Чужих немає: кому бюджетні підприємства Полтавщини довіряють наші гроші?

Автор: Ксенія Омельченко, 24 травня, 15:15

Фото: Чужих немає: кому бюджетні підприємства Полтавщини довіряють наші гроші?


Бюджетні підприємства Полтавської області щороку без тендерів укладають договори закупівлі на мільйони гривень. Величезні суми, які підприємства вважають власними коштами, переходять із рук в руки, але кому?

 

Не секрет, що «Полтавський облавтодор», «Полтавагазвидобування», «Укргазпромбуд», «Полтаватеплоенерго» та ще низка підприємств можуть замовляти товари та послуги у системі «Прозорро» без проведення тендеру. Пояснюється це тим, що деяким бюджетним підприємствам необхідно робити закупівлі без затримок, аби безперервно надавати послуги населенню. Крім цього, логіка таких виключень полягає в тому, що підприємства витрачають зароблені кошти, а не є дотаційними (платників податків).

Детальніше про це читайте тут. (ст. 2 ч. 4).

Та зазначимо, що власні кошти держпідприємства й заробляють насправді завдяки штучно створеному монопольному становищу. Адже держпідприємства створюються державою. Вони отримують кошти або безпосередньо від громадян (у вигляді оплати за комунальні послуги), або через податки. Зважаючи на це, раціональне використання ними коштів було б зовсім не зайвим.

Натомість ЗМІСТ вже писав про такі випадки. У грудні 2018 року «Полтавагазвидобування» без тендеру уклало договір на 44 млн грн із ТОВ «ВТГ “Діптрансгаз”». Однак віддавати гроші держпідприємство не поспішало: спочатку підрядник мав дати посадовим особам «відкат» у 237 тис. грн.

Після перемовин ця сума була трохи зменшена. Однак під час отримання «авансу»  хабарника заарештували співробітники поліції. Працівник держпідприємства скоєне пояснив тим, що він не контролював свої дії, бо був п’яний і має контузію.

А «Полтавський облавтодор» протягом 2018-2019 років уклав кілька договорів напряму з ТОВ «Гранд-Буд 2010» на загальну суму 9 млн грн. Виявилося, що отримувати підряди від «облавтодору» фірма почала тільки тоді, коли до складу її засновників увійшов колишній керівник цього ж бюджетного підприємства.

До речі, це був не перший цікавий замовник. Для прикладу, син Валерія Головка, колишнього очільника Полтавської ОДА, разом зі знайомими заснував ТОВ «ДОРРЕМБУДТРЕСТ». Ця фірма встигла продати «облавтодору» асфальтобетонної суміші на майже 1 млн грн.

Не залишилась осторонь нашої уваги й медична сфера. У березні 2019 року КП ПОКП «Полтавафарм» (підпорядковується Полтавській облраді) уклало договір на суму 12 млн грн з ТОВ «Томаш». Тоді мережа комунальних аптек без тендеру вирішила замовити заспокійливого в підприємства, що фігурує в справі щодо постачання ліків до так званої Донецької народної республіки.

Тепер те, про що ми раніше не писали, але прийшов час:

 

Полтавагазвидобування

У лютому 2018 року держпідприємство уклало договір на суму понад 11 млн грн із ТОВ «Сенча». Засновницею фірми є Людмила Колєснік. При цьому сама фірма є серед засновниць «Лохвицького міжгосподарського підприємства по виробництву яловичини», що входить до так званої групи  «Укрлендфармінг», найбільшого в Україні вертикально інтегрованого агрохолдингу. Ця група належить Олегу Бахматюку, українському підприємцю та політику.

Значно цікавішою є співпраця держпідприємства з фірмою ТОВ «Хозхімсервіс», з якою без тендеру було укладено 4 договори на загальну суму 55 млн грн:

За адресою, де зареєстрована ця фірма, «прописано» ще більше – 10 фірм. Усі вони номером телефону пов’язані з  компанією «Ледон». Остання «мешкає» за спільною адресою з ПП «Ворленд Трейдінг», власником якого є Андрій Фаворов.

Фаворова у мережі називають «другим Курченко», бо в 2017 році його компанія «Еру трейдинг» стала лідером серед приватних імпортерів.  Його також пов’язують з олігархом Рінатом Ахметовим. До речі, із березня 2019 року Андрій Фаворов став тимчасово виконуючим обов’язки керівника «Укргазвидобування», до складу якого входить «Полтавагазвидобування».

 

Полтаватеплоенерго

Улітку 2016 року це комунальне підприємство без тендеру уклало угоду на 14,4 млн грн з фірмою «Санек». 

За інформацією з судового реєстру відомо, що фірма пов’язана з Олександром Олексенком. У різний час він займав посади заступника генерального директора з економіки та фінансів та  в.о. гендиректора «Полтаватеплоенерго».
Зазначається, що цією фірмою також володів бізнес-партнер Олександра Олексенка, Юрій Чумаченко. До того ж там працювала Наталія Олексенко, дружина вищезгаданого підприємця.

У рамках цієї ж справи правоохоронці з’ясували, що «Полтаватеплоенерго» за завищеними цінами купляло газ також у фірми «ГК “Інвестсервіс”». Для цього фірма проводила безтоварні фінансово-господарські операції із фіктивними підприємствами. Відомо, що «ГК “Інвестсервіс”» пов’язане з депутатом Полтавської міськради від «Совісті України» Ліліаною Бєлашовою. Засновником та власником компанії є Марина Семеренко. Тривалий час вона працювала бухгалтером у ТОВ «Скела Терциум», співзасновником якого є сестра Ліліани Бєлашової Євгенія Федорович.

  

Полтаваобленерго

З 2016 по 2018 рік це держпідприємство без тендеру уклало 7 угод на 25 млн грн з Виробничо-господарською фірмою «СПМК-516 ЛТД»:

Про цю фірму відомо, що вона була пов’язана зі скандалом у Лубнах, а також що в 2017 році там  працював син начальника інспекції Держенергонагляду ДП «НЕК «Укренерго» у Полтавській області.

«НЕК «Укренерго», що займається управлінням Об’єднаною енергосистемою України, а також замовника даної закупівлі  – «Полтаваобленерго»,  пов’язують з Костянтином Григоришиним, російсько-українським бізнесменом, мільярдером.

  

Укргазпромбуд (Філія ПАТ «Укртрансгаз»)

У серпня 2016 року це держпідприємство уклало договір на 13 млн грн з ТОВ «ГАЗПРОМБУДМОНТАЖ». Як пише видання «Наші гроші», цю фірму заснував Василь Шкробтак у 2010 році. Пізніше фірму переоформили на Світлану Гонту, Назарія Петренка, Руслана Калашника та Олега Галагана. У 2011 р. Галаган і Калашник володіли ТОВ «Бріск Трейд Україна» з Ернестом Сейтхаліловим, який у 2008-2009 роках був замдиректором із капбудівництва і матеріально-технічного обслуговування «Укртрансгазу».

Також відомо, що раніше Собішкевич входив до наглядової ради ПАТ «Городоцький кар’єр» як представник акціонера  ТОВ «ФК «Декра» і із групи Суркісів.

 

 Полтавський облавтодор


Крім того, про що вже сказано вище, в 2018 та 2019 роках це держпідприємство без тендерів уклало дві угоди фірмою «Шляхове будівництво “Альтком”». 

Ця фірма належить голландській фірмі «Альтком Б.В.» компанії «Altcom Global N.V.» із Нідерландів та донецькому ТОВ «Фінансово-промислова група “Альтком”» Олександра Тісленка і Сергія Павлічєва. Як пише видання «Наші гроші», основні тендерні перемоги групи «Альтком» припали на період, коли підготовку до Євро-2012 курирував віце-прем’єр Борис Колесніков.

Можна пригадати і 2017 рік, коли видання «Полтавщина» писало про те, що «Полтавський облавтодор» уклав договорів на понад 100 млн грн з фірмою «ТК “Промторг”», яку було створено напередодні. Ще тоді з коментарів представників облавтодору стало зрозуміло, що підписати договір напряму без тендеру для держпідприємства не проблема. Натомість, із підписанням договору напряму з виробником без посередника – виникають труднощі.

Додамо лише, що цей перелік не є вичерпним. Зі зменшення суми закупівлі кількість договорів, що укладаються без тендеру, збільшується. Тому ми розглянули лише кілька найцікавіших випадків. Найгірше у цій ситуації, що віддаючи гроші своїм знайомим, бюджетні підприємства не часто можуть зекономити, а тому у них виникає постійна нестача коштів, яка попонюється за наш з вами рахунок, у вигляді підвищення тарифів та різноманітних зборів.

 

Обкладинка Юлії Деркач. 

Опублікована: 24 травня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація