавного знаменника наштовхуються на опір системи. Відставні судді ідуть до суду і виграють у держави. Адже ролі «неупереджених» арбітрів грають співчутливі колеги.

Згідно з е-декларацією у 2016 році Струков Олександр Михайлович мав щомісяця: понад 3 тисячі 500 гривень пенсії та близько 31 тисячі зарплатні.

Витяг з декларації Струкова

Рахувати, скільки Струков буде отримувати після проходження кваліфікаційного оцінювання, не стану. Це обурює і засмучує.

Якщо у випадку так званих суддів-п’ятирічок (у яких після першого призначення на посаду закінчився строк повноважень) та ще й у критичних ситуаціях зі здійсненням правосуддя (є суди, де ніхто із суддів не має повноважень, або один працює за трьох) готовність ВККСУ прискорити процеси можна зрозуміти, то стосовно «ветеранів» подібні щедрі пропозиції виглядають дивно.

Упевнений, такі як Струков у чергу вишикуються й будуть готові «віддячити» тим «добродіям», які формуватимуть списки на проходження кваліфоцінювання.

Прикметно, що на початку вересня Струков продав якесь рухоме майно на суму 150 тисяч гривень.

Хаотичність процесу оцінювання суддів «на відповідність» істотно ускладнить можливості громадського контролю.

Розділяти мантієносців на чистих і нечистих було б простіше за планомірного відпрацювання судової вертикалі. Інакше спробуй відстеж, у які шпарини полізуть струкови. Тим більше, що одночасно на перевірку своїх чеснот подалися 999 суддів!

Одна із публікацій про Струкова

Зробити так, щоб план перевтілення зганьбленого судді на просвітленого Будду трансформувався у перерваний політ, наразі здатна тільки Громадська рада доброчесності.

Після конкурсу до Верховного суду сподіватися на спроможність ВККСУ та ВРП опустити перед зажраними жерцями від правосуддя шлагбаум не доводиться.

Водночас суспільні інтереси потребують таких змін. Позаяк, за влучним висловом одного полтавського журналіста реформи закінчуються там, де починаються струкови.

Та й бюджету на них не вистачить! Занадто ненаситні.