Архієпископ Федір: Як Покрова стала сакральним святом для захисників


Свято Покрови Пресвятої Богородиці пов’язане з 910 роком і Константинополем, столицею Візантійської імперії. Це період, коли арабські племена мусульмани захоплювали околиці Візантійської імперії і навіть здійснювали напади на саму столицю, щоб підкорити собі найбільшу і найпривабливішу країну того часу.

Тоді всі тягнулися до Візантії, адже це була вершина культурних надбань і не дивно, що князь Володимир приніс звідти християнство. Окрім такого містичного і Божого заклику, варто зважати й на те, що Володимир був ще й прагматиком і політичним діячем. Як ми тепер ми тягнемося до кращих, так і він прагнув до кращих і тому з Візантії прийняв віру.

У 910 році була загроза захоплення Візантійської імперії арабами-мусульманами. Вони стояли під стінами Константинополя, готуючись до штурму, а захисників столиці було недостатньо. У час найбільшої загрози, у Влахернському храмі, який існує досі, зібралися люди разом із Патріархом та імператором. У Влахернському храмі зберігалася риза (верхній одяг) Пресвятої Богородиці, омофор (хустина, якою накривали голову) й частина поясу привезені з Єрусалиму в 5 столітті. Містяни цілу ніч молилися до Богородиці про захист. 

Тієї ночі найдостойнішим Святому Андрію та його учневі Епіфанію було видіння. Андрій побачив, що склепіння храму розчинилося і явилася Богородиця у супроводі ангелів, апостолів і розпростерла свій омофор. Після явлення Богородиці вороже військо, з невідомих причин, відступило від стін Константинополя. З того часу цю подію зафіксували як свято подяки Пресвятій Богородиці й щороку відзначали в Константинополі.

З хрещенням Київської Русі це свято прийшло і до нас. Наприклад, у повчанні князя Володимира Мономаха своїм дітям написано молитву, у якій йдеться про те, що князь віддає місто Київ під покров Діви Богородиці.

У пізніші часи українські козаки шанували Богородицю як свою покровительку і почали на Січі будувати храми на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Часто на іконостасах робили написи: «Молимо тебе покрий нас, Владичице, покровом твоїм». Козаки взагалі були дуже віруючими людьми, бо постійно провадили бойові дії і ходили на межі життя та смерті. Невідання часу переходу у вічне життя спонукало їх до глибокої віри у Бога.

З давніх часів український народ ставиться з великим пієтетом до Богородиці. Усі наші знакові храми, лаври і монастирі збудовано на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Головна духовна риса Богородиці – це глибока внутрішня чистота і велике смирення. Наш народ прагнув до такої чистоти.

Свято Покрови тягнеться від Візантії, Київської Русі, козацтва. Потім вважається, що 14 жовтня 1942 року народилася українська повстанська армія, яка воювала проти нацистів та більшовиків, проти двох окупантів. Українські повстанці теж шанували це свято. І так це стало народним святом.

Отже, як ми бачимо свято Покрови має історичну тяглість від Візантії до Київської Русі та козацької України.

Ми знаємо також, що 14 жовтня  народилася Українська повстанська армія, яка воювала проти нацистів та більшовиків, проти двох окупантів. Українські повстанці теж шанували це свято. Так свято Покрови Пресвятої Богородиці стало святом вояків-оборонців України. 

Враховуючи таку історичну тяглість, у 2014 році Президентом України було ухвалено рішення про відзначення Дня захисника України у день Покрови Пресвятої Богородиці.


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація