Фестиваль MERIDIAN POLTAVA: шлях до популяризації бренду «Полтава» та створення культурного обличчя міста

Автор: Вікторія Баберя, 25 травня, 18:59

Фото: Фестиваль MERIDIAN POLTAVA


Подія, яка збере в Полтаві відомих особистостей поетичної тусовки України та Швеції – триденний міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN POLTAVA – стартує вже менше ніж за два тижні.

Цей захід, який покаже культурний зв’язок між Полтавою та Швецією, поєднає українську й швецьку поезію та авторів.

Значення фестивалю такого рівня для міста є великим. Адже він у перспективі зможе сформувати культурне обличчя Полтави та популяризувати бренд міста у світі.

 

З чого все починалося: MERIDIAN CZERNOWITZ

Уперше міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ провели у 2010 році. Його звели на фундаменті культурної спадщини Чернівців та зв’язків міста з німецькою культурою. Адже воно досить довго було частиною німецькомовного світу – Австро-Угорської імперії. CZERNOWITZ саме так називали австрійські Чернівці впродовж 1774-1918 рр.

Крім того, Чернівці вважаються літературною столицею Європи. Авторів звідти вивчали в німецькомовних школах як класиків їхньої літератури.

Саме тому організатори поставили собі за мету зробити так, щоб про місто почали говорити не лише в минулому, а й у теперішньому часі. Вони взяли за основу культурні зв’язки і вирішили організувати українсько-німецький (чи то німецько-український) міжнародний поетичний фестиваль.

Новий фест мав би повернути Чернівці на культурну мапу Європи й розвинути діалог між сучасними українськими та зарубіжними поетами.

Так і сталося.

Фестиваль у Чернівцях

Усе почалося в 2010 році з авторів з 4-х країн, а вже на крайньому фестивалі, у 2017 році, географія учасників налічувала понад 10 країн.

Щороку до Чернівців приїздять відомі та цікаві письменники як із України, так і з німецькомовних й інших країн – Австрії, Німеччини, Швейцарії, Румунії, Ізраїлю, Великобританії, США тощо.

І за рахунок того, що на фестиваль з’їжджаються топові персони, створюється так званий «культовий» захід. Адже тоді про подію в закордонні ЗМІ випускають дуже багато матеріалів. Так, про Чернівці періодично починають говорити; місто як з’явилося на культурній мапі Європи вісім років тому, так і впевнено там закріпилося.

 

Полтава та Швеція = MERIDIAN POLTAVA

Одразу виникає запитання – чому Полтава? Тому, що місту бракує якісних та масштабних заходів, а літературного характеру – тим паче. Є всі підстави провести MERIDIAN POLTAVA за досвідом MERIDIAN CZERNOWITZ. Чернівецький фестиваль є своєрідною технологією створення сучасного культурного обличчя, брендингу та піару міста в Україні та за її межами.

За словами директора полтавського фестивалю Олександра Ткаченка, показовим критерієм для повторення технології фестивалю є один, але суттєвий: перенести її можна на те місто, яке має культурні зв’язки з якоюсь європейською, культурно розвинутою країною.

В Україні таких міст небагато, і Полтава серед них. Беззаперечно, завдяки історичним зв’язкам зі Швецією (Полтавська битва).

У Швеції слово «Полтава» чув і знає кожен, хоча для шведів це переважно історія поразки. І за 300 років, що минули, вони зробили одну з найуспішніших, найзаможніших, соціально стабільніших держав у всьому світі.

«Полтавська битва стала рубіконом. Це той сентимент, який для нас важливий. У нас є зв’язки, є ця ситуація, тому ми переносимо технологію і робимо українську Швецію», зазначає Олександр Ткаченко.

Протягом трьох фестивальних днів MERIDIAN POLTAVA зробить культурологічну прогулянку місцями, які і є цим сентиментом. У місті пройдуть численні поетичні читання, лекції, дискусії, презентації книг, поетичні екскурсії, прогулянки та вечори, театральні постановки та концерти.

Лого полтавського фестивалю

 

Українці, шведи та німкеня: учасники фестивалю

У Полтаві зберуться відомі поети та журналісти України, Швеції та Німеччини.

Українські хедлайнери фесту:

  • Сергій Жадан – письменник, перекладач та громадський діяч, лауреат премії «Книга року ВВС», автор романів «Депеш Мод», «Ворошиловград», «Месопотамія», «Ворошиловград», поетичних збірок «Цитатник», «Ефіопія» та ін.;
  • Юрій Андрухович – поет, прозаїк, есеїст, «Патріарх Бу-Ба-Бу», автор збірок «Небо і площі», «Пісні для мертвого півня», романів «Рекреації», «Дванадцять обручів», «Коханці Юстиції» та ін.;
  • Оксана Забужко – письменниця, поетеса, есеїстка, публічна інтелектуалка.
  • Андрій Любка – український романіст, поет, перекладач та есеїст, автор збірок «Вісім місяців шизофренії», «ТЕРОРИЗМ», романів «Кілер. Збірка історій», «Саудаде» та ін.

Приїде й незмінний учасник поетичного фестивалю в Чернівцях – Ігор Померанцев, дядько президента літкорпорації MERIDIAN CZERNOWITZ Святослава Померанцева.

Завітають й інші автори – Галина Крук, Ірина Цілик, Міріам Драгіна, Євгенія Люба.

Закордонних учасників фестивалю обирали члени робочої групи з Чернівців. Це не дивно, адже за вісім років місто зробило собі ім’я, і в організатори сформували й налагодили агентурну сітку. Їхній агент у Швеції і відібрав авторів, які виступатимуть у Полтаві.

Зокрема, зі Швеції приїдуть Інгрід Калленбек, Томас Йеннефельт, Пер Вестберг, Дональд Бустрьом, Агнета Плейель, Езізабет Хьюрт, Мальте Перссон, Мацей Заремба, Ева Стакельберг та інші. Також на фестивалі буде одна учасниця з Німеччини – Катя Петровська.

 

Читання в Решетилівці та на полі Полтавської битви: що чекати від фестивалю

Слово «поезія» включає в себе не лише вірші, тому в програмі є і текстова та віршована частина, і театрально-мистецька.

Поетичні читання, екскурсії історичними місцями Полтави та театральні перформанси під відкритим небом протягом трьох днів від ранку та до вечора, у Полтаві та поблизу міста – MERIDIAN POLTAVA передбачається дуже динамічним та різноплановим і, найголовніше, зорієнтованим на різну аудиторію. Вхід на усі фестивальні заходи та концерти безкоштовний.

Концепція фестивалю – 3-деннна культурологічна прогулянка містом. А це означає, що всі заходи проходитимуть один за одним у різних знакових місцях Полтави з достатньою тривалістю перерв, які дозволять оглянути місто.

Перший день, 8 червня, виїзний. Учасників і всіх охочих відвезуть із Полтави в Решетилівку, а потім – на поле Полтавської битви. Офіційне відкриття міжнародного поетичного фестивалю MERIDIAN POLTAVA відбудеться 9 червня на Театральній площі. Другого дня, у суботу ввечері запланований концерт гурту «Жадан і Собаки» у концерт-холі «Villa Крокодила». Завершить останній фестивальний день концерт сучасної класичної музики.

Організатори обіцяють оприлюднити детальну програму найближчим часом.

На полі Полтавської битви

 

Команда MERIDIAN POLTAVA

Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN у Чернівцях організовує Святослав Померанцев разом із командою. У Полтаві також є ініціативна група, яка цим займається. Вона налічує 5 членів: Олександр Ткаченко, Олександра Приткова, Костянтин Калюжний, Юлія Козіна, Сергій Макаренко.

Полтавці працюють в постійній кооперації з командою MERIDIAN CZERNOWITZ, яка займалася пошуком закордонних авторів та відповідає за їх транспортування до Полтави.

 

Брендинг Полтави – надія є?

Директор полтавського фесту Олександр Ткаченко впевнений, що MERIDIAN POLTAVA проводитимуть і через рік, два, три, адже команда має надзвичайно амбітні плани щодо нього. Крім того, його успіх – прямопропорційний розвитку багатьох галузей міста – економіки, туризму, культури, зовнішні зв’язки. Насамперед проведення фестивалю сприятиме популяризації бренду «Полтава» в Україні й за кордоном, а також створенню сучасного культурного обличчя міста.

Якщо фестиваль у Полтаві стане традиційним, то до нашого міста з’їжджатимуться кращі представники серед поетів, письменників та журналістів. Місто стане привабливішим для молоді й інтелігенції.

І, врешті-решт, про Полтаву можуть заговорити як про самодостатнє культурне місто.

 

 

 

Опублікована: 25 травня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація