26 лютого, відзначають День кримського спротиву російській окупації. Журналістка Аліна Смутко документувала життя сімей кримських політв’язнів та кримських активістів.

Цього дня у 2014 році перед будівлею Верховної Ради Криму відбувся мітинг на підтримку територіальної цілісності України. Тоді мітингувальникам протистояли проросійські активісти.

Аліна Смутко щодо роковин каже, що  не впевнена у «важливості» таких днів, адже це розв'язує нам руки для виправдань, для того, аби згадувати про окупацію раз чи два на рік. Хоча  мали б артикулювати цю проблему щоденно.

«Звісно, добре, що ми хоч у якийсь спосіб говоримо про те, що є спротив цій окупації».

Щодо окупації вона говорить, сам факт окупації - це злочин, і нормально вимагати за нього справедливої відповіді:

«Інша справа, що за 7 років вже запустилися процеси, які не дуже сприяють деокупації. Банально люди втомлюються від цього, особливо, якщо Крим для них не близький. Тому, думаю, для деяких українців проблема Криму не має особливого значення, на жаль, їм уже просто байдуже. Для інших же - ця “рана” не загоїться ніколи. Це не лише якась наша “специфіка”, так відбувається в усіх зонах конфлікту».

Фото Аліни Смутко

Аліна Смутко кілька років працювала в Криму після окупації, документувала життя сімей кримських політв'язнів та кримських активістів. Вона розповідає, що кримчани переживають окупацію по-різному. Та більшість її героїв - кримські татари, для яких Росія утілення багаторічних страждань і несправедливості до їх народу.

«Більшість сімей залишилися без годувальника, які нині засуджені й етаповані, чи перебувають у СІЗО в очікуванні вироку, без батька, сина чи брата - це серйозна особиста втрата. Ці сім'ї відчувають не лише наступ на їх сім‘ю та спільноту, а й на їх віру - адже більшість арештів релігійно вмотивовані».

Фото Аліни Смутко

Аліна Смутко каже, що більшість її героїв  «стоїчно» переживають ці випробування, адже це є, можна сказати, частиною їх світогляду:

«Що об'єднує більшість із них, так це стійке небажання покидати Крим попри утиски й арешти. Це стосується не лише глибоко релігійних громадян, а й більш світських активістів».

Фото Аліни Смутко

Аліні Смутко заборонили в’їзд на територію Криму до 2028 року. Журналістка пояснює, що це інформаційна війна, навіть якщо журналіст максимально об‘єктивний:

«Для РФ будь-який журналіст, який не розділяє їхню риторику – пропагандист». 

Наразі мати відкриту проукраїнську позицію, проводити публічні акції в Криму дуже небезпечно. 

«Навіть за український прапор, вчеплений у себе на даху хати, можна отримати відро підкинутих патронів і реальне тюремне ув'язнення».

Фото Аліни Смутко

Аліна Смутко розповідає, що є спільнота українців, які потайки навчають дітей мови й культури. А на день народження Шевченка приносять квіти до його пам'ятника.

Loading...