Акценти новорічної сесії. Частина ІІ

Автор: Анна Єгорова, 30 грудня, 19:48

Фото: Нові правила, нові споруди, новий бюджет - 13-та сесія Полтавської міської ради


Варто було полтавцям розслабитися в передноворічні дні – і раптом підняли ціни на проїзд. Тому ми продовжуємо підбивати підсумки сесії 22-го грудня та говоримо про бюджет на 2018-й рік, ухвалені новобуди та правила, а також конфлікт інтересів депутатів.

Вчасний бюджет 

2017-й залишиться знаковим роком в історії Полтавської міськради: упродовж нього вдалося ухвалити два річні бюджети – 2017-го і 2018-го років. І хоча Новий рік наше місто розпочне таки з бюджетом, однак його обговорення так само викликало багато дискусій уже напередодні сесійного засідання. Адже повних матеріалів із доходами та видатками у відкритому доступі не було до вечора 19-го грудня.

Варто відзначити стрімке зростання загальної суми доходів, якщо порівнювати із запланованим на минулий рік: 3,4 мільярди проти 2,5. На 0,6% збільшилася очікувана частка власних доходів міста, компенсуючи нестачу трансфертів.

У відсотковому плані – в новому бюджеті значно збільшені видатки на управління капітального будівництва. Більше грошей отримає виконком, управління соцрозвитку, молоді та культури. Меншу частку, ніж на 2017-й, направляють на освіту, ЖКГ і охорону здоров'я, які за загальною кількістю витрат лишаються лідерами. Загалом баланс і пріоритети попереднього розподілу коштів лишається сталим.

Однак за рік бюджет-2017 зазнав значних змін – кошторис поповнився сотнями мільйонів гривень. Цього варто очікувати й від новоствореного документу.

Бюджет Полтави 2017 і 2018

Бюджет розвитку – 286,8 млн грн – направлять на надання освітніх, культурних і медичних послуг, ремонти лікарень, реставрацію кількох пам'яток архітектури та парків, будівництво футбольного поля, Меморіалу АТО (Алея Героїв), бюджет участі тощо.

Більша частина цих коштів – 205 млн – призначена для сфери житлово-комунального господарства. Із них більше 70-ти мільйонів спрямують на обслуговування ліфтів і житлового пункту, благоустрій та «іншу діяльність». За 43 мільйони планують реконструювати парки, будувати спортивні та дитячі майданчики тощо, а ще 90 мільйонів направити на ремонт і утримання доріг.

Тобто питання розвитку міста для авторів проекту бюджету – здебільшого це все ж таки більше «залатування дірок» загального фонду та компенсація статей, на які кошти знайти не вдається.

Голосування Полтавської міськради за бюджет 2018

 Містобудування майбутнього

Традиційно велика частка питань порядку денного стосується містобудівних питань – як практичного, так і регуляторного характеру.

Так, полтавська влада планує суттєві зміни в системі містобудівної нормативної бази Полтави з 2018 року. Про це, принаймні, свідчать дві програми – щодо розвитку геоінформаційної системи та оновлення містобудівної документації. Це очікуваний і необхідний момент. Однак він вимагає підвищеної уваги від полтавців, адже від нього напряму залежить майбутнє обличчя міста.

Поряд із підвищенням електронізації – інформацію щодо дозволів планують розміщувати на спеціальній карті міста, що є значним плюсом до відкритості влади – цілком явно читаються наміри вносити зміни до генплану, розробляти детальні плани територій і розширювати межі міста (питання пов'язане з програмою землевпорядкування). Проте поряд із новими можливостями, імовірно, стоятимуть загрози для охоронних зон – природних і історичних. Тому наступні два роки особливо важливо брати участь в громадських обговореннях і вносити свої пропозиції щодо того, що може і не може бути збудовано в Полтаві.

Однак це перспектива. А щодо конкретних змін – на сесії 22 грудня погодили розміщення таких новобудов і споруд.

Дозволи на розміщення за 22.12.2017, Полтава

Цікавий момент, знову ж таки, – продовження розміщення тимчасових споруд. На сесії депутати погодили проект на 30 споруд, замість 13-ти, що зазначалися в проекті рішення, оприлюдненому на сайті міськради ще до засідань комісій і сесій. Дивно, що один кіоск взагалі зник із остаточного проекту рішення – дозвіл для ФОП Кривошти на павільйон на вул. Європейській, 38.

Тож, за часи дії мораторію (три сесії) депутати продовжили дозволи на розміщення 143-х тимчасових споруд; значна їх частина в історичному центрі, де бути взагалі не мають права (згідно з Комплексною схемою розміщення ТС, про яку ми згадували в минулому матеріалі). Усі ці споруди, а також ті, що отримали погодження раніше, мають пройти повну «ревізію», щоб вписуватися в архітектурне середовище міста. Проте на це наразі немає політичної волі, і навряд буде в найближчі роки, якщо дивитися на динаміку дискусій навколо цього питання.

Інша тенденція – будівництво багатоповерхівок – теж матиме продовження в новому році. Ціна на новобуди наразі «непідйомна» для пересічних полтавців. Однак за прогнозами деяких експертів, поява елітних квартир на ринку нерухомості міста збільшить конкуренцію і може стимулювати зниження цін на інші оселі – не такі «козирні», проте гідні. Проте за варіанту ухвалення Верховною Радою «Мораторію на продаж квартир, крім першого продажу новобудов», про який забудовники просили з 2016-го року, зростатиме хіба що ринок оренди. Хоча такі прогнози робити зарано.   

Конфлікт інтересів

Традиційно близько 1/10 питань сесії містять зацікавленість депутатів ради. Цього разу це (так само традиційно) представники фракцій «широкої коаліції»: «Совість України», «Батьківщина», «Рідне місто» та «Блок Петра Порошенка "Солідарність"».

Це питання таких компетенцій – оренди земель і приміщень, надання послуг за кошт міста, а також дозволів на перспективне розміщення новобудов (розроблення детальних планів територій).

Конфлікти інтересів 22.12.2017, Полтавська міська рада 

Правила утримання домашніх тварин

Окрім низки дозволів і програм, депутати ухвалили документ, який обов'язковий для виконання всіма полтавцями. Точніше тих, хто має домашніх улюбленців або збирається колись заводити таких.

Нові правила утримання домашніх тварин оприлюднені ще 2016 року, і після всіх необхідних процедур – дослідження та обговорення – його могли ухвалити депутати. І ухвалили.

Можливо, ми недооцінюємо полтавців, і кожен ознайомлений із нововведеннями, проте все ж розкажемо про них докладніше.

Правила утримання домашніх тварин

Правила регулюють утримання тварин фізичними та юридичними особами, визначають права та обов'язки власників, а також контролюючих органів. В ідеалі – це якісний регуляторний акт, проте він викликає низку скепсису в свою адресу в плані реалізації.

Правила утримання домашніх тварин

Насамперед, мають бути створені спеціальні місця для вигулу тварин й електронна база; притулки повинні вести облік тварин, що перебувають на перетримці.

За недотримання цих Правил (як і інших вимог законів щодо тварин) на порушників чекатиме адміністративна відповідальність. Контролюватиме дотримання правил поліція, інспекція по контролю за благоустроєм, КАТП-1628 інші ОМС в рамках своїх повноважень; передбачений також громадський контроль.

Окрім питання до якості контролю за дотриманням Правил, цікавить момент реакції на їхню появу самих власників тварин. Адже, згідно з рішенням, оприлюднять їх на сайті міськради (який, припускаємо, відвідує далеко не кожен власник кішки, чи собаки, чи іншої тварини). Також можемо лише здогадуватися, скільки людей знайомі з правилами 1999-го, які втратили чинність, і хто їх реально дотримувався.

Замість висновків

У політичному плані 13-та сесія не відкрила нових ходів на шахівниці, окрім тенденційного послаблення опозиції в плані впливовості її голосів на ухвалення рішення. Однак в інформаційному аспекті зберігають свої позиції, ініціюючи обговорення конфліктних питань під час засідань комісій і сесій.

Проте говорити про неможливість зміни такої ситуації теж некоректно, адже конфлікти можливі і всередині більшості. Наприклад, цікавий розподіл голосів під час голосування за правку представника «БПП» Віталія Павлія: за умови відсутності чіткої підтримки «дружніх» фракцій і очільника пропрезидентської фракції пропозиція ледве набрала мінімальний кворум у 22 голоси.

Голосування за правку В. Павлія

Лишається загадкою на майбутнє доля фракцій «Самопоміч» і «СДП». Чи вийде відкликати обом чотирьох депутатів, названих «тушками», і завести в раду вірних собі – інтрига наступного року. Однак навіть за умови успіху цієї ініціативи посилення опозиції сумнівне.

Бюджетний процес не став відкритішим за минулий. Громадськість, як і депутати, не мали достатньо часу, аби опрацювати їх чи подати пропозиції. Це говорить про ймовірну неготовність ради запрошувати містян до участі в створенні кошторису Полтави, окрім ситуацій, які потенційно могли би провокувати соціальні конфлікти.

Кошторис-2018 наразі лишається таким, що підтримує життєдіяльність міста, а не його майбутнє, бодай на десятирічну перспективу. Хоча не можна не відзначити прогресивність кількох ухвалених програм, спрямованих на поступ Полтави, розширення її меж і сприяння збільшенню надходжень у бюджет за рахунок інвестицій. Проте прозорість цих намірів залишає бажати кращого.  

Порушення порядку оприлюдення проектів і регламенту продовжує вражати: сесію провели з недотриманням тримісячного інтервалу, проекти оприлюднювали із запізненням, навіть  «заднім числом». Або ж зовсім без додатків, які, по суті, мають найбільше значення для аналізу доцільності потенційного рішення. На прикладі питання ТС і детальних планів територій (та багатьох інших, насправді) бачимо блискавичну зміну та заміну додатків.

Ці та багато інших факторів свідчать про небажання відкриватися громаді, сприяти розумінню всіх процесів, що відбуваються в місті. Тож, громадянському суспільству, яке наразі лише зароджується в Полтаві, варто виявляти дедалі більше уваги до сфери управління містом, брати на себе відповідальність за важливі ініціативи та контроль за діяльністю ради, висловлювати свою згоду та незгоду публічно. У крайньому разі – відстоювати свої права у відповідних інстанціях. Цього й хочеться побажати Полтаві в 2018-му році. 

 

Обкладинка й інфографіка Максима Скворцова

Опублікована: 30 грудня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація