photo_2022-05-11_14-37-14

Днями громадська організація «Після тиші» змогла викупити решту міні архіву примусової робітниці Ганни Коваленко (після заміжжя Конько). Вони викупили ще 7 архівних фото (усього їх тепер 20) та отримали перші свідчення.

За словами голови організації, історика Андрія Усача, після минулої публікації 13 фото з ними зв’язалася вчителька на пенсії Людмила Крівченко з села Недогарки. Вона разом з учнями з початку 90-х років збирала матеріали про односельців і односельчанок, яких вивезли на примусові роботи до Німеччини. Однією з односельчанок виявилася 17-річна Марія Кошулько (після заміжжя Москалик) – вона була на світлинах з фотоархіву Коваленко.

Дівчина народилася 4 лютого 1925 року (за іншими даними – 22 січня 1926 року) в Недогарках у бідній селянській родині. Відучилася у чотирьох класах, потім працювала у колгоспі, потім – у громадському дворі, створеному на базі колгоспу під час нацистської окупації. У складі групи сільської молоді 23 листопада 1942 року Кошулько вивезли на примусові роботи до Німеччини. Зі спогадів дівчини:

«Зігнали людей до Градизька, а потім почали грузити у вагони. Туди їхали товарним потягом. В дорозі було холодно, голодали. Коли приїхали до німецького міста, на вокзалі нас поставили по двоє. Потім прийшов хазяїн і відрахував 16 чоловік. Запитували, чи розуміє їх, ми тільки здвигували плечима».

Марія Кошулько, як і Ганна Коваленко, потрапила до міста Фуртванген-ім-Шварцвальд. 19 грудня того ж року вона почала працювати на токарному станку на заводі металоконструкцій Gebrüder Eschle Metallwarenfabrik. Там виготовляли гвинти для літаків. Марію Кошулько поселили у так званому Baduf-Lager (Baduf – скорочено від Badische Uhrenfabrik).

«Жили в бараках по 20 чоловік, топили по черзі», – розказувала вона.

Згадувала вона й про людяне ставлення зі сторони деяких німців:

«Бувало, стою біля станка і плачу, а німець-наглядач підійде, погладить по голові і каже, щоб я не плакала, закінчиться війна і поїдеш додому. Дружина хазяїна працювала з нами, інколи варила їсти та приносила нам, бо в таборі годували погано».

Марію Кошулько звільнили французькі війська 25 квітня 1945 року, пізніше передали радянській стороні. Протягом 6-10 вересня 1945 вона проходила перевірку у фільтраційному таборі 253 в місті Цайтхайм (Німеччина). 1 жовтня 1945 року дівчина повернулася до рідного села. Надалі працювала на різних роботах у колгоспі. Одружилась, виховала двох синів та доньку, дочекалася онуків. Померла Марія 22 листопада 2011 року.

Свого часу Людмила Крівченко отримала від Марії фото, копію якого надала й дослідникам. На звороті підпис:

«Це фотографія, де сфотографірувана наша вся кімната, всім мої подруги, з якими я жила в одній кімнаті. Фотографірувалися 14/VI-1944 року, а видали 22/II-1944 року. Память німецького життя в лагері в городі Фуртвангені».

На фото щонайменше п'ятеро дівчат, які є і на фото, викуплених «Після тиші».

Примусові робітниці у місті Фуртванген-ім-Шварцвальд. Надано Людмилою Крівченко

У першому ряду: третя зліва – Євдокія Глушко, п'ята – Ганна Коваленко, сьома – Варвара Шульга. В третьому ряду: друга зліва – Марія Вдовенко, четверта – власне Марія Кошулько.

Примусова робітниця Марія Кошулько (зліва). Надано ГО «Після тиші»

Дослідники продовжують шукати інформацію про:

  • Ганна Степанівна Коваленко (після заміжжя – Конько), народилася у 1927 році, село Пухальщина Кременчуцького району;
  • Євдокія Башлай, народилася у 1913 році, село Артелярщина Зіньківського району, Полтавщина;
  • Тетяна Головко, народилася у 1924 році, село Недогарки Кременчуцького району;
  • Марія Степанівна Ємець, народилася у 1926 році, село Яблунівка (колишня Гапонівка) Миргородського району;
  • Євдокія Гаврилівна Глушко (після заміжжя – Гончарова), народилася у 1917 році, хутір Лищенки біля міста Горішні Плавні Кременчуцького району;
  • Марфа Антонівна Романенко (після заміжжя – Бережна), народилася у 1925 році, село Недогарки Кременчуцького району ;
  • Марія Одиниця, село Пірки Зіньківського району;
  • Марія Вдовенко, народилася у 1925 році, село Велика Яблунівка Смілянського району Черкаської області;
  • Варвара Павлівна Шульга (після заміжжя – Наконечна), народилася у 1922 році, село Недогарки Кременчуцького району.

Якщо ви знаєте щось про цих дівчат, напишіть історикам «Після тиші» на електронну пошту організації або фейсбук.

Примусова робітниця Марія Кошулько. З німецьких документів, які зберігаються в Державному архіві Полтавської області
Примусова робітниця Марія Кошулько. З німецьких документів, які зберігаються в Державному архіві Полтавської області
Loading...