«Білий шум» Полтави. Запрошення на виставку неформального відео-арту

Автор: Аліса Куценко, 5 березня, 18:23

Фото: Полтавців запрошують на виставку неформального відео-арту


Про невизнане мистецтво, що двадцять років існувало поза музеями, і полтавця, який працює з відео-артом, розкажуть у галереї сучасного мистецтва Art Jump вже цього четверга, 7 березня.

Як розповіла Шаза Муса, медіа-координатор заходу, виставка «Білий шум» буде третьою частиною дослідницької програми, присвяченої місцевому мистецтвознавству. Вона зосереджується виключно на відео-арті 90-х років, змінах художньої мови художників і деформації відео-арту з того часу і до сьогодні.

За словами куратора виставки Антона Усанова, акцент серед неформальних художників розміщується не на результаті, а саме на процесі. Вони впевнені, що відео-арт – найкраща форма вираження та розуміння мистецтва.

«Вони переносять увагу з художньої роботи на її створення, на атмосферу навколо. Тому в один момент для художників стає важливим не стільки створити матеріальний твір, а саме відтворити дослідження процесу. Формат відео дає можливість передати атмосферу, дух і візуальне зображення, йому присутня динаміка розвитку образів».

На виставці будуть представлені відеороботи переважно полтавського неформального художника Колі Янна. Організатори зазначають, що це не зовсім звичне відео для широкого загалу.

«Можна сказати, що його відео-арт – це така психоделічна документація своїх снів, різних зображень, але в усе це також включається соціальна критика, особиста філософія, погляди на життя і документація того, що відбувається навколо», – розповів Антон Усанов.

«За 20 років у нього сформувалися образи і сюжетні лінії, які він постійно крутить якось по-новому, як у калейдоскопі: здавалося б, образи і теми повторюються, але в кожній роботі вони трактуються по новому. Я б не сказала, що це прямо буквально соціальний напрям, але через його відео можна чітко вловити настрій початку 2000-х», – додала Шаза Муса.

«Білому шуму» передували дві виставки: збірна «ДуСт: неформальне мистецтво 90-х» у 2017 (енциклопедична ознайомча виставка з мистецтвом 90-х), і персональна виставка Сергія Звенигородського (Маріо) у 2018. Вона була приурочена до ювілею художника, життя якого обірвалося трагічно.

В обох художників є Youtube-канали з десятками відео. Організатори зазначили, що найскладніший етап – відібрати обмежену кількість робіт для виставки, щоб показати всі вектори творчості. Важливо не загубитися серед величезного об’єму відеоматеріалу.

Антон Усанов зазначив, що дослідження об’єднання полтавських неформальних художників 90-х, це, по-перше, виведення його з тіні, по-друге – представлення як одного із етапів розвитку полтавського і українського мистецтва. На його думку, неформальне мистецтво заслуговує, щоб із ним поводилися, як з мистецтвом, його потрібно вводити в музеї, приватні колекції та зібрання. І особиста історія окремих людей повинна стати загальною історією.

«Історія почалася з виставки в художньому салоні в 1991 році “Усі ми такі різні”. Роботи групи художників, студентів та інших учасників розділилися на дві частини: справа – неформальні художники з провокаційними творами на соціальні теми, в іншій частині – більш нейтральні. Журналісти ділили її на сяяння в клозеті й нормальне мистецтво. Закриття відбулося через кілька днів».

Організатори «Білого шуму» вважають, що сьогодні таке сприйняття недопустиме. Вони запрошують всіх, хто хоче дізнатися про альтернативне неформальне мистецтво, яке роками ігнорували, бо не вписувалося в музейні рамки.

Третя виставка полтавців-неформалів відкриється 7 березня, і триватиме до кінця місяця.

Афіша заходу

Обкладинка Марини Зевако

Опублікована: 5 березня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація