Експертиза # 5. Два роки роботи Полтавської міськради: зради та перемоги

Автор: Наталія Норіцина, 25 жовтня, 16:31

Фото: Експертиза # 5. Два роки роботи Полтавської міськради: зради та перемоги


Замітки-експертизи – рубрика новинного блоку, яка висвітлює думки полтавців з приводу актуальних подій у місті. Усі герої рубрики відповідають на одне важливе питання, обране нашою редакцією. Мета експертиз – показати різні точки зору на одну подію, а не зіставляти кількість позитивних чи негативних думок.

Сьогодні виповнюється рівно два роки, як полтавці віддали свої голоси за кандидатів у депутати міської ради VІІ скликання. Ми поцікавилися в голів депутатських фракцій, що, на їхню думку, можна назвати перемогами і поразками ради за цей час та які пріоритети вони ставлять перед собою для подальшої роботи. 

Учасник Експертизи

«Аналізуючи роботу за два роки, можна сказати, що перевернулося уявлення про те, як відбувається все в міській раді, як і у всьому політикумі на всіх рівнях. Якщо згадувати пріоритети, то один із основних, який був – він і залишився, – це робити роботу ради і комісій максимально прозорими. Це те, що мали робити будь-які нові люди, які з’явилися в раді. І це сильно спонукало громадськість брати участь у цих процесах. За минулої каденції було невідомо, хто там засідав, що відбувалося, як відбувалося. А зараз є відвідуваність комісій, сесій, громадськість цікавиться, журналісти ходять. Це із основних досягнень».  

«Позитивним є також те, що з’явилися робочі групи, і в них працюють активні громадські об’єднання. Це вже як наслідок прозорості роботи ради, що громадяни можуть не лише прийти на засідання і послухати, що там відбувається, а й брати участь у прийнятті рішень. Як швидко будуть результати такої роботи – буде видно пізніше. Якихось більших цілей ми і не ставили. У своїх перших інтерв’ю я говорив, що вибори – це не кінцева мета. Це початок великої передвиборчої кампанії на наступні роки. Мені хотілося, щоб це була потужна команда. Щоб люди цікавилися міською політикою, більш активно брали участь. Усе іде нормальним еволюційним шляхом. Зробити якусь революцію дуже швидко, за два роки поміняти роботу міськради кардинально – це було б нереально». 

Учасник Експертизи

«Якщо говорити по організації ради загалом, я вважаю, що те, що була розблокована робота ради у 2016 році, в лютому, це був позитив. Тому що в цій каденції рада є багатофракційна, з різними політичними поглядами, з розбіжностями в баченні, у кожної фракції було своє таке бачення стосовно зайняття посади секретаря міської ради, не було узгодженості. Після того, як була обрана рада, потрібно було обрати робочі органи, обрати секретаря, призначити заступників. Є міста, де до цього часу рішення господарські в тому обсязі, як треба, не приймаються. Те, що знайшли домовленості за умови фракційної різношерсності, я вважаю, що це позитивно».

«У нас у цій каденції депутати разом зі структурними підрозділами мають можливість завдяки децентралізації, яка сприяла наповненню бюджету, приймати рішення, направлені на важливі питання життєдіяльності мешканців. Багато коштів спрямовано депутатським корпусом на ремонт житлового фонду. Такого не було багато років. Не лише на ремонт житлового фонду, а і бюджетних установ: школи, садочки, лікарні. Те, що встигли зробити за ці два роки, – дуже добре, бо в наступні роки буде більше витрат з міського бюджету, ті повноваження, які держава зараз передає на місця, буде з’їдати той бюджет, який зараз є. У нас останнім часом і сесії проходять більш злагоджено, сесійну залу депутати всіх фракцій менше використовують як політичний майданчик, і це теж позитивно.

Є і певні недоліки, звичайно. Рада – це орган, до якого депутати прийшли зі своїми програмами. У нас партійний підхід до формування ради із закріпленням до округу. У кожної фракції і депутата є своє завдання, яке вони ставили перед собою. Не всі депутати ще працюють активно, як вимагає того закон про статус депутатів місцевих рад. Потрібно більше зусиль направити на роботу на округах. Вивчення проблематики і сприяння вирішенню – це те, що, зазвичай, депутати не роблять. Хоча вони поступово йдуть до цього.

Одним із пріоритетних напрямків роботи ради є напрацювання і прийняття стратегії розвитку міста. Другий крок – сприяння її реалізації. Це означає, що всі діючі програми і які необхідно прийняти, повинні бути націлені на той результат, який буде прописаний у стратегії».

Учасник Експертизи

«Перемогою ради можна назвати прийняття мораторію на розміщення нових МАФів і заборона забудови арки. На початку роботи рада одноголосно проголосувала за встановлення пам’ятника Мазепі. По-третє, майже завершений і фінансується міською радою проект Алеї слави. Уже майже готовий проект – це будинок для АТОшників. Дуже вдалою була робота тимчасової комісії з благоустрою у 2015-2016 роках з ліквідації снігових завалів. Це як приклад того, як потрібно діяти міському голові, підприємцям, громаді. Цей проект об’єднав їх усіх. Також проголосували за впровадження ProZorro у 2015 році,  хоча офіційно він почав діяти через три місяці після затвердження Кабміну».

«Поразкою можна назвати утворення широкої коаліції у лютому 2016 року. Тоді був проект рішення про надання дозволу на розробку проектної документації майже на 120 га землі на території арт-складів. Невідомо було, хто був виконавцем робіт, хто отримав право на будівництво без тендеру. За цей проект таки проголосували, а ті, хто виступали проти закритості цього питання, опинилися в опозиції. Це були партії “Свобода”, “Самопоміч” і “СДП”, які не отримали жодного представництва у виконкомі. Місця у виконкомі отримали представники більшості. З того моменту “рубаються” проекти рішень опозиційних депутатів: провалився проект “Відкритого бюджету”, проект по впровадженню iGov.

Ще одна поразка міської ради – ліквідація МШЕД. Подібне комунальне підприємство активно працює, місто розчищене, благоустрій супер. А так народжується нове поле для корупційних схем, заходять невідомі фірми, жодного контролю за їхньою діяльністю немає. Ціла серія поразок – це надання дозволів на будівництво нових МАФів без відповідної документації і з постійними конфліктом інтересів. У 2017 році нарешті ввели мораторій, хоча він діяв і до цього, але його постійно порушували. І ліквідація постійних комісій з питань соцзахисту, материнства, дитинства і АТО і з питань інвестицій і туризму, які очолювали опозиційні депутати. Це було пряме порушення регламенту міської ради, порушення положення про постійні депутатські комісії.

Рада повинна працювати над тими питаннями, які були провалені: це впровадження системи iGov і “Відкритого бюджету”, консервація Кадетського Корпусу. І потрібно змінити транспортне сполучення в місті Полтаві. Така транспортна міні-реформа має в місті пройти. Я хочу, щоб до кінця цієї каденції ми вирішили питання з єдиним квитком. Напрацювання в цьому напрямку вже є».

Учасник Експертизи

«Нам вдалося згуртувати депутатів для прийняття важливих рішень. По-друге, почало вдаватися реалізувати головну мрію мера – ремонт доріг, тротуарів, дахів. За останні роки перекрито дахів більше, ніж за 11 років до цього, відновлено більше ліфтів, ніж за 17 років до цього, воно ж виходить усе з ладу. За останні два роки заасфальтовано тротуарів і доріг більше, ніж за 14 років перед цим.  Тому це вдається, хоча я б не сказав, що все вже далося. Ну і третє – це те, що немає зараз бурних протистоянь у місті. Не можна всім угодити, але принаймні шукаємо компроміси при вирішенні питань, які задають різні політичні сили, громадські об’єднання».

«Одна з великих проблем – це те, що є такі підприємства як “Теплокомуненерго”, “Полтавагаз”, “Полтававодоканал”, “Обленерго”, які підпорядковані області, а не місту, і не дослухаються до мера. Полтава – єдине місто, крім Донецька, де “Водоканал” не підпорядкований місту. Ми вже направляли відповідні листи в міністерства, зверталися до уряду, щоб вирішити це питання. Поки що не вдалося, на мій погляд, налагодити транспортну систему: ремонтуємо тролейбуси, купуємо нові, але транспорту потрібно більше міського, а не оцих задушливих "Богданів". Друге, дуже болюче, питання – це Кадетський корпус, який не-мо-жли-во зробити містом. Вартість Кадетського корпусу – 1,6-1,8 бюджета міста. Тобто півтора роки потрібно сидіти нічого не робити, нікого не лікувати, не вчити і таке інше.

Головне завдання – привести місто до європейського зразка. Це і реконструкція парку "Перемога", і реконструкція вулиці Соборності, приведення в порядок усіх парків, ремонт будинків. Ще один пріоритет – виділення соціальної допомоги по програмі “Турбота”. Ну і третє, на мій погляд, – обов’язково потрібно шукати компроміси і не допустити в місті хаосу».

Учасник Експертизи

«По-перше, в результаті виборів вдалося отримати достатньо чисельні опозиційні фракції. У результаті формування опозиції більш відкритою стала діяльність міської ради і депутатських комісій. І це є досягненням опозиційних фракцій, які змогли мобілізуватися і донести до громадськості ті основні моменти, які відбуваються в міській раді. Зараз ми закладаємо фундамент прозорості, відкритості і відповідальності майбутньої влади. Громадськість, журналісти і громадські діячі можуть розібратися у тих рішеннях, які розглядаються. Минулого скликання це неможливо було зробити».

«Я налаштований говорити про глобальні підсумки. Я вважаю, не досить компетентним говорити про те, що зроблено якусь дорогу. Я хотів би підкреслити те, що вдалося домовитися між собою трьом досить різним за своїми світоглядами, принципами і ідеологічними засадами опозиційним партіям. Це приклад, перш за все, для полтавців щодо можливості об’єднання навколо не тільки ідеологічних ідей, а навколо інтересів громади. Ми змогли побудувати доволі довірливі стосунки і закладаємо фундамент співпраці в майбутніх міських радах.

Поки що ми не змогли добитися того, щоб на думку депутатів зважали. Це, перш за все, виявляється у ставленні заступників міського голови, керівників управлінь до депутатських звернень, запитів, до депутатів як таких. Це все результат того, що ми маємо більшість, яка сконцентрована не в руках депутатів, а в руках трьох людей.

Деякі депутати, на жаль, не розуміють, задля чого вони сюди прийшли. Ці люди отримують певні маленькі преференції за те, що вони мовчки голосують. Тобто звичайні кнопкодави, які виконують функції картинки. Це, на жаль, одна з поразок цієї міської ради.

Пріоритетні напрямки роботи – це відкритість діяльності міської ради, консолідованість депутатського корпусу. Рішення у нас зараз приймаються одноосібно – і це найголовніший напрямок, у якому треба працювати. Це можливо лише за однією умови: коли позиції опозиції будуть визначальними, на жаль, поки що цього не вдається досягти. Ми працюємо в цьому напрямку і одне з головних завдань – відкликати депутатів-зрадників Поліщука, Луценка, Мартинюка та Бондарєву. Цього буде достатньо, щоб спробувати сформувати більшість не навколо депутатів, а навколо інтересів виборців округу».

Учасник Експертизи

«Із поразок – голосування за надання дозволу на розробку детального плану територій у зоні арт-складів. Не було вчасно опубліковано проект рішення міськради, люди на підставі цього протестували, намагалися заблокувати залу, але рішення все одно було прийняте. Друге – пам’ятник Мазепі досі не взяли на баланс міста. Це сором. І третє – це реакція на події біля арки, біля Газетного ряду. Не зважаючи на пролиту кров, ніяких рішень практично не було прийнято. Чогось такого, щоб унеможливило подібні ситуації в майбутньому, не було. Щоб були прийняті якісь прогресивні рішення – не можу пригадати. Не можу сказати, що зовсім їх не було, але на пам'ять нічого не приходить. Звичайні рішення були, але ніякого прориву вони не зробили».

«Працювати потрібно над перетворенням громадського простору, причому публічно, з обговореннями, тривалими обгововореннями. Не потрібно цього боятися. Люди підкажуть, як краще облаштувати громадський простір Полтави. Потрібно виділити кошти на транспорт, прорахувати пасажиропотік, розрахувати оптимальну транспортну систему. Один раз заплатити нормальній фірмі, яка цим займається, яка вміє це робити і в якої є позитивні кейси такої роботи. І хоч трішки покращити транспортну систему міста. Бо зараз на околицях халепа, у вечірній час халепа, маршрути не зрозумілі і не зручні. І третє – звернути увагу і виділити кошти спочатку на консервацію, а потім на реконструкцію Кадетського корпусу. Цей будинок потрібно врятувати. Це не такі великі кошти для полтавського бюджету на сьогодні». 

Учасник експертизи

«Із досягнень: винесення питань міської ради в публічну площину, але це досягнення більше опозиції та журналістів. Наразі полтавський міський бюджет величезний (близько 3 млрд) – але це знову досягнення реформи децентралізації, як такої.  Існує інформація про те, що на реконструкцію Парку Перемоги оголосять публічний архітектурний конкурс, – якщо це правда, то буде першим системним досягненням».

«Те, чого не вдалося досягти – це, в першу чергу, синхронізувати та об’єднати роботу фракцій на користь міста. Деякі депутати були відсторонені від процесів, тому займаються переважно "війною" із владою. Це переважно молоді люди, які готові були із палаючими очима нестись робити щось для міста, і не зрозуміло, чому влада не використала це як в інтересах міста, так і у своїх політичних. Меру не вдалося об’єднати всіх депутатів, і точка неповернення вже пройдена. Наступне, це прийнята робоча стратегія. Ми досі не знаємо, яке ми місто, куди йдемо, якими хочемо стати та які пріоритетні напрямки розвиваємо. Із конкретного – безглузде витрачання коштів. Наприклад,  ремонт під’їздів – це, взагалі, злочин. Окрім патерналізму це в людей нічого не викликає. Люди зовсім не цінують те, що впало їм «на шару», тому активно можуть колупатися гвіздочком у стіні та підпалювати ліфт. Вони розуміють, скоро прийдуть якійсь люди та все відремонтують. Якби влада сказала: "Люди, робіть ОСББ – отримаєте кошти. Але це в останній раз, віднині Ви самі будете власниками". Тоді і ремонти будуть цінувати, і створення ОСББ буде стимулюватися».

Учасник Експертизи

«Почну з поразок. По-перше, депутати вважають себе відповідальними не перед виборцями, а перед своїми лідерами,  партійними чи груповими, як регіональними, так і національними. Найбільш явним це було, коли намагалися зробити коаліцію. Уже майже домовилися про менше зло, уже навіть Мамай ледь не націоналістом став, а потім з Києва заборонили – і маємо те, що маємо. Друге – це те, що на перше місце ставлять, в основному, не бажання зробити зміни на краще, а свої особисті інтереси. Це добре видно по тому, як і з ким фракція блокується. Наприклад, "Свобода" в міськраді – опозиціонери, а в обласній раді їм дали тепле містечко заступника голови, вони вже голосують “за” разом з БПП, солідарно. Те ж саме з СДП: дали тепленьку місцину у “Полтавафарм". У них БПП в обласній раді блокується, а в міській раді навпаки. А “Батьківщина” навпаки: в міській раді блокується з БПП, а в обласній раді типу жорстко протистоять. Ну, в загальному, це певним чином їх усіх характеризує».

«Не вміють люди вести політичну боротьбу і не вміють шукати компроміси там, де вони повинні це робити, насамперед, у стінах міськради на сесіях і комісіях. У результаті провладні проголосували тихенько – і все, а опозиціонери нічого не добилися і виходять на вулицю влаштовувати свої улюблені флешмоби, які, в результаті, нічого не приносять.

Плюс один – це те, що вони є. Худо-бідно працює міське господарство, програми так чи інакше приймаються, фінансуються, тобто свою роль вони якось виконують. Добре або погано – це вже інше питання. Там, де потрібно приймати рішення, міська рада їх приймає.

Що стосується майбутнього, хотілося б дати пораду їм усім: вони всі якісь "унилі". На сьогоднішній день я не бачу людини, яку б особисто я відправив на підвищення, умовно кажучи, за яку на наступних виборах проголосував би як за кандидата в мери або як кандидата в Верховну Раду. Нічого вони такого не роблять, щоб я міг повірити, що ця людина виросла з регіонального рівня і може піднятися вище».

 

Коментар від очільника фракції ВО «Батьківщина» журналістам ЗМІСТу, на жаль, не вдалося отримати: посилаючись на відсутність вільного часу, Олег Бєлоножко порекомендував поспілкуватися з його заступником, Анатолієм Клименком. Але він також виявився зайнятим і не зміг відповісти на питання стосовно роботи міської ради за останні два роки.

Не вдалося отримати коментар і від голови місцевого осередку партії БПП «Солідарність» Андрія Матковського та його колег по фракції.

Опублікована: 25 жовтня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація