Фінансові операції «Доктора Жеваго». У чому підозрюють «вітчизняного» олігарха

Автор: Максим Самойдюк, 4 жовтня, 15:02

Фото: Костянтин Жеваго


Нещодавно правоохоронці вручили заочну підозру мільярдеру з «полтавського краю». Ми ж зробили підбірку проблем з законом «вітчизняного олігарха».

Великим людям – великі проблеми. Уже ексдепутат парламенту Костянтин Жеваго має не найкращий рік, і справа не в результатах полтавської «Ворскли», почесним президентом якої він є. Від 27 вересня 2019 року другий за розмірами статків чоловік України (далі олігарх) має заочну підозру від ДБР. Олігарха підозрюють в розтраті чужого майна та у відмиванні коштів.

Крім цього, 2 жовтня Національний Банк через суд отримав рішення щодо стягнення з олігарха 1,5 млрд грн. Паралельно державний «Ощадбанк» крок за кроком відсуджує активи афілійованих структур Жеваго.

Ми вирішили зібрати найцікавіші суди Жеваго (й дотичних структур), які стосуються фінансових операцій оточення олігарха. Варто зауважити, що операції мають одне спільне – банк «Фінанси і кредит». Банк, що з 2015 року перебуває у стані ліквідації через неплатоспроможність.

 

Жеваго й ДБР

Судячи з ухвал, оприлюднених в судовому реєстрі по цій справі, то у 2012 році австрійський банк Meihl Bank AG відкрив кредитну лінію на 50 млн доларів (згодом її збільшать до 100) кіпрській компанії Nasterno Commercial LTD (бенефіціаром називали помічника Жеваго Олександра Демченко). Проте це законно.

Заставою для цієї кредитної лінії був рахунок банку «Фінанси та кредит» в цьому австрійському банку. Тобто, якщо «кіпріоти» не заплатять, то австрійці знімуть кошти з рахунку українського банку. 

При цьому, факт відкриття рахунку у Meihl Bank AG не показували у звіті «Фінанси та кредит». Тобто навмисно приховали. А це вже злочин. Але де Жеваго?

Слідство встановило, що у 2013 році банк «Фінанси та кредит» продав облігації на 14 млн доларів британській Global Alliance Asset Management LP, яка дотична до керівництва банку. Далі ця компанія продала облігації вже знайомій нам кіпрській Nasterno Commercial LTD.

У 2015 році ця «офшорка» заплатила банку «Фінанси та кредит» по боргах низки компаній, дотичних до Жеваго. Загалом банк отримав 375 млн грн. Через пів року він стане неплатоспроможним і перейде під управління Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (держави). Проте, по документам, низька підприємства Жеваго вже нічого банку не повинні.

Тепер простою мовою й дуже спрощено. По факту, на думку правоохоронців, Жеваго й оточення оплатили частину боргів компаній олігарха коштами вкладників. Тобто, взяли кошти вкладників перегнали через австрійський банк (не вказавши це у звіті) на Кіпр. Далі самі в себе купили облігації (по документах нібито докапіталізували банк), й ще заплатили цими коштами за свої кредити.

Ще простіше: банк не отримав більше коштів, адже вони просто пройшли по колу й повернулись (і добре, якщо всі). Проте тепер борг Жеваго менший, хоча грошей більше не стало.

Костянтин Жеваго (Джерело – zn.ua)

І це один епізод.

Такий же самий механізм був проведений і з Bank Frick and Co. Загалом детективи ДБР підозрюють Жеваго в легалізації й розтраті 2,5 млрд грн (113 млн доларів) по такій схемі.

Банк – це установа яка зберігає чужі гроші під відсоток менший, ніж позичає. За цю різницю він і живе. По факту, банк розпоряджається чужими коштами: інвестує їх і забирає собі комісію.

Власник банку відповідає за всі кошти, які в ньому зберігаються. Це також важливо знати. Коли ви берете кредит, то це кошти не власника банку, а його вкладників. Банк же ними розпоряджається на умовах довіри вкладника. Жеваго, за версією слідства, використовував гроші вкладників, аби кредитувати свій бізнес. Кредит погасив коштами тих же вкладників.

 

Жеваго й «Ощадбанк»

Проте не лише кримінальні провадження хвилюють олігарха. Так, юристи Жеваго відступають по всім фронтам під наступом юридичного відділу «Ощадбанку». Наприкінці цього літу господарський суд Києва виніс рішення задовольнити позов банкірів щодо отримання права реалізовувати акцій ПАТ «АвтоКРАЗ» Жеваго.

Суть наступна: у 2008 році ПАТ «АвтоКРАЗ» взяв в кредит в Ощадбанку на 500 млн грн. Заставою кредиту служили акції «АвтоКРАЗу» на 185 млн грн, що перебували в володінні низки структур дотичних до олігарха (ТОВ «Феррекспо» та інші).

Кредит звичайно не виплатили («платять лише боягузи…»), й на сьогодні разом з відсотками й пенею сума до сплати становить 900 млн грн (а ви там хвилюєтесь за свою кредитку…). 20 серпня 2019 року «Ощадбанк» отримав право реалізовувати акції. Хоча частина їх були заставою і в банку олігарха «Фінанси та кредит», суд надав пріоритетність «Ощадбанку».

До речі, експертиза встановила, що акції вже стільки не коштують.

Проте це не все. По цьому ж кредиту 22 липня 2019 року юристи «Ощадбанку» відсудили у ПАТ «АвтоКРАЗ» акції п’яти дочірніх заводів. Зокрема й акції ПАТ «Полтавського агрегатного заводу», який, щоправда, «не дожив» до рішення. Принаймні по документах.

Як бачимо, Жеваго використовує тактику випаленої землі – відступаючи, він нищить «заставу». Ф̶К̶ ̶«̶В̶о̶р̶с̶к̶л̶а̶»̶ ̶н̶е̶ ̶в̶ ̶з̶а̶с̶т̶а̶в̶і̶?

 

Жеваго й НБУ

А оце вже по дорослому. 2 жовтня прес-служба Національного банку відрапортувала, що НБУ відсудило у Жеваго 1,5 млрд грн. За інформацією банківського регулятора, Жеваго у 2015 році уклав з ними договір поруки щодо погашення кредитів рефінансування державою, але ж знову не виплатив.

Шевченківський райсуд Києва прийняв рішення стягнути з олігарха гроші примусово. Поки що остаточного тексту ухвали немає. Проте з досудових ухвал відомо, що у 2015 році Національний банк кредитував «Фінанси та кредит» на 7 млрд грн. Жеваго натомість обіцяв НБУ докапіталізувати банк й врятувати, але замість цього банк видав кредити на 2 млрд грн. 85-ом клієнтам за короткий період. З іншого кримінально провадження відомо, що одними з «щасливчиків» (на 900 млн грн), які отримали кредит у цей період, стали ПАТ «АвтоКРАЗ» та ПрАТ «Росава».

Тобто, Костянтин Жеваго отримав від держави допомогу під особисті гарантії, але натомість роздав ці кошти своїм підприємствам. Тепер суд примушує його кошти повертати.

 

Жеваго й «Ворскла»

Тим часом від махінацій з банком мала проблеми й «Ворскла», але юристи останньої свій суд у держави виграли. Справа в наступному у 2014 році «Фінанси та кредит» прокредитували футбольний клуб на 161 тис. доларів.

Костянтин Жеваго (Джерело – zhevago.info)

За умовами кредиту, в разі часу настання терміну сплати частини кредиту гроші банк списував з поточного рахунку ТОВ «ФК «Ворскла», який те мало з 2008 року. Проте ми вже знаємо, що у 2015 році управління банком через неплатоспроможність перейшло до ФГВФО (фонд гарантування…). Останнє водночас ввело мораторій на операції з рахунками підприємств пов’язаними з власником банку.

Футбольний клуб пов'язаний з Жеваго. Тому футбольний клуб надалі мав платити по кредиту «живими» коштами, адже її поточний рахунок фактично заблокований. Клуб звернувся до банку, аби той погашав кредит коштами з рахунками, але банк відмовився це робити й почав просто нараховувати пеню. Ба, більше, навіть арештував автобус клубу, який слугував заставою.

Проте Господарський суд Києва та Східно-апеляційний господарський суд стали на бік футбольного клубу. Юристи фактично змусили банк зарахувати кошти на рахунках в оплату кредиту.

 

Висновки

Історія Костянтина Жеваго показує важливість мати свій банк. Фактично користуючись грошами вкладників і допомогою держави ти можеш фінансувати свій бізнес чужим коштом, головне, аби піраміда внесків не зупинялась. Якщо ж зупиниться, то це «проблема держави», адже саме останній висувають претензії обмануті вкладники.

І хоча, на жаль, Жеваго не один такий олігарх у вітчизняній практиці (хто сказав Коломойський?), проте, можливо, стане першим, хто понесе відповідальність.

 Обкладинка Юлії Деркач

Опублікована: 4 жовтня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація