Архітектурним пам’яткам міста ще загрожує втрата статусу національних

Автор: Наталія Норіцина, 18 серпня, 09:45

Фото: Полтавський краєзнавчий музей може втратити статус пам'ятки національного значення


Полтавці отримали чергового листа від Міністерства культури України з роз’ясненнями стосовно статусу архітектурних пам’яток у межах міста. Деякі положення і досі залишаються незрозумілими.

Весною цього року Міністерство культури України видало два накази, які викликали хвилю обурення та непорозуміння серед полтавців. Наказ № №326 від 18.04.2017 р. зобов’язує занести Будинок дворянського зібрання (вул. Соборності, 31) та Полтавське губернське земство (вул. Конституції, 2) до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення. До цього будівлі мали статус пам’яток національного значення.

Наказ Міністерства № 430, 1-ша сторінка (Джерело - maidan.org.ua)

 

Наказ Міністерства культури № 430, 2-га сторінка

Додаток № 3 до Наказу Міністерства № 430, 1-ша сторінка (Джерело - maidan.org.ua)

 Додаток № 3 до наказу № 430, 2-га сторінка (Джерело - maidan.org.ua)

Додаток № 3 до наказу № 430, 3-тя сторінка (Джерело - maidan.org.ua)

Наказ № 430 від 17.05.2017 р. зобов’язує занести Полтавський Петровський кадетський корпус у реєстр лише як пам’ятку історії.

Наказ Міністерства культури № 326, 1-ша сторінка (Джерело - maidan.org.ua)

Додаток 4 до Наказу № 326, 1-ша сторінка (Джерело - maidan.org.ua)

Ознайомившись з текстами цих накакзів, «Незалежна асоціація архітекторів» написала відкрите звернення до Міністерства з вимогою негайно призупинити дію Наказів Міністерства культури України №326 від 18.04.2017р. та №430 від 17.05.2017р. у частинах, що визначають категорії пам’яток Дворянського зібрання та Полтавського губернського земства як пам’ятки місцевого значення, а Петровський Полтавський кадетський корпус визначають лише як пам’ятку історії, та зареєструвати їх як пам’ятки архітектури національного значення.

У зверненні архітектори обгрунтували культурну та історичну вагу цих будівель.

«Полтава – єдине в Україні та й Європі місто, що має завершений цілісний класицистичний архітектурний ансамбль початку ХІХ сторіччя. Круглої площі, подібної Полтавській, ні в світовій, ні у вітчизняній архітектурі не існує. Унікальний ансамбль Круглої площі є взірцем класицизму і присутній в усіх підручниках з історії світової архітектури. Зразкові проекти видатного архітектора А. Захарова тільки у Полтаві були з’єднані у цілісне органічне містобудівне утворення», – ідеться у зверненні.

Міститься у зверненні і пояснення стосовно значимості будівлі Полтавського губернського земства (нині Полтавський краєзнавчий музей). За твердженням архітекторів, це світовий взірець архітектури українського модерну. Будинок є твором видатного українського архітектора Василя Кричевського і визнаний архітектурним шедевром світового рівня.

Після написання звернення голова ГО «Незалежна асоціація архітекторів» Ірина Особік особисто зустрічалася профільним заступником міністра культури Тамарою Мазур з  Міністерство, яка запевнила, що це технічна процедура і статус жодної пам’ятки архітектури понижувати не будуть.

Згодом Ірина Особік звернулася від власного імені до Міністерства із запитом про статус згаданих вище пам’яток. У листі-відповіді ідеться про те, що наразі всі три пам’ятки мають статус національних, повідомляють на сайті  «Незалежної асоціації архітекторів». У публікації також зазначено, що є кілька пунктів, які викликають занепокоєння.

Лист-відповідь Міністерства культури (Джерело - archcity.pro)

Виникають питання стосовно додатків № 7 до наказів №326 та №430, у яких мали б бути рекомендації для занесення трьох перерахованих пам’яток до державного реєстру за категорією національного значення. Але рекомендації зарахувати зазначені будівлі до реєєстру містяться у додатках 3 та 4 до цих наказів.

Залишається незрозумілим і те, чому в останньому абзаці листа, де мова йде про занесення об’єктів культурної спадщини до реєстру за категорією національного значення, згадуються лише дві будівлі: Кадетський корпус та будинок Будинок земства. Інформація про Будинок дворянського зібрання в цьому абзаці відсутня.

Опублікована: 18 серпня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація