Десантники на Полтавщині. П’ять цікавих фактів про наймобільніші війська ЗСУ

Автор: Аліса Куценко, 24 листопада, 16:10

Фото: П’ять цікавих фактів про десантника здорової людини


Цього тижня, 21 листопада, в Україні відзначили своє професійне свято Десантно-штурмові війська. Оскільки досі багато хто переконаний, що десантники в Україні та країні-агресорі святкують однаково, поспішаємо повідомити – традиції святкувань зовсім різні.

Так, українським воїнам не близькі купання в фонтанах і розбиття пляшок об голову. Начальник пресслужби Полтавського обласного військового комісаріату Роман Істомін розповів, до 2012 року ДШВ мали назву аеромобільні війська (АаМВ), а у 2012-2017 роках – Високомобільні десантні війська (ВДВ). Нову назву – Десантно-штурмові війська – затвердили у 2017 році.

За його словами, карикатурний образ вдвшника, що міцно закріпився за російськими десантниками, не має жодного стосунку до цього роду військ в Україні.

Отже, п’ять цікавих фактів про десантника здорової людини.

Факт 1

Дата. День десантно-штурмові війська відзначають 21 листопада. Саме в цей день (День архангела Михаїла у православних) у 2017 році було проведено урочисту церемонію на Михайлівській площі в Києві, під час якої Президент України й військове командування вручили нову символіку:

  • було проведено церемонію заміни блакитного берета на берети кольору марун (бордовий) разом із новим беретним знаком;
  • вручено штандарт командувача десантно-штурмових військ;
  • вручено прапор роду військ;
  • встановлено текст клятви десантника.

День і місце обрано не випадково: як уже зазначалося вище, саме Архангел Михаїл виступає захисником воїнів і лицарів у християн, а в Апокаліпсисі постає як верховний командувач Божого війська супроти нечистих сил, яких перемагає в битві. Як бачимо, символізм на рівні, тому саме він є покровителем українських десантно-штурмових військ.

У свою чергу, День ВДВ відзначався щорічно 2 серпня впродовж майже двадцяти років – від 1999 до 2017 року. Але цікаво інше: до 1999 року ця дата не була визнана офіційним святом, а базувалася виключно на радянській традиції. У 2012 році навіть назву «Аеромобільні війська» змінили на «Високомобільні десантні війська», щоб звучало краще.

Чому саме 2 серпня? У цей день в 1930 році під Воронежем було вперше здійснено десантування на парашутах військового підрозділу у складі 12 осіб.

Факт 2

День ВДВ асоціюється з хуліганами, вдягнутих у тільняшку та блакитний берет, які п’яними купаються у фонтана, «бикують» та розбивають пляшки об голову з криками «За ВДВ!». Як жартує Роман Істомін:

«Відразу згадується анекдот, що це найбільше родинне свято, оскільки всі сидять вдома».

День ДШВ – повна протилежність, хоча у нас теж є фонтани (один із них презентували не так давно). На думку Істоміна, ця дата асоціюється з церковною службою, десантним братерством, бойовими подвигами й пам'яттю про полеглих товаришів. Адже саме десантні частини, як найбільш підготовлені, першими зайняли позиції в зоні проведення АТО і не дали ворогу пройти далі. Саме 95-та окрема Житомирська десантно-штурмова бригада здійснила найдовший рейд у військовій історії, тим самим не дозволивши російським військам просунутися далі після їхнього підступу під Іловайськом.

Факт 3

Колір беретів. Як ми всі пам’ятаємо, у ВДВ – блакитний (колір неба). У 1968 році його замість бордового запропонував ввести генерал Іван Лисов, ветеран Повітряно-десантних військ.

Важливий факт: бордовий берет став міжнародним символом десантно-штурмових військ з часів Другої світової війни. Вперше він був затверджений у Великобританії в 1942 році за пропозицією генерал-майора Фредеріка Браунінга, командира британської 1-ї повітряно-десантної дивізії. Темно-бордовий колір (maroon) самі десантники символізують з кольором крові, пролитої в боях за Україну.

Факт 4

Десантно-штурмові війська – це окремий рід військ зі своїм командуванням у Житомирі, який до 2015 року входив до складу Сухопутних військ.

Факт 5

На Полтавщині дислокується батальйонна тактична група однієї з бригад. А взагалі, українські десантно-штурмові війська відрізняються не лише наявністю свого командування, а й чисельністю: 7 бригад, окремий танковий батальйон, окремий гаубичний дивізіон, окремий розвідувальний батальйон, власний навчальний центр і підрозділ забезпечення.

Обкладинка Марини Вісич

 

Опублікована: 24 листопада 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація