Економія за рахунок полтавців: чому місто переплачує за блакитне паливо

Автор: Святослав Бравов, 7 березня, 13:56

Фото: Чому місто переплачує за блакитне паливо


З 2015 року Україна впевнено демонструє тенденцію до зниження споживання газу. А з 2016 року видобуток власного блакитного палива повільно, але впевнено, почав зростати. Як же позиціонує себе Полтава у напрямку споживання газу та Полтавщина в плані видобутку?.

 2014 рік. Україна споживає 42,6 млрд м3 газу, частка імпортованого становить 46%.За два роки використання блакитного палива вдалося скоротити майже на 10 млрд. І вже у 2017 році Україна спожила 31,9 млрд кубометрів газу. А на початку 2018 року прем’єр-міністр Володимир Гройсман гучно заявляє та наводить перші результати реалізації програми з енергоефективності. Запровадження комерційного обліку теплової енергії, програма «теплих» кредитів для населення, сонячні електроустановки для приватних домогосподарств.

Інфографіка ЗМІСТ

Існують також інші думки, котрі пояснюють різке зниження споживання газу у 2015 році. Зокрема, це втрата території (2 млн АР Крим та близько 3 млн 700 тис осіб на Донбасі), адже з лютого того ж року НАК «Нафтогаз України» відмовився постачати газ на окуповані території. Подальше зниження пояснюють в тому числі тарифною політикою, котра спричинила тотальну економію, і зменшенням субсидій.

 

А що там Полтава?

Полтава не відстає від загальноприйнятого та анонсованого прем’єром курсу. Зниження, то зниження. Перш ніж почати аналізувати отримані дані, хочеться окремим словом згадати ПАТ «Полтавагаз», котре усіляко намагалося ухилитися від надання відповіді на запит щодо споживання газу містом Полтава у 2016, 2017 роках та за 9 місяців 2018 року. Спочатку, посилаючись на ч.3 ст.22 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», нам повідомили, що «Полтавагаз» є розпорядником інформації, проте нею не володіє. Тому наш запит направили до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. НКРЕКП у свою чергу пояснила, що запитувана інформація «знаходиться у володінні розпорядника ПАТ «Полтавагаз»». Зі скрипом, тримавши в себе запит цілий місяць, за який ми могли написати і опублікувати статтю, «Полтавагаз» все ж надіслав відповідь. А ми теж не сиділи, склавши руки: надіслали запит до Укртрансгазу – газотранспортне підприємство, котре в тому числі розподіляє газ на облгази.

Цифри зі споживання газу у 2016, 2017 роках та за 9 місяців 2018 року, отримані завдяки запиту в Укртрансгаз, відрізняються від цифр, наданих ПАТ «Полтавагаз».

Інфографіка ЗМІСТ

Яким цифрам довіряти – складне питання. Чому ж цифри Полтавагазу більші? З аналізу даних отриманих з двох джерел виходить, Укртрансгаз подає менше газу, ніж місто споживає, відповідно до інформації Полтавагазу. Як так? Можливо, що далеко не кожен будинок має лічильник. Будинки без лічильників тарифікуються за затвердженою нормою споживання на кожну особу. Мешканці квартир не використовують виділену на них норму, і цю різницю Полтавагаз може замовчувати. Але це – усього лише припущення.

Варто зазначити, що в обох джерел кількість спожитого газу має тенденцію до зниження. Попри більшу довіру Укртрансгазу, пропонуємо в статті розбирати цифри «Полтавагазу», оскільки вони надійшли першими і, до того ж, мають розподіл по категоріях споживання.

Протягом 2017 року населення Полтави скоротило споживання газу на 3 млн кубометрів у порівнянні з 2016 роком, і ця цифра склала 76 млн. Зважаючи на наведені дані можна визначити і найхолодніші місяці взимку. У 2016 році протягом морозного січня населення міста використало більше 13,5 млн м3 газу, у 2017 році населення найбільше спожило у лютому – майже 12,5 млн кубічних метрів. А історія з березневим споживанням газу минулоріч набула розголосу на всю Україну. Мабуть всі пригадують, коли російський Газпром зупинив поставки газу, влада та керівництво НАК «Нафтогаз України» анонсували акцію «прикрути», а населення Полтави навпаки «відкрутило». Як результат – більше 13 млн кубометрів спожитого газу. В промисловому секторі також помітне зниження споживання. Якщо у 2016 році промисловість використала 29 млн кубометрів, то у 2017 – майже 27 млн. А які ж основні причини та передумови зниження споживання газу?

 

Хто платить дорожче: українець чи американець?

Першочергово даний матеріал задумувався не лише як аналітика споживання газу містом Полтава. Важливою часткою статті мало стати порівняння Полтави з американським містом: хто більше платить? І ми його знайшли.

Пітсбург – друге за величиною місто в штаті Пенсильванія, схоже за кліматичними умовами, наявною промисловістю та населенням. Проте при глибшому вивченні газового питання США було з’ясовано: американці не економлять газ, оскільки мають його більше ніж в достатку. В той час як Полтава скорочує споживання газу, Пітсбург та сам штат Пенсильванія щороку примножує споживання блакитного палива.  

У 2016 році за даними «Бритиш Петролеум» Сполучені Штати видобули 749 млрд м3 газу. Такі цифри стали можливими завдяки видобутку сланцевого газу, який залягає близько до поверхні землі. Але цей факт майже не тривожить американців. Згідно з опитуванням Deloitte, 58% населення вважають, що видобуток сланцевого газу приносить більше переваг, ніж недоліків: створення нових робочих місць, інвестиції в місцевий розвиток, дешевий газ. В Україні перспективні запаси сланцевого газу становлять 7 трлн кубометрів (досліджені і оцінені запаси становлять 1,2 трлн кубометрів), проте його не видобувають. Народ проти, бояться погіршення екології. Варто зазначити, що часто народ проти і традиційного буріння. А можливо видобуток сланцевого газу став би рятівним для нашої економіки: були б робочі місця, інвестиції і, головне, відсутність потреби експорту.

Повернемося до США, де у 2017 році тисяча кубометрів газу коштувала 71,6 долара при середній річній зарплаті 44 тисячі доларів. Вартість 1000 куб.м. газу в Україні 1 квітня 2017 року по 31 жовтня 2018 року становила 6.9579, після 31 жовтня – більше 8 тисяч гривень. Середня річна зарплата українця у 2017 році становила трохи більше 85 тис грн. Багато українців можуть дозволити собі купити тисячу кубів газу?

Порахуємо наведені вище дані, з’ясовуємо, що американець на річну зарплату у 2017 році придбав би 614,5 тисяч кубометрів газу, а вартість тисячі кубів становить 0,16% від його річної заробітної плати. Українець же на свою річну зарплату зміг би у 2017 році придбати лише 12 тисяч кубів газу. А вартість тисячі кубометрів для українця становить 8,9% від його заробітної плати. Навіть з цього порівняння видно, що середньостатистичний українець платить ціну на газ, яка у 51 раз перевищує ту суму, яку сплачують американці. Не варто забувати, що з 1 травня 2019 року жителі України сплачуватимуть 10,6 грн за куб газу.

Відповідно до даних U.S. Energy Information Administration з 2005 по 2017 рік споживання блакитного палива Сполученими Штатами зросло на 24%. Кількість споживачів природного газу в штаті Пенсильванія, який ми брали для порівняння, також зростає. Про що свідчать графіки нижче.

 Інфографіка ЗМІСТ

Близько 51% пенсільванських родин для опалення використовують газ, 22% - електроенергію, 17% - мазут, 4% - пропан і лише 3% використовують деревину. Доцільно нагадати, що протягом 2017 року видобуток газу в Пенсильванії сягнув 5,5 трильйонів кубічних футів, зробивши штат другим в напрямку видобутку природного газу в країні після Техасу. Полтавщина також є газоносним регіоном, який також посідає друге місце після Харківщини по розвіданих запасах і видобутку. Проте наявність газоносних горизонтів не впливає на ціну блакитного палива навіть для тих мешканців, котрі живуть за 1 км від свердловини. В Штатах ціна коливається в залежності від штату: чим ближче до півдня, тим дорожче куб газу. Проте з «драконівськими тарифами» там, за океаном, не знайомі. Скептик скаже, що вони самостійно видобувають, експортують профіцит, але ж нам також чиновники розповідають, що газу власного видобутку для потреб населення вистачає.

 

Чому економить Полтава?

Перша і мабуть основна причина – тарифи, що спонукають населення або прикручувати, або шукати альтернативні джерела енергії. Наприклад, електроенергія. За перші 100 кВт-год тариф на електроенергію для населення складає 90 коп, за кожну наступну – 1,68 грн. За розрахунками, 1 м3 газу при згоранні виділяє 34,02 МДж енергії, а 1 кВт/год використаної електроенергії дає 3,6 МДж тепла. Тобто, газ виділяє більше енергії, але ціна кусюча, електрика коштує дешевше, проте, щоб нагріти будинок її потрібно використати в декілька разів більше, ніж газу. Певною мірою про користувачів електроопалення подбала держава: їм дається 3200 кВт по першому тарифу (90 копійок). Приємним бонусом є і нічні тарифи, коли з 23 години до 7 ранку користувач сплачує лише півціни, тобто 45 коп за 1 кВт-год.

Набувають популярності і твердопаливні котли, паливні матеріали для яких здобуваються не завжди законно. Донедавна, 70-80% лісових територій фактично не мали власника, їх вирубували, випилювали, про що неодноразово порушувалося питання на екологічних комісіях обласної ради. Люди не мають коштів, тому йдуть у лісові масиви і просто крадуть деревину. Нарешті, з 1 січня цього року з’явилася можливість узаконити лісові території та установити над ними контроль.

Тарифи на газ б’ють по гаманцях і представників середнього бізнесу та комунальних установ. Готель «Київ» перейшов на опалення палетами, про що ранками мешканцям центру міста нагадує своєрідний запах, який утворюється внаслідок згорання деревини. Перша міська клінічна лікарня Полтави теж має твердопаливний котел.

Тему забруднення атмосферного повітря через збільшення кількості твердопаливних котлів, зростання кількості крадіжок деревини з лісових масивів, кількість абонентів, які гріються електричним теплом ми розвинемо у наступному матеріалі. Якщо колег зацікавить ця тема уже зараз, з радістю переглянемо проведене дослідження.

 

Свого газу вистачить?

Згідно з даними НАК «Нафтогаз України» протягом 2017 населення спожило 11,2 млрд куб.м газу (+5,6 млрд теплокомуненерго), в той час, як лише Укргазвидобування підняло з надр 15,25 млрд, що становить 73% від загального обсягу видобутку в Україні.

УГВ того ж року передала населенню 13,9 млрд куб.м. Минулоріч видобуток УГВ сягнув 15,496 млрд м3, кількість переданого газу населенню поки невідома. Тож беремо до уваги цифри 2017 року. Так, цього не вистачить для забезпечення населення і ТКЕ, але не варто забувати про приватні видобувні компанії, частка яких у загальному видобутку складає 27%. Тож газу власного видобутку має вистачити для потреб населення, якщо продавати його в першу чергу населенню.

Офіційний сайт Укргазвидобування свідчить, що полтавська філія протягом 2017 року видобула 6,076 млрд кубометрів газу. Тепер згадаймо, що лише місто Полтава, яке за населенням є найбільшим містом області, спожило майже 212 млн кубометрів газу у 2017 році. Вирахувавши нехитре рівняння отримаємо відповідь, що лише Полтавагазвидобування може забезпечити 28 міст, подібних Полтаві, блакитним паливом (причому в усіх секторах: населення, промисловість, бюджетні та релігійні установи).

Звісно, на словах все просто і зрозуміло, та варто пояснити АТ «Укргавидобування» не продає газ населенню. Перш ніж втрапити у наші квартири, його купує Нафтогаз України, потім приватні облгази.

Непроста ситуація нині склалася і з нарощенням власного видобутку. Незважаючи на те, що у 2017 році Україна імпортувала 14,1 млрд кубометрів газу, державна компанія Укргазвидобування отримала на Полтавщині 63 відмови обласної ради щодо дозволів на нові площі для видобутку вуглеводнів або розширення вже існуючих площ. За підрахунками компанії, через це протягом 2017-2018 років у надрах Полтавщини залишилося 205 млн куб.м газу. Тобто місто втратило можливість річного забезпечення газом, який за словами директор Полтавагазвидобування Євген Палєнка, доводиться імпортувати. Середня ціна за 1000 кубометрів імпортного палива коливалася у межах 255-304 доларів. Помноживши 255 доларів на кількість невидобутого газу, ми отримаємо 52 млн доларів. Цифри не наші, їх озвучив Євген Палєнка, додавши, що держава недоотримала та втратила 4 млрд гривень, якщо скласти докупи кошти від недовидобутого газу та від інвестицій, які не надійшли. Проте газу власного видобутку наче ж вистачає для наслення, якщо віддати йому пріоритет у першочерговому забезпеченні блакитним паливом. Якщо...

 

Замість висновку

До чого ми ведемо? Для чого це різноманіття цифр, стільки тексту?

 

  • В основному населення планети не замислюється про долю Землі, CO2, Кіотський протокол. Не замислюється рівно до того моменту, доки справа не торкнеться кишені. Лише фінанси стимулюють нас цікавитися енергетичними питаннями, і то ситуативно.

 

  • Ми економимо. Але не тому що стали свідомими європейцями, котрі прибирають послід за своєю собакою, гуляючи в парку, і вимикають світло виходячи з кімнати. Ми економимо, бо власного газу мало. Плюс, він дорогий для пересічного громадянина, не кажучи про пенсіонерів.

 

  • Відсоток імпортованого газу все ще високий. При необхідності нарощування влансого видобутку Полтавська обласна рада наліво й направо роздає ліцензії на площі, видобутком газу на яких потім не цікавиться. І заростає бур’яном земля, яка могла б давати газ.

 

  • Коли говорять, що ціна на блакитне паливо адекватна, мовляв європейці та американці платять більше, не віриться. При співвідношенні зарплати (що ми зробили вище, провівши аналогію з США) до вартості газу ми бачимо бідний народ, який ледь тисячу кубів за одну зарплату може придбати.

 

  • І останнє. Так, американці певною мірою економлять. І не лише газ, а й воду, електренергію. Разом з тим, вони використовують стільки, скільки їм необхідно для задоволення власних потреб. А ми економимо, бо ми бідні, а не через стиль життя та рівень свідомості.

 

 

Авторський текст Святослава Бравова

Графіка Богдана Оженілка

Опублікована: 7 березня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація