Антін Мухарський: «Полтава – це розкішна Україна»

Автор: Богдан Проскуров, 13 червня, 11:24

Фото: Антін Мухарський: «Полтава – це розкішна Україна»


Днями в Полтаві відбувся творчий вечір Антіна Мухарського в рамках туру, присвяченого його новому твору «I am not Russia». Попри щільний графік, артист зміг приділити небагато часу, щоб поспілкуватися ексклюзивно з журналістами нашого видання. Отож про роман, гастролі, Полтаву та «русскій мір» – у розмові з Антіном Мухарським.

«Це роман для чоловіків»

Книга «I am not Russia», яку автор зараз возить Україною, вже встигла наробити галасу, адже сам автор називає його антифеміністичним і антисоросівським романом. За його словами, це роман для чоловіків, який пояснює, як чоловік влаштований. Також це роман про перше зіткнення пострадянської людини з євроатлантичною цивілізацією:

«Я в 1996 році вперше поїхав у далеке закордоння, бо до цього був лише в країнах соціалістичного табору – Польщі, Угорщині. А тоді ми поїхали у Велику Британію до Шотландії. Я там уперше зіткнувся з цією цивілізацією і як пострадянська людина намагався пояснити, чому я не раша. UkraineisRussia? No. IamnotRussia. Якраз у романі підіймається тема ідентифікації та маркерів українства, чим українець відрізняється від росіянина».

Антін Мухарський

Утім, на думку автора, за останні п’ять років все ж змінилося питання ідентифікації українців у світі.

«Зараз уже точно ідентифікують, що Ukraine is not Russia. Це однозначно. І в світі немає навіть питань, коли ти називаєш місце свого народження чи проживання, наприклад, Київ, Україна. І всі розуміють це», – зазначив митець.

«Українці вже на фізичному рівні навчилися боронити свої права»

2019 рік стає роком політичних змін усередині країни. Завдяки старанню українських дипломатів у світі стався певний перелом у ставленні до України, яка вже не ототожнюється з Росією, вважає артист. Втім, Антін Мухарський впевнений, що зараз знову можуть статися неприємні для національного відродження зрушення:

«Зараз повертаються в політику люди, які чітко ідентифікують себе з русскім міром. Люди, які орієнтовані на Росію. Я неодноразово за свою творчу кар’єру переживав подібні моменти, коли 1994 року прийшов Кучма, а разом із ним – Табачник. Тоді було згорнуте все українське відродження початку 90-х. Приблизно таку саму ситуацію ми спостерігали під час Помаранчевої революції й правління Ющенка. Тоді зітхнула з полегшенням українська культура, почали з’являтися нові фільми, книжки, акції, мистецькі фестивалі. А потім знову згортання всього українського за часів Януковича, що вилилося в Революцію Гідності».

Проте загравань з «русскім міром» варто боятися не пересічним українцям, а владі, переконаний автор, оскільки українці навчилися боротися не просто словами. Вони готові на фізичному рівні захищати свої права.

«Загравання з русскім міром може бути небезпечним для нашої держави в плані того, що вже не буде такого розкачування, як на початку Майдану: стрибати, співати пісні, фестивалити. Відразу почнуть стріляти. Треба бути обережним, бо українці готові боронити зі зброєю в руках ті права й свободи, культорологічний і життєвий простір, який вибороли в останні роки», – впевнений письменник.

«Хотів придбати земельну ділянку в Диканці»

Не оминув у розмові автор і відвідини Полтави, яку, за його словами він дуже любить. Втім, під час приїзду до обласного центру в нього не було часу прогулюватися через щільний графік у турі, оскільки концерти по України йдуть за одним і тим самим колом: переїзд, підготовка, концерт, відпочинок.

Артист зазначив, що колись навіть хотів придбати землю в Диканці:

«Обожнюю ці краєвиди. Мені страшенно подобається Ворскла, Псел, мрію проїхатися Пслом на човні. Не знаю чому, але у цих краєвидах є якась магія. Кажуть, що тут є тектонічні розломи, відьомські історії... Це якась магічність Полтави, тут навіть кольори інші. Заїжджаєш, проїхав до Решетилівки, трохи далі – Кобеляки, і вже бачиш, що тут навіть люди трішки інші. Полтава має свій колорит. Я, коли є вільний час, дуже люблю занурюватися в сільське життя, спілкуватися з людьми. Коли проїжджаєш повз Миргород або Опішню, заходиш у двір, а там тебе зустрічає такий собі Вакула – дядько з вусами. І такі типажі ще залишилися. Дуже красиві люди на Полтавщині», – зазначив Антін Мухарський.

Мені страшенно подобається Ворскла, Псел, мрію проїхатися Пслом на човні - Антін Мухарський

Попри мальовничі краєвиди, Полтава лежить на історичному розломі, вважає автор, адже саме після Полтавської битви настало непоборне володарювання Московської імперії, поступове знищення козацтва і України як такої.

«Для русского міра – це місце сили. Полтавська битва, Мазепа і все те, що розвивалося тут, мало перелом. Наше ж завдання – зробити Полтаву українською. Історію ж не перепишеш. Що було – те було. Але Іван Мазепа – це та постать, з якою себе ототожнюють українці. От ви оберете Мазепу чи Петра І? Петро І – русскій мір, Мазепа – український світ. Оберете Жукова чи Бандеру? Те саме».

На його думку, про історію повинні сперечатися історики. Але також потрібно розуміти, що історі впливає на нас, і часто ми, замість того щоб приділяти увагу розвитку певного регіону чи самих себе, занурюємося в історичні суперечки хто:

«Все. Що було – те відгуло. Давайте думати про майбутнє. У Полтаві має бути більше українського, хоча його і так достатньо у порівнянні зі східними областями. Полтава – це розкішна Україна. Люди тут спілкуються переважно українською, вивіски ресторанів, кафе і магазинів українською… Це Україна. На сході трохи інакше», – зауважив Антін Мухарський.

Попри описаний вище історичний розлом, Полтава ніколи не стане частиною «русского міра», зазначає митець, і пояснює, чому:

«Тут відчувається український дух. Він не дозволить. Навіть якщо трапиться страшне і почнуть сунути російські танки в Україну, думаю, на полтавських землях вони обламають собі зуби. З Харковом трохи інша історія. Полтава – це Україна», – резюмував Мухарський.

Нагадаємо, раніше ЗМІСТ розповідав, як відбулася презентація книги Антіна Мухарського.

Опублікована: 13 червня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація