Експертиза #7. Чи варто передавати Кадетський корпус у приватну власність?

Автор: Наталія Норіцина, 27 грудня, 17:36

Фото: Експертиза # 7. Чи варто передавати Кадетський корпус у приватну власність


Замітки-експертизи – рубрика, яка висвітлює думки полтавців з приводу актуальних подій чи проблем у місті. Мета експертиз – показати різні точки зору на одну подію, а не зіставляти кількість думок «за» чи «проти». 

Одне з болючих питань, яке хвилює місцевих жителів, – доля Кадетського корпусу. Це пам'ятка архітектури національно значення в самому центрі Полтави. Але наразі будівля руйнується через брак коштів на її реконструкцію та утримання. Один із можливих варіантів вирішення проблеми – продати будинок комусь із підприємців. Ми поцікавилися в полтавців, що вони думають з цього приводу та чи варто передавати Кадетський корпус у приватну власність?

 Учасник експертизи
«Сьогодні можна його передати хоча б і чорту лисому, аби тільки хтось вклав у нього кошти, відремонтував і залишив ансамбль у тому стані, у якому він був до всіх цих подій. Ведемо переговори щодо передачі в приватні руки, але не зупиняємося. Зараз оформлюємо землю, у бюджет закладемо кошти на проектні роботи. Моя особиста позиція: за рік хоча б власними силами зробити повністю капітальний дах, щоб воно вже не затікало. А буде інвестор, тоді будемо далі вести переговори».

 

Учасник експертизи 

«На мою думку, уже пізно передавати. Його потрібно було раніше передавати в приватну власність. Я вважаю, чим більше об’єктів буде передано в приватну власність, тим краще. Коли це конкретно чиєсь, то ми можемо спілкуватися і звертатися до конкретної людини. І дивитися, як вона підтримує будівлю, об’єкт у належному стані, що з цього виходить. А задача держави – просто контролювати.

У держави часто не доходять руки до таких значимих місць. Кадетський корпус – будівля, яка повинна бути окрасою міста, а вона, на жаль, навпаки, жахіття Полтави. Тому я вважаю, що вона має бути в приватній власності. А що там має бути? Та що завгодно. Це може бути і великий бізнес-центр з готелями, ресторанами, фітнес-клубами, салонами, торгівельними закладами і так далі».

 

Учасник експертизи 

«Я взагалі-то не знаю, як це збираються зробити. Згідно з судовими рішеннями 2011-го, 2012-го і 2013-го років по Кадетському корпусу, це пам’ятник архітектури національного значення, і його не могли продавати в приватну власність. Завдяки цьому корпус повернули місту. Знову зараз підіймати питання про те, чи варто передавати його у приватну власність, недоречно. Уже ж є судове рішення, де сказано, що не можна. На ці граблі місто вже наступало за допомогою Кукоби. Уявімо собі, що будинок знову передається в приватну власність. І той, хто забере його, може, знову нічого не робитиме. Через рік-два усі побачать, що власник нічого не робить, і потрібно знову забрати будівлю. Судові процеси по попередньому продажу тривали три роки. Якщо потім знову повертати його в державну власність, то вже нічого буде повертати. Де ви знайдете підприємця, хто хоче вкласти туди стільки мільйонів і при цьому не має задньої думки щодо цього корпусу? Я б не наступав на ці граблі. На Заході практикується таке. Але там є механізм контролю. А тут цього механізму немає. За ці роки Мамаю і 17-ти гривень штрафу не виписали за те, що робиться з Кадетським корпусом. Так що я був би проти».

 

 Учасник експертизи

«Згідно з законом про охорону культурної спадщини, передача пам’яток архітектурної спадщини не заборонена. Це можливий крок і, напевно, якби ми жили в ідеальній країні, це був би найкращий вихід для Кадетського корпусу. Але ми знаємо, яку тяжку долю має будівля з 2004-го року, то в мене є повні підстави вважати, що при передачі Кадетського Корпусу в приватну власність він буде або зруйнований, або скалічений до неможливості. І ми таким чином втратимо цю унікальну пам’ятку. У мене немає впевненості, що все буде виконано за законом, і пам’ятка отримає друге життя. Але в той же час, якщо розпорядники зуміють передати цей об’єкт на жорстких умовах збереження пам’ятки в автентичному вигляді, на умовах суворої реставрації і будуть це контролювати – то це вже інша справа. Але, чесно кажучи, при нинішній владі я в цьому не лише не впевнена, а думаю, що станеться все з точністю до навпаки. Як це сталося у 2004-му році, коли цей корпус продали в приватну власність і приватний власник ось до чого довів нам будівлю».

 

 Учасник експертизи

«На мою думку, будь-яка будівля повинна мати власника. Якщо вести мову саме про Кадетський корпус, то зараз чи не єдиний шлях до його порятунку – це передача його людині/компанії/структурі, що має матеріальні можливості його врятувати. Не бачу проблеми в тому, хто буде новим власником або орендарем – приватна чи державна структура. Головне щоб вона взяла на себе зобов’язання привести технічний стан будівлі до задовільного та ввести її в експлуатацію. На мою думку, майбутній власник повинен бути визначений на конкурсній основі, де основними критеріями будуть нове призначення будівлі, її зовнішній вигляд та фінансова спроможність власника реалізувати проект та підтримувати його стан протягом періоду володіння ним. У будь-якому випадку, треба розуміти, що будівля, яка не має хазяїна”, приречена на руйнування».

 

Учасник експертизи 

«У принципі, це можливо і допустимо. Залежить від умов, на яких буде передано . Мінуси – місто, по суті, втрачає управління над цінним ресурсом. Це зараз найбільша за площею комунальна будівля в центрі міста. З іншого боку, місто зараз не знає, що з нею робити, ресурсів для відновлення немає. Саме тому на певних умовах можна приватизувати. І головний плюс полягає в тому, що Кадетський корпус перетвориться у щось більш корисне й ефективне. Загрози є ті, що не буде достатнього контролю, і Кадетський перетвориться на щось таке, що буде в міському масштабі не дуже ефективне й потрібне. Наразі в міста є можливість опосередковано впливати на вибір інвестора, покупця на те, що там може бути».

 

Учасник експертизи 

«Можна передавати, якщо цей приватний власник гарантує збереження, реконструкцію і в подальшому утримання. Якщо влада не має можливості утримувати таку будівлю, то я за те, щоб передавати такі об’єкти в приватну власність. Усі небезпеки можна передбачити договором, угодою. Потрібно передбачити необхідність збереження фасаду і цілісності ансамблю Круглої площі. І ввести штрафні санкції за порушення цих умов. Потрібно правильно скласти інвестиційну угоду: влада передає будівлю, а інвестор забезпечує її утримання. Головне – це зберегти пам’ятку і ансамбль Круглої площі».

 

Учасник експертизи 

«Потрібно мати чітке бачення, під що його реконструювати, скільки потрібно буде витратити коштів на його порятунок. Якщо ми знайдемо співфінансування або якусь цільову програму для цього – добре. А якщо ми розуміємо, що на реконструкцію потрібно 250-300 млн грн, то це для бюджету Полтави непідйомна сума, навіть на 2-3 роки. Якщо у нас немає можливості самим це зробити, тоді вже треба шукати приватного інвестора. Це на крайній випадок. Але прописати умову таку, щоб він не лише зберіг архітектурну ідентичність, а і відповідав моральним принципам. Щоб він не здавався під казино чи ще щось подібне».

 

 Учасник експертизи

«Закон “Про охорону культурної спадщини” передбачає передачу об’єктів культурної спадщини у приватну власність при певних умовах. Ці умови прописані в законодавстві. Більше того, після аудиту нам рекомендували пропонувати підприємцям такі об’єкти, щоб вони за власний кошт їх відновили, але для громади зробили доступними. Таким чином, ми залучимо приватний сектор до збереження пам’яток. Наш Кадетський корпус не ввійшов у перелік пам’яток, які заборонено приватизовувати. Тому це один із виходів, але не останній».

 

 Учасник експертизи
«Дивлячись, для яких цілей. Якби місцева влада його реконструювала, було б краще. Але цього не відбувається досить довгий час, тому потрібно розглядати різні варіанти. Якщо буде інвестиційний проект і підприємець збереже історичну будівлю і зробить там якийсь об’єкт, корисний для міста, то можна передавати. Головне знайти хорошого інвестора, який збереже будівлю і правильно її використовуватиме. Не черговий торговий центр там зробити, наповнений дешевими бутиками, а корисний для міста проект. Дуже хороша будівля, вона чудово б підійшла для облаштування культурного простору: для проведення фестивалів, виставок».

 

Дизайн і обкладинка – Максим Скворцов і Анна Ляшенко

Опублікована: 27 грудня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація