Експертиза #6. Після Майдану стало краще чи гірше?

Автор: Наталія Норіцина, 21 листопада, 18:28

Фото: Експертиза #6. Після Майдану стало краще чи гірше?


Замітки-експертизи – рубрика, яка висвітлює думки полтавців з приводу актуальних подій у місті. Мета експертиз – показати різні точки зору на одну подію, а не зіставляти кількість думок «за» чи «проти». Сьогодні, 21 листопада, в Україні відзначають День Гідності та Свободи, приурочений до початку двох революцій: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року. Тому герої сьогоднішньої рубрики відповідали на запитання: «Четверта річниця Революції Гідності. Стало краще чи гірше?».

 Учасник Експертизи

«Україна нарешті визначилася з вектором руху розвитку. І він визначений в контексті саме тих гасел, під якими здійснювалася Революція Гідності. Це європейський вектор, це визнання пріоритету тих цінностей, які лежать в основі європейських демократій. Дуже багато зроблено для приведення українського законодавства у відповідність до європейських стандартів. У той же час ми не можемо не помічати економічних прорахунків і, часом, безпорадності органів державної влади і управління. У нас не вирішені ті проблеми, які були озвучені під час Революції Гідності. Це і боротьба з корупцією, це і прозорість влади, це і економічні реформи. Ми продовжуємо гратися з політичною системою нашої країни, підлаштовуючи її під окремих лідерів. Ще дуже багато роботи в рамках тих перспектив, які відкрила Революція Гідності».

 

Учасник Експертизи 
«Я скажу коротко: декому стало краще, а більшості, я вважаю, гірше. Якщо брати показники опозиційних наших сил, які підраховують соціологи, то вони набирають популярність. А значить, більшість людей стала оцінювати свої умови життя як погіршені діями влади».

 

Учасник Експертизи 

«На сьогодні можна подивитися, скільки офіційно засуджених по справах Майдану притягнено до кримінальної відповідальності і отримали вирок. Досі ще виплачують компенсації пораненим на Майдані.  Це не означає, що це зрада. Я сказав би, що у нас старого зразка бюрократичний апарат і достатньо корумпований. Він якраз гальмує багато позитивних зрушень. Не обов’язково бути громадським активістом чи політичним діячем, але потрібно бути громадянином і пам’ятати не лише про свої права, а й про обов’язки. Громадянське суспільство почало у нас по-справжньому зароджуватися наприкінці 2004 року. Зараз воно інституційно набагато міцніше, ніж було. Саме організація громадянського суспільства являється локомотивом прогресу. Коли країна буде серйозно реформована, коли буде реально проведена судова реформа і реформа правоохоронних органів та структур і завершиться децентралізація, тоді ми матимемо зовсім іншу країну. Це буде не зараз. Це буде через 10, 15, можливо, 20 років. Це тривалий процес».

 

Учасник Експертизи 
«Я за цивілізоване вирішення питань. Вважаю, що Майдан – це державний переворот. Усе повинно вирішуватися цивілізовано, без жертв. Життя, я думаю, гірше стало. Може, комусь і краще, я не знаю. Кожному по різному. Але судячи по робочому класу, особливо по пенсіонерах, стало гірше. Я займався благодійністю, багато спілкувався з пенсіонерами: люди зі сльозами на очах розказували, як їм живеться. Тоді було не фонтан, а зараз і взагалі. Пенсія в людей навіть після реформ тисяча шістсот, навіть взяти мою матір. А комунальні? Все ж дорого. Будемо сподіватися, що все налагодиться. Але принаймні зараз усе стало набагато гірше.

 

Учасник Експертизи 

«Напевно, оцінювати за критеріями «гірше чи краще» не зовсім коректно, тому що ми не знаємо, як би було, якби Революція не трапилася. Говорять, що і долар був би 8, і Крим, і Донбас. Можливо, усе б це і було, але, умовно, під протекторатом Росії. Тут треба оцінювати з іншої позиції. Революція Гідності, на мій погляд, дозволила Україні зробити крок вперед. Інша справа, що ми, за великим рахунком, і досі тупцюємося на місці і ніяк не наважимося попрощатися з радянським минулим, зі всіма його інституціями. Те, що ми мали на початку незалежності – Радянський Союз в мініатюрі. Після революційних змін у нас з’явився шанс попрощатися з цим вектором розвитку. Треба розуміти, що революція сама по собі не робить краще або гірше. За «кращим» має стояти титанічна праця агентів змін. Чи достатня у нас кількість таких людей? На мій погляд, поки що ні. Зокрема, що стосується невеликих міст на кшталт Полтави. Ми, на жаль, тут не маємо ні системних, ні якісних змін, не маємо нових людей у владі та сервісах, які могли б забезпечити зміни на краще. Але, у будь-якому випадку, те, що сталося чотири роки тому, – це був шанс. І я думаю, що він ще не до кінця втрачений».Учасник Експертизи 

«Кращого я нічого не бачу. Краще не стало, тільки гірше. Пенсіонери ледве виживають, немає за що платити комунальні, продукти харчування піднялися, зарплати не дуже піднялися, а то й на тому ж рівні залишилися. Спеціалісти і молодь тікають з країни. Поки нічого позитивного я не бачу. Це загалом у країні скрізь таке. Хіба Ви бачите щось краще? На мою думку все гірше і гірше. Я не бачу поки ніякого ні прогресу, ні покращення для людей. Люди на грані виживання. Це я точно знаю. Я багато спілкуюся з людьми, вони всі дуже розчаровані».

 

Учасник Експертизи 

«У відношенні свободи і у відношенні прав людини, я вважаю, стало набагато краще. У відношенні захищеності людини, у зв’язку з тим, що є ситуація на сході, стало набагато гірше, тому що є велика загроза. Але ми з цим боремся. З приводу економічного розвитку – влада намагається багато чого робити, але вона працює в екстремальних умовах. Тому я сказав би, що  покращення відчутного немає».

 

 Учасник Експертизи

«Переважній більшості полтавців, як і українців загалом, гірше стало. Але, по великому рахунку, проблема не лише в цьому. Економіку ми відбудуємо, рівень життя людей покращимо – це все речі тимчасові. А найсумніше у всьому цьому те, що люди віддали найдорожче, що в них було – своє життя. І виявилося, що вони його віддали всього-на-всього за те, щоб деякі політичні сили прийшли до влади. Це ще раз доводить, що в українській політиці межі цинізму немає. Я думаю, рано чи пізно правило, яке є у всьому цивілізованому світі, що єдиним джерелом влади є народ, почне діяти і у нас. Звичайно, хотілося б, щоб держава розвивалася не революційним, а еволюційним шляхом».

 

Учасниця Експертизи 

«Багато позитивних змін відбулося, але ще багато очікувань не справдилися. Добре, що підписали угоду про безвіз, з’явилися нові можливості в людей. Але європейських умов життя і верховенство права в Україні так і не відбулося. Після судової реформи і реформи поліції мало позитивних зрушень. Але велике позитивне зрушення пов’язане зі зміною свідомості людей. Вони усвідомили  свою роль у житті громади, відчули себе частиною нації, стали більш організованими, значно зросла активність громади. Показовим у цьому плані є волонтерські і громадські рухи, які зародилися після Революції Гідності і перетворилися у величезні проекти.

Позитивним є і те, що частина реформ, запущених в Україні, націлена на розвиток країни. Це і децентралізація, і відкриття даних, і антикорупційні установи. Поки що результативності немає. Але історія не твориться швидко і дуже часто буває, що результати будуть не через один десяток років. Можливо, ми дуже швидко очікуємо зрушень. Але ми розуміємо, що в Україні вони потрібні». 

 

Учасниця Експертизи 
«П’ятдесят на п’ятдесят. Дещо гірше стало, дещо краще. Щодо політичного напрямку, який ми обрали після Революції Гідності, звичайно, краще. Зараз у нас не проросійський,  а проукраїнський напрямок. Якщо взяти загалом політичну діяльність Президента і уряду, то теж у деяких питаннях краще, у деяких гірше. Що мені точно подобається після Революції Гідності – це самосприйняття українців, самоусвідомлення. Це популяризація національної ідеї і українського як такого. Це мовні закони про відсоток української мови у ЗМІ, на радіо та телебаченні. Мені подобається, що люди почали дивитися на свою історію і розуміти, хто вони».
Опублікована: 21 листопада 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація