Енергоефективність у великому місті: чому Полтава пасе задніх?

Автор: Євгенія Каблучка, 15 лютого, 14:59

Фото: Тепловізійне обстеження будинку (Автор - Антон Ковалишин)


Утеплення фасаду, заміна вікон, встановлення ІТП – це заходи, що підвищують енергоефективність житла, почали реалізовувати в Полтаві відносно нещодавно. Навіщо це потрібно, як допоможе зберегти кошти в кишенях полтавців та яку роль це відіграє у енергетичній незалежності України – далі у матеріалі.

Зміну енергетичної політики наразі переживають багато держав світу. Мова йде про перехід від викопного палива та великих виробників, неефективних мереж та відсутності конкуренції на ринку комунальних послуг. У свою чергу все більше країн віддають перевагу конкуренції на ринку надавачів комунальних послуг, підвищенню енергоефективності й використанню енергії із відновлюваних та альтернативних джерел.

Україну також можна вважати державою, яка, хоч і зі «скрипом», та все ж намагається перейти на нову модель енергетичної політики. Дороговказом у цьому питанні для держави має стати Енергетична стратегія України на період до 2035 року «Безпека, Енергоефективність, Конкурентоспроможність». Документ ухвалив Кабмін у серпні  2017 року.

Серед багатьох інструментів, які допоможуть досягти мети, є енергоефективність. Енергоефективність – це раціональне використання енергетичних ресурсів. Не варто плутати з енергозбереженням, адже, наприклад, прикрутити вентиль на трубі опалення – це енергозбереження, а поставити в житловому будинку індивідуальний тепловий пункт – це енергоефективність.

Як з енергоефективністю в житловому фонді Полтави?

У полтавському сегменті багатоповерхівок енергоефективний рух зародився відносно нещодавно, близько 3 років тому. Поки Полтава не може похвалитися багатоповерхівкою, де встановлений ІТП, замінені вікна, є енергоефективне освітлення та утеплений фасад. В обласному центрі Полтавщини можна знайти будинки, де тільки починають шлях енергоефективності.

Як справи у сусідів?

Сусідній Кременчук у цьому питанні просунувся набагато вперед. Наприклад, у будинку «ОСББ 50 років СРСР 57» утеплили фасад, встановили ІТП, замінили вікна та відремонтували дах. Реалізувати відповідні заходи допомогли «теплий» кредит та підтримка місцевої влади.

«ОСББ 50 років СРСР 57»

Сума проекту енергомодернізації склала трохи менше 400 тисяч гривень. Із них:

  • 170 тисяч виділила Кременчуцька міська рада;
  • 225 тисяч мешканці взяли у вигляді «теплого» кредиту.

Із кредитних коштів держава відразу компенсувала мешканцям будинку 40 % запозичень, а саме 90 тисяч гривень. Відсотки сплачувати також не потрібно, адже за них це робить міська та обласна рада.

У Горішніх Плавнях також є успішні представники модернізації власних будинків. Наприклад, мешканці ОСББ «Рубін-18» витратили власних коштів у розмірі лише 36 тисяч гривень і встановили індивідуальний тепловий пункт, сонячні батареї, замінили систему гарячого, холодного водогону та систему опалення. Витратити так мало і втілити так багато вдалося завдяки участі у міжнародному проекті та підтримці місцевої влади.

Сонячні батареї на даху ОСББ «Рубін-18»

Звідки з будинку «тікає» тепло?

У Полтаві житлові багатоповерхові будинки важко назвати енергоефективними. Тонкі стіни, старі дахи, погані двері у під’їзді – все це впливає на збереження тепла в оселі. Але є категорії, через які тепло «тікає» найбільше.

«Через стіни втрачаємо близько 20-30% тепла. Менші тепловтрати фіксуються через вікна квартир та під’їздів. Через дах – 15%. Через підвал «тікає» 3-6% тепла», – зазначає Ольга Макеєва, менеджерка проектів громадської організації «Нова Полтава».

Юлія Городчаніна та Ольга Макеєва (зліва направо)

У свою чергу Юлія Городчаніна, координаторка громадської організації, зазначила:

«З цими відсотками можна посперечатися, адже кожна будівля індивідуальна».

Навіть якщо провести необхідні заходи з модернізації, клас енергоефективності в будинку можна підвищити на один рівень.

«Як показав наш досвід, адже ми проводимо фонові тепловізійні обстеження, багатоповерхівки в Полтаві забудовники намагаються зводити за класом енергоефективності "С"», – зазначила Юлія Городчаніна.

Тепловізор

Загалом розрізняють 7 класів енергоефективності будівель: «А», «B», «C», «D», «E», «F», «G». Координаторка «Нової Полтави» розповіла, що в Полтаві будинки, ні комунальної, ні приватної власності, не мають енергетичних паспортів.

«Ми із старої забудови ніколи не зробимо клас «А», – підсумувала Юлія.

Також цікавим є випадок однієї відносно нової будівлі в Полтаві, за адресою Станіславського, 10. Цей будинок ввели в експлуатацію в 2008-му році. У 2016-му році зареєстрували ОСББ і почали працювати над удосконаленням помешкання.

Ольга Макеєва розповіла, що мешканці почали скаржитися на великі втрати тепла:

«Це досить нова багатоповерхівка. Звернулися до нас з питанням, що буцімто ми новобудова, але не розуміємо, куди тепло дівається. Ми провели тепловізійне обстеження. Фасад весь «фонив» теплом».

Після тепловізійного обстеження виявилося, що, незважаючи на «молоді» роки, будинок багато тепла втрачає через підвал.

Результати тепловізійного обстеження будинку за адресою Станіславського, 10

Латкове утеплення фасаду – правильний варіант?

У Полтаві не рідкість спостерігати на будинках різнокольорові латки, які вибиваються із загальної архітектури будівлі. Це так зване клаптикове утеплення окремих квартир. Так, утеплити фасад однієї квартири дешевше, аніж увесь будинок. Проте таким чином спрацьовує правило «ведмежої послуги».

Латкове утеплення будинку

«Клаптикове утеплення окремих квартир є шкідливим для будівлі. На кордонах утепленої стіни може утворюватися волога, цвіль, грибок. Утеплені і неутеплені поверхні будівлі нерівномірно нагріваються і остигають. Це може призводити до тріщин в стінах. У щілини потрапляє волога, яка то замерзає, то розтає. У щілини потрапляє насіння рослин, мох. Це також шкодить стіні», –  коментує Антон Ковалишин, менеджер з комунікацій ДТЕК ЕСКО.

Червона зона на тепловізорі - найбільший вихід тепла (автор - Антон Ковалишин)

Також Антон Ковалишин зазначає, якщо обрали неправильну товщину або матеріал утеплювача, або ж порушили технологію утеплення, «точка роси» може зміститися всередину квартир. Волога, цвіль і грибок, у такому випадку, будуть з'являтися з внутрішньої сторони стін в утеплених квартирах, а також у сусідів. Коли люди починають це помічати, то самі потім знімають своє клаптикове утеплення.

Правильнішим, але дорожчим, буде наступний варіант: замовити енергоаудит будівлі або ж тепловізійне обстеження, та утеплити весь фасад будинку.

Скільки можна  економити на опаленні, якщо утеплити будинок?

У січні 2018 року жителі будинку за адресою Івана Мазепи, 29, заплатили за опалення 20,88 грн за метр квадратний. У той час по нормам у Полтаві показник був на рівні 35, 46 гривень за метр квадратний.

ОК

Голова правління обслуговуючого кооперативу «Жемчуг» Лідія Величко розповіла, що вже третій опалювальний сезон живуть в утепленому будинку. Все почалося з того, що громадська організація «Нова Полтава» організувала суботник. «Жемчуг» виграв гран-прі, завдяки якому і утеплили будинок.

Також за власний кошт жителів придбали тепловий лічильник.

«За два опалювальні сезони зекономили 440 тисяч», –  зазначила Лідія Величко.

Крім утеплення фасаду, у під’їздах змінили старі вікна на енергоефективні. На це взяли «теплий» кредит у розмірі 50 тисяч гривень. Проте Держенергоефективності не відшкодувало кошти через незрозумілі законодавчі формулювання з приводу того, хто може претендувати на компенсацію.

Енергоефективні вікна в під

Що таке «теплий» кредит?

З жовтня 2014 року для населення та ОСББ діє Урядова програма «теплих» кредитів. Програма передбачає відшкодування коштів, які витратили на заходи з енергоефективності. Передбачені компенсації у таких розмірах:

  • 20% суми кредиту (але не більше 12 тисяч гривень) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;
  • 35% суми кредиту (але не більше 14 тисяч гривень) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб;
  • 40% суми кредиту (але не більше 14 тисяч гривень в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК, як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.

Якщо позичальником є фізична особа, яка отримує субсидію на оплату послуг ЖКГ, то розмір відшкодування становитиме 35% як за напрямком придбання котлів, так і для інших енергоефективних заходів, але не більше 12 000 гривень.

Якщо в складі ОСББ є субсидіанти, то будинок отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості квартир на субсидії.

«Теплі»  кредити можна отримати лише в держбанках, якими є ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк та Укрексімбанк.

На 2018 рік на програму «теплих» кредитів виділили 400 мільйонів гривень. Поки програма не функціонує. Як повідомили нам в Держенергоефективності, Уряд готує рішення щодо відновлення фінансування.

Прийняте рішення Уряду вступить в дію після набрання чинності, а саме після опублікування відповідної постанови Уряду в офіційних виданнях «Голос України» та «Урядовий кур’єр». Після публікації в офіційних виданнях учасникам програми почнуть надавати кредити за державною програмою, а Держенергоефективності матиме змогу компенсувати гроші.

Допомогти у компенсації «теплого» кредиту може обласна та міська влади

Програми, які допоможуть  частково відшкодувати відсоткові ставки за кредитом, діють як на рівні області, так і Полтави.

Обласна програма дозволяє повернути 10% ставки за кредитами, залученими ОСББ, ЖБК та фізичними особами на впровадження енергозберігаючих заходів. На цю програму у 2018 році виділили 1 мільйон гривень.

У Полтаві діє «Програма часткового відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами на заходи з підвищення енергоефективності у місті Полтава на 2015-2020 роки». Згідно з рішенням Полтавської міськради від 16 червня 2017 року, у 2018 році передбачено 100 тисяч гривень. Загалом по програмі, до 2020-го року включно, передбачили 421 тисячу гривень.

Згідно з паспортом програми, з міського бюджету надається відшкодування відсоткової ставки у розмірі не більше 15 % річних.

Якщо порівняти полтавську та кременчуцьку «підтримки», то у Кременчуці вона більша. Як уточнили у відділі енергоменеджменту та енергетики виконкому Кременчуцької міськради, на 2018-тий рік виділили по півмільйона на програми для ОСББ, ЖБК та населення. Компенсують 15%.  

Висновки

Можна констатувати, що Полтава дещо відстає у запровадженні енергоефективних заходів у житловому секторі. Але це варто робити, адже, по-перше, це питання енергетичної незалежності України. По-друге, це комфорт мешканців та товщина їх гаманців. По-третє, це відмова від викопного палива, зменшення небезпечних промислових викидів та покращення екологічної ситуації.

Опублікована: 15 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація