Екосвідоме життя полтавки: власний шлях та навчання усіх охочих

Автор: Анна Аксюк, 14 лютого, 08:31

Фото: Екосвідоме життя полтавки: власний шлях та навчання усіх охочих


Сьогодні ЗМІСТ хотів би розповісти вам про «еколюбов» або про те, як любити не тільки себе чи когось поруч, а й все навколо. Тобто не шкодити довкіллю своїм існуванням, не паразитувати, а з бережливістю і любов`ю ставитися до ресурсів нашої Землі та матінки природи.

Саме такий спосіб життя обрала полтавка, екоактивістка, координаторка проєкту «Екоцінності» Ірина Коноз. А все почалося зі звичайного спостереження:

«Ми часто подорожуємо з чоловіком на авто Україною. І з кожним роком все більше неприємно вражає кількість сміття на узбіччях, в лісосмугах, тощо. Потім усвідомила, що Макухівське сміттєзвалище вже видно з Білої альтанки. І вирішила, що треба щось робити з цим».

Екосвідоме життя полтавки: власний шлях та навчання усіх охочих

Тож жінка почала шукати інформацію і натрапила на статтю про поводження зі сміттям у Швейцарії. Там розповідали про сортування сміття, яке було наведене на прикладі утилізації використаного чайного пакетика: етикетку – до картону, сам пакетик – до паперу, заварку – в компост, скріпку – до використаного металу, а ниточку – в маркований сміттєвий пакет.

Та не все спочатку дається легко і на перший погляд для Ірини Коноз це здалось дуже складним. Тож вона почала шукати шляхи зменшення кількості повсякденного сміття. Далі екоактивістка почала обирати відповідну літературу й натрапила на книгу американської активістики Беи Джонсон «Дім – нуль відходів. Гід до щасливого життя в сучасному світі без зайвих витрат і сміття».

У виданні авторка розповідає про свій досвід – зараз її сім’я з чотирьох осіб продукує не більше 2 кг сміття на рік.

«Близько трьох років тому я поступово почала вводити її рекомендації в повсякденне життя. Звісно, найперше, почала купувати чай та каву на вагу у власні екоторбинки. А потім і всі інші продукти: хліб, крупи, овочі. М’ясо, рибу, домашній сир в багаторазові контейнери. Молоко – у скляну банку. Так як, майже усі супермаркети у місті пропонують вже фасований товар – ходжу на закупи на локальний ринок», – говорить екоактивістка.

Крім того, полтавка відмовилась від кави на виніс в паперове горнятко і купує її у власний термокухоль. Вона не купує одноразових пластикових речей, перейшла на бамбукові зубні щітки і повністю відмовилась від вологих серветок, адже розкладаються вони так само довго як і пластик.

Також вона зробила вдома яму для компосту, адже живе в приватному будинку.

Такі зміни у життєдіяльності не пройшли непоміченими і для оточуючих. Майже 2 роки тому Ірина Коноз стала волонтером БО Volunteer Community Poltava (PVC). Керівниця організації помітила її торбинки, горнятко, пляшку для води і запропонувала створити свій власний екопроєкт, щоб навчати усіх охочих такому свідомому способу життя. І вже минулого літа Ірини Коноз провела першу лекцію з майстер-класом по розпису екоторбинок в БО «Хесед Нефеш» для волонтерів.

Потім була фотовиставка світлин із перформансом у «Місцевій кав'ярні», які PVC відзняли на Макухівці та стихійних сміттєзвалищах. А до дня без поліетилену екоактивістка проводила флеш-моб в соціальних мережах. І хоча ніхто його не підтримав, проте це стало поштовхом до навчання інших, знанням з екосвідомого споживання:

«Він [пост] викликав дискусію на моїй сторінці і знайомі почали писати, що хотіли б більше почути інформації і, можливо, поділитися своїми надбаннями. Так й виникла ідея "Екопосиденьок"», – згадує жінка.

Відтак, уже відбулося три такі зустрічі, де екоактивістка розповідала про те, як поступово перейти на розумне споживання ресурсів та менше продукування відходів.

Люди дуже активно реєструвалися, приходили, розповідали про свої перші кроки на шляху до екосвідомості.

Згодом Ірина Коноз задумалась і про те, що було б чудово надавати таку інформацію в школах, вишах, на підприємствах. І ось уже відбулося дві еколекції в школах і одна в Полтавській політехніці:

«Діти та молодь дуже відкриті і з радістю готові втілювати мої поради в життя. А от з однією із організацій було непросто. Більш старші люди дуже скептично віднеслись до всього, що я говорила. Вони не готові до таких дій. Маю надію, що поки що», – ділиться враженнями від зустрічей полтавка.

Екосвідоме життя полтавки: власний шлях та навчання усіх охочих

Вона буде продовжувати й надалі такі заходи і наразі уже є чергова узгоджена дата на еколекцію для однієї зі шкіл. А ще ведуться перемовини із садочком.

Ірина Коноз не лише говорить про проблему сміття, вона навіть малює її. Нещодавно жінка почала займатись творчістю – вчитися малювати масляними фарбами. І одна з її картин написана саме за мотивами вищезгаданої фотосесії смітників.

Екосвідоме життя полтавки: власний шлях та навчання усіх охочих

Ця робота скоро буде представлена на виставці робіт художника Ярослава Терновського та його учнів. Захід відбудеться 5 березня в музеї імені Ярошенка, куди екоактивістка запрошує всіх охочих.

Опублікована: 14 лютого 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація