Ціна нового життя. Скільки коштує народити у Полтаві

Автор: Валерія Бутко, 15 травня, 16:51

Фото: Ціна нового життя


Кожна сім'я, що очікує появи на світ дитину, задається питанням: де і в яких умовах з'явиться довгоочікуване немовля? Майбутні батьки готові викладати чималі суми, аби дитина народилася з максимальним комфортом, а кожна мама сподівається, що пологи будуть проходити в ідеальних умовах у державних пологових будинках.

У половині випадків у Полтаві очікування і реальність ідуть різними дорогами.

Ми розберемо існуючу ситуацію з народжуваністю в Полтаві, розкажемо, на які обов’язкові витрати варто очікувати, а чого можна відмовитися. Ми порівняємо, наскільки комфортні умови в пологових будинках Полтави та шокуємо вас прейскурантами d приватних медзакладах.

 

Очікування та реальність: враження жінок від пережитого

«Народити здорову дитину – це як побудувати хороший будинок. Варто підрахувати витрати на матеріали, додати до них витрати на робочу силу. А ще ж потрібно підтримувати помешкання в належному стані багато років поспіль. А вагітність – це просто тимчасовий стан. Безумовно, щоб вагітність пройшла успішно, варто викладатися і фізично, і фінансово, але за “просто так” з вас ніякі лікарі гроші “дерти” не будуть», – говорить Анжеліка, яка народжувала свою донечку в Полтавському обласному перинатальному центрі в 2018 році.

Як і до будь-якого свята, до народження дитини варто готуватися заздалегідь. Мама цікавиться в родичів та друзів стосовно дитячих ліжечок, колясок та речей для малюка, а батько зважує, чи дійсно йому так необхідна нова моторна шлюпка в цьому році. У цих думках дійсно є доля логіки. Часто молодих батьків лякає не сама ситуація з поповненням в родині, а можливі непередбачувані матеріальні витрати, які можуть виникнути у процесі виношування, народження та реєстрації малюка.

Для довідки, орієнтовнасобівартістьпологіву державних пологових будинках офіційно коливається в межах 4-5 тис.грн.

Ця сума включає: витрати пологових будинків на утримання будівель, споруд та обладнання, в тому числі, медичного, виплату заробітної плати працівникам, а також медикаменти та вироби медичного призначення, що використовуються при пологах.

Вероніка скористалася медичною реформою та народжувала за місцем фактичного проживання в Міському клінічному пологовому будинку.

«Ми з чоловіком заплатили стільки, скільки змогли, тому ні пекельних кол амбулаторій, ні нелюдів-лікарів не було. Уже не ті часи. До того ж, я народжувала в нещодавно відремонтованому крилі пологового будинку. Якщо бути чесною, то я очікувала гіршого. Але ж навпаки, я лежала в палаті з євроремонтом, індивідуальним санвузлом та душем. Для моєї зручності в палаті була люлька та повивальний столик для новонародженого сина».

Катерина, як і Анжеліка, народжувала сина в Перинатальному центрі.

«Для мене ключовим питанням було знайти хорошого гінеколога, якому в подальшому я зможу довірити вести процес пологів. І я його знайшла, точніше її. Я потурбувалася про це ще до того як завагітніла. Бо багатьох складних ситуацій з лікарнею можна уникнути, якщо твій лікар зацікавлений в тобі, у першу чергу, як у пацієнті, а вже в другу – як у суб’єкті потенційного доходу. Тому я і почувала себе в безпеці, відчувала, що медсестри піклуються про мене щиро, а не з-під палки завідуючого».

 

Біла і чорна каси лікарні

«Я думаю, що обійшлася малою кров`ю. Відвідини гінеколога та взяття на облік в пологовому будинку були безкоштовними. За правилами, лікаря варто відвідувати кожні 2 тижні. Але я була неслухняною мамою, тому приходила на планові огляди щомісячно, щоразу витрачаючи близько 30 грн на гінекологічний набір для огляду,» – розповідає Анжеліка.

Через банальну відсутність медичної та фармацевтичної освіти, вагітні часто стають третьою стороною в «мєждусобойчику» між лікарем-гінекологом та аптекою при купівлі ліків за рецептом чи при призначенні клінічних аналізів.

Про аналізи

З 6 по 11 тиждень вагітності для жінки починається найбільш напружений період в походах по лікарнях і лабораторіях, бо тоді збирається вся інформація про стан її здоров’я.

Обов’язкові аналізи:

Загальний аналіз сечі; бактеріальний посів сечі; визначення групи крові і резус-фактора; загальний аналіз крові з визначенням кількості тромбоцитів; дослідження крові ВІЛ (перший аналіз); дослідження крові на сифіліс, HbS-а/г (перший аналіз), тест на наявністьHBsAg (діагностика вірусного гепатиту В); мазок на цитологічне дослідження (визначення наявності або відсутності онкологічних захворювань). Загалом такий пакет аналізів може коштувати 500-600 грн.

Але, ведучи мову про нього як про обов’язковий, незалежно від фінансового стану, кожна вагітна повинна мати можливість здати перераховані аналізи. Тому перелічені в пакеті аналізи є безкоштовними. Але є випадки, коли поліклініка направляє жінку в платну лабораторію, обґрунтовуючи тим, що «у нас цей аналіз не роблять».

«За період вагітності мені довелося здати загальні та аналізи на ТОРЧ-інфекції. Моя лікар-гінеколог неофіційно пропонувала здавати їх не в обласній, де я стояла на обліку, а в приватній, рекомендованій нею особисто надійній клініці. Ціна там була вищою в півтора рази, ніж в обласній лікарні. Типу там нічого не переплутають і не доведеться перездавати. Добре, що мене вчасно схаменула подруга,» – ділиться спогадами Анжеліка.

Аналізи Анжеліці в Полтавському обласному перинатальному центрі офіційно коштували кожного разу по 500 грн.

УЗД-огляди

В обов’язкові витрати обох жінок увійшли планові УЗД-огляди. За умов здорового протікання вагітності, УЗД-процедури проводяться двічі: у середині вагітності та в кінці.

«На УЗД-кабінеті великими літерами було написано: Послуги УЗД кабінету є безкоштовними. Доки лікар мене оглядав, платив кожного разу чоловік скільки не шкода або 150 грн, будь-ласка– коментує Анжеліка.

Із протилежним ставленням зіткнулася Вероніка:

«Я думала, що платити доведеться, то про всяк випадок поклала в кишеню сотню, але і цього разу, і на подальших УЗД розплачуватися не довелося».

 

Внесок на благо пологового будинку

У лікарняному побуті є таке явище, як благодійний внесок. Адміністрація лікарні жартома говорить, що «це так звана усна домовленість про бронювання місця в палаті, яка скріплюється готівковим платежем, що надходить в касу». Для молодої пари при надії погоджуватися чи відмовляти у сплаті внеску питання не стоїть. Сума стартує від 1 000 грн.

«У міському клінічному пологовому будинку розцінки, я вважаю, адекватні та офіційні. Тариф – 1 000 грн, та по 100 грн за кожен день перебування. Я бачила, що ці гроші дійсно залишаються в касі лікарні. Заклад іде назустріч мамам, тобто здійснити оплату я змогла прямо в палаті. Працівниця банку особисто прийшла для того, щоб я заплатила. Процес простий: я підписалася за суму платежу, потім один екземпляр квитанції видали мені, а інший забрали», – ділиться Вероніка.

До речі, надання добровільних внесків регламентується постановою Кабінету міністрів України, згідно з якою вони використовуються за напрямами видатків, визначеними благодійником. Якщо ви як благодійник не визначили конкретні цілі, куди ваші гроші будуть направлені, шляхи їх спрямування визначаються керівником установи, відповідно до першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю закладу, відповідно до діючих нормативно-правових актів. Спитайте себе, а чи часто ви вказували призначення «добровільних внесків»?

 

Витрати в день пологів

День пологів Анжеліка чекала з хвилюванням. Як і кожна жінка, яка народжує, вона боялася ускладнень у процесі пологів. «Лікар-гінеколог заочно попередила мене, щоб я потурбувалася про команду лікарів, які будуть опікуватися моєю безпекою та безпекою малюка. А про себе пожартувала, щоб часом не переплутати мою дитину з чиєюсь іншою, їй треба купити ліки від склерозу. Ліки коштували мені в районі 1 000 грн».

Жінка розповіла, що це найменша такса на «день Х» в перинатальному центрі. Але пацієнтка сама вирішує, у скільки оцінює свою та безпеку малюка. У лікарні налагоджена система заохочування персоналу: лікар, який приймає пологи, забирає гроші й, в залежності від вкладу медпрацівника в їх процес, роздає гроші команді.

Пологовий пакет: мама, малюк, тато (для партнерських пологів)

Загальний «пологовий кошторис» значно розширює обов’язковий пакет необхідних речей та медикаментів для породіллі та малюка та батька (якщо він буде присутнім при пологах). Анжеліка замовила його в Інтернеті за 1 440 грн, враховуючи доставку, а Вероніка купувала по списку в аптеці та витратила близько 1 000 грн.

Анжеліка додає:

«Куплені мною речі та медикаменти не були повністю використані за час перебування в пологовому. Тому лікарі віддали навіть нерозпаковані гумові рукавички та рулон паперових рушників».

Анжеліка також згадує, що під час пологів відбулися ускладення: пуповина обмоталася навколо шиї малюка, тому замість трьох стандартних днів, у відділенні вона з донькою пролежала п`ять.

«За два дні ми на руки адміністрації доплачували по 200 грн. А в довгоочікуваний день виписки ми ще раз цукерками, квітами та коньяком подякували персоналу».

Деякою мірою витрати на перші місяці життя дитини компенсує держава. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 20 червня 2018 року №512, з вересня 2018 року кожна сім’я почала отримувати одноразову натуральну допомогу на новонародженого – «Пакет малюка». Такі дії держави спрямовані на те, щоб в перші місяці батьківства молода родина не переймалася про витрати, а опікувалася тільки спокоєм та здоров’ям новонародженого.

Вероніці пощастило в цьому плані, оскільки сина вона народила через 3 місяці після реформи.

«Мені подарували бебібокс в день виписки. Там були й речі, і засоби догляду для дитинки: одяг, пелюшки, якісні памперси, термометр для води і для тіла, досить дорогі засоби від “Johnson`sbaby”. Була ковдрочка, пледик та хороший махровий рушник, погримушка, що, до речі, досі збереглася. Але через те, що син народився взимку, ми не змогли вдягати деякий одяг. Він з тонкого бавовняного матеріалу, в якому малюку холодно взимку».

 

Перші місяці після народження

Неочікувані витрати спіткали Катерину вже на наступну добу після пологів.

«Після народження сина перевели на штучне харчування від торгової марки NAN. Мені ніхто вибору не давав, якою саме сумішшю я хочу його годувати. Уся біда в тому, що раз ви вже почали використовувати продукт конкретної марки, то не маєте права його змінювати, аж поки дитині не виповниться 3 місяці. Змінити її – це все одно, що б вашого малюка почала годувати інша мама: наслідки непередбачувані. Однієї баночки NAN вистачало десь на 3 дні, а коштувала вона 250 грн. Після 3-х місяців я перевела сина на суміш Малютка від Хорольського заводу дитячих продуктів харчування».

 

Пакет стандарт та пакет премум-витрат

Отже, загальний кошторис перед та післяпологових витрат такий:

Інфографіка ЗМІСТ

Інфографіка ЗМІСТ

Інфографіка ЗМІСТ

Інфографіка ЗМІСТ

 

 Де в Полтаві народжувати?

Станом на сьогодні на території міста Полтава є три пологових будинки, які функціонують. Щоб визначити найбільш пристойний пологовий, ми задали адміністрації кожного з них найбільш важливі для майбутніх мам запитання.

Де у Полтаві народжувати

Отже, отримані нами дані по пологових будинках Полтави дають змогу поставити їх практично на рівні за критеріями доступності, комфортності та безпечності. Іншими словами, тут діє правило: «неважливо де, важливо з ким». У кожному пологовому будинку буде, як мінімум, 3 лікарі, з-поміж яких ви зможете обрати потенційного кандидата для ведення вашої вагітності.

 

Корисний бліц

Як зменшити витрати до та після народження розумно, при цьому не нашкодивши дитині?

«Краще перестрахуватися. Якщо на родичів надії немає й не впевнені, що потягнете фінансово, звертайтеся до страховиків. У крайньрму випадку, отримуйте членство в Лікарняній касі Полтавщини», – радить юрист Олександр Бойко.

Представниця страхової компанії «Країна» в Полтавській області Олена роз’яснила ситуацію наступним чином:

«У період очікування дитини кожна жінка хоче себе по максимуму вберегти від різних проблем зі здоров'ям і стресів. Тому багато пар вирішують оформити страховку на цей термін. Ми пропонуємо укладати страхові угоди безпосередньо юридичним особам (підприємствами, установами, організаціями) по місцю роботи з жінками-працівницями індивідуально.У договір за згодою сторін можна внести розділ про відшкодування витрат жінці на період вагітності, пологів та, вцілому, на час декретної відпустки. Деякі поліси спрямовані тільки напогашення витрат, на консультації та лікування підчас очікування дитини, а деякі також включають і післяпологові витрати».

Але, нажаль, роботодавці або ж забувають або ж не дуже піклуються про включення цього пункту, й зазвичай просто страхують колектив від нещасного випадку. Тому жінки змушені перестраховуватися особисто. Так зробила полтавка Оксана.

Вона народжувала сина в пологовому відділенні Полтавської ЦРЛ. Через ризик не перенести пологи, лікарі категорично заборонили жінці народжувати природним шляхом. Зі страховою компанією «МІСТО» Оксана уклала договір на десятому тижні вагітності.

«Я народжувала вперше, сама вагітність проходила складно, я мала багато проблем зі здоров’ям. Я боялася померти. Підрахувавши приблизні витрати на медикаменти, я зрозуміла, що страховка буде дешевшою. Для мене це було не лише вигідно, але також і надійно, оскільки протягом 9 місяців я була спокійна за свої матеріальні витрати і піклувалася тільки про здоров'я. Я обрала досить коштовний страховий пакет, який покривав витрати на кесарський розтин, всі подальші обстеження та витрати на період реабілітації», –говорить жінка.

Зовсім небагато страхових компаній мають в переліку страхових послуг страхування на випадок вагітності та материнства, але нам все ж вдалося знайти ті, які розповсюджують свою діяльність на всю територію України, і на Полтаву в тому числі.

 Страхування

Лікар-гінеколог Міськогоклінічного пологового будинку Олексієнко Олександр жартує та розкриває деякі секрети економії.

«Зрозумійте, що дитина – це довготривала та дорога батьківська ставка. Але в перший рік головне нагодувати та обігріти маля. Як би ви її не любили, та дитина не оцінить ваших старань, якщо ви витратите круглу суму на електроняню або круту рацію в її кімнату. Ви все одно будете через кожні 5 хвилин бігати і перевіряти як вона там. Воно вам треба?»

 

Лайфхаки від мам

Як сім`ї краще всього розумно зекономити кошти, а мамі зберегти сили?

Анжеліка: «Коли доньці виповнилося 3 місяці, в Інтернеті я наткнулася на багаторазові памперси. А в еру пральних машинок це дуже класна та економна річ. Виправ – і можна знову використовувати. Головне – один раз не поскупитися та обрати памперс з натуральної тканини та з хорошими застібками. А звичайні підгузки можна купувати оптом.  І не тільки для свого малюка. Із подругами ми складаємо спільний список речей, а потім замовляємо в Інтернеті».

Оксана: «У декреті в мене вистачало часу готувати пюре для прикорму власноруч. Коли я підрахувала, у скільки б мені обійшлося аптечне пюре, то була приголомшена. За 200 грам платити 30-40 гривень! Я хочу для свого сина тільки найкращого, але такі суми для мого місячного бюджету завеликі».

 

Пологи в приватних клініках

У Полтаві їх взагалі немає, а по Україні не так багато: в Києві – «Лелека», Adonis і акушерсько-гінекологічна клініка Isida, у Дніпрі – клініка репродуктивної медицини GenesisDnepr. У Львові із 2017 року будується медичний центр з першим приватним пологовим будинком Medicover.

Декілька слів про розцінки. Київські клініки є прямими конкурентами, тому послуги схожі, а ціни відрізняються не набагато.

Isida пропонує такі програми, як «Комфорт» (консультації, аналізи, тести, бактеріоскопічні дослідження та виклик швидкої), за ціною у 29 245 грн. «Двійня» (клініко-діагностичні та лабораторні дослідження, пренатальна діагностика, функціональна діагностика двійні, консультації вузьких спеціалістів) – 35 803 грн. «Преміум» (включені усі додаткові тести та аналізи, необхідність яких може виникнути на різних термінах вагітності) – 45 220 грн.

Можна оформити ці пакети також на двадцятому та двадцять восьмому тижнях вагітності та зекономити, заплативши за програму «Комфорт»18 342 грн і 17 598 грн відповідно, та за програму«Двійня» –26 024 грні 21 230 грн відповідно.

«Лелека» має 9 пакетів по програмі «Ведення вагітності». Ціни коливаються від 22 750 грн до 44 900 грн. Також є можливість оформити окремі пропозиції пакетів ведення вагітності – експрес-тест на вагітність, ультразвукова діагностика у вагітних, пренатальна інвазивна діагностика та акушерський скринінг.

Adonis, до речі, прямо на сайті ціни не вказує. У контакт-центрі повідомили, що найдешевший і найбільш ходовий пакет «Комплексний» (ведення вагітності + пологи) коштує 22 500 грн. Клініка також пропонує «Розширену» та «Базову» програму. Ціни залежать від кількості плодів та тижня, з якого майбутня мама укладає договір.

А від розцінок у Genesis Dnepr, не побоємося цього слова, у нас повилазили очі. Клініка пропонує два найпоширеніших пакети послуг «Економний» та «Страндартний», які ви можете придбати за ціною автівки – за 92 000 та 105 000 грн.

Можливо, саме ти, молода полтавська мама, зараз читаєш і думаєш: «за такі гроші я ж можу з першого місяця переїхати в клініку і відпочивати там, як на курорті!» Нажаль, ми змушені тебе розчарувати. Постійне проживання передбачене тільки на останньому місяці вагітності. До речі, для того, щоб не шокувати відвідувачів, ціни на сайті вказані в євро.

Наостанок скажемо, що основною причиною вибору майбутніми мамами приватних закладів є бажання отримати там належне відношення з боку лікарів. Але не варто забувати, що в таких клініках часто працюють ті ж працівники, що і в державних, на півставки, наприклад.

 

Графіка Юлії Деркач

Опублікована: 15 травня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація