Фірма, що впроваджує е-квиток у Полтаві, фігурує у кримінальних справах і має зв’язки з Росією

Автор: Ресурс ЗМІСТ, 6 червня, 17:39

Фото: Фірма, що впроваджує е-квиток у Полтаві, фігурує у кримінальних справах і має зв’язки з Росією (Обкладинка Юлії Деркач)


У середу, 5 червня, на засіданні міськвиконкому проголосували за внесення змін до рішення «Про введення в дію рішення конкурсного комітету від 12.02.2019 з визначення особи, уповноваженої здійснювати справляння плати за транспортні послуги».

Мова йде про зміну комісії винагороди, що отримає дніпровське підприємство «Укр-Спец-Софт» – саме воно має запустити систему електронного квитка в громадському транспорті Полтави. Фірма візьме на себе всі витрати, необхідні для впровадження системи, та безпосередньо займатиметься встановленням, контролем за пристроями та їх зберіганням.

Згідно з умовами договору, за забезпечення вищезазначених послуг «Укр-Спец-Софт» одержуватиме до 10% від суми коштів, отриманих із використання автоматизованої системи справляння плати за транспортні послуги. Полтавська міська влада уклала контракт із підприємством на 10 років. Після закінчення його терміну дії, обладнання передадуть місту за символічну плату.

На презентації проекту представники фірми «Укр-Спец-Софт» зазначали, що мають досвід впровадження системи е-квитка в наступних містах: Тернопіль, Житомир, Чернігів. У якості підрядника залучать ТОВ «Сімбол Системс».

 

Що відомо про «Укр-Спец-Софт»

 

Учора, 5 червня, член виконавчого комітету Дмитро Бурмака запитав у заступника міського голови Олексія Чепурка: чи відомо йому, що фірма, яка має впровадити е-квиток у Полтаві, фігурує в кримінальному провадженні? На що Чепурко відповів, що поки вироку суду немає – звинувачувати будь-кого не можна:

«Ми знаємо, що відкрита кримінальна справа, але вироків суду немає. Ми можемо говорити, що хтось винен, лише після винесення вироку. Наскільки мені відомо, представники компанії проходять у якості свідків, а не обвинувачених».

Олексій Чепурко

Насправді, «Укр-Спец-Софт» не фігурує в кримінальному провадженні. Кримінальна справа відкрита на фірму субпідрядника, яка виконує роботу на замовлення «Укр-Спец-Софту» – ТОВ «Сімбол Системс».

 

За «Сімбол Системс» слідкують правоохоронці

 

Як стало відомо з судового реєстру, в 2016 Тернопільська міська рада, впроваджуючи систему електронного квитка, уклала договір із компанією «Системний зв’язок» (підрядник), що зі свого боку, уклала договір на виготовлення та персоналізацію карток «Соціальна карта тернополянина» фірму «Гексагон-Україна» (субпідрядник) – колишня назва компанії «Сімбол Системс» (надалі ми будемо вказувати її вже з оновленою назвою – прим. автора). У подальшому «Системний зв’язок» переводило кошти фірмі «Гексагон-Україна» за виготовлення і персоналізацію даної соціальної картки. Окрім того, субпідрядник отримав базу персональних даних мешканців Тернополя – для виготовлення зазначених електронних квитків. Фірма «Системний зв’язок» зауважувала, що базу даних для «Гексагон-Україна» передавали у знеособленому вигляді (тобто не вказуючи повних персональних даних).

Пізніше працівники СБУ встановили, що субпідрядник пов’язаний з громадянами Росії, які можуть належати до терористичної групи. Тобто, персональні дані тернопільців могли опинитися в руках терористів.

Після Тернополя підприємство «Сімбол Системс» зайшло в Житомир. На етапі впровадження квитка воно надало недостовірні відомості КП «Житомирське трамвайно-тролейбусне управління»: начебто саме ПП «Сімбол-Системс» встановлювало квиток у Тернополі (хоча насправді це робила фірма «Системний зв’язок»).

Житомирські правоохоронці встановили, що фірма «Сімбол-Системс» продала в 2017 році місцевому тролейбусному депо 180 валідаторів за ціною в 2,45 разів дорожче, аніж їх завозили в Україну з Чехії. Так фірма отримала від житомирських комунальників майже 1,4 млн грн.

Але на цьому не все. Згодом ЖТТУ замовило поставку пластикових карток для автоматизованої системи оплати за проїзд у кількості 80 тисяч одиниць. За це «Сімбол-Системс» отримала ще бюджетних коштів – майже 2 млн грн. За технічне переоснащення автоматизованої системи оплати за проїзд «Сімбол-Системс» отримало ще 11 млн грн.

Але в грудні 2017 року «Мобільний валідатор безконтактної дії» до ЖТТУ так і не надійшов – хоча комунальники і «Сімбол-Системс» підписали акт частково виконаних робіт, на підставі якого на рахунок ТОВ «Сімбол-системс» перерахували 412 тис. 500 грн. Саме це стало «останньою краплею»: правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст 366-1 КК України (декларування недостовірної інформації), що, власне, й досі відкрито.

 

Непрості зв’язки «Сімбол Системс»

 

Із відкритих реєстрів відомо, що серед засновників фірми «Сімбол-Системс» є компанія «ІДЕНТЕХ-Україна», якій також належить підприємство «Рейкарц Хотел Менеджмент». Остання є управляючою компанією відомої мережі готелів, об’єднаних під брендом Reikartz Hotel Group, що налічує близько 40 готелів.

Засновниками компанії «Рейкарц Хотел Менеджмент», за інформацією Бізнес.Цензор, є росіяни Юрій Васін, Леонід Лаврентьєв, Тимур Родіонов і львів’янин Володимир Кашутін.

Зв'язок Сімбол Систем із росіянами

Вказаних росіян пов’язують із Центром штрихового кодування «Гексагон», що працює в сфері систем автоматичної ідентифікації в Росії. Крім того, Тимур Родіонов, згідно з відкритими даними, є співвласником російської компанії «Удобный Маршрут», що має схожість з тим, що впроваджено у Житомирі.

 

У столиці – такі ж проблеми

Згідно з інформацію бази даних «Ю-Контрол», компанія «Рейкарц Хотел Менеджмент» має спільний номер з компанією «Цезар Ресторани», якою керує Ірина Васіна. Вона також керівниця ДП «Центр Автоматичної Ідентифікації», що прописано за адресою компанії «Рибторгтранс», керівником якої є Олександр Іваненко. За дивним збігом, особа з такими ініціалами значиться керівником у компанії «Альфапей», що за номером телефону й адресою пов’язана з ПП «Харківські термінальні системи» – правонаступник «Альфа Пей Термінал».

Про останню компанію багато знають у Києві, адже саме вона впроваджувала е-квиток у столиці. У розслідуваннях «Схем» її пов’язали з бізнесменами, наближеними до мера Харкова Геннадія Кернеса. От тільки за реєстрами, «кінці» перелічених компаній зводяться до офшорів, шукати власників яких справа, напевно, правоохоронців, а не журналістів.

 

***

 

Тобто, фактично систему електронного квитка в Полтаві впроваджуватиме фірма «Сімбол Системс», що має російські зв’язки. Так, один із співвласників компанії (через низку підприємств) Тимур Родіонов є також співвласником фірми «Удобный маршрут» – вона впроваджує систему електронного квитка в Росії. Досвід є. У свою чергу СБУ припускає, що власники «Сімбол-Системс» можуть належати до терористичної групи.

Також бентежить той факт, що «Сімбол Системс» поставляло в Житомир валідатори майже в 2,5 рази дорожче, аніж їх завозили в Україну з Чехії. Хоча це, можливо, такий бізнес за бюджетні кошти.

Окремо зауважимо, що «Мобільний валідатор безконтактної дії» до житомирського тролейбусного депо наприкінці 2017 року так і не дійшов. Хоча житомирські господарники й «Сімбол Системс» підписали акт частково виконаних робіт. І саме цим фактом зацікавились правоохоронці.

Відмітимо, що амбіції впровадити «європейську» систему оплати за проїзд у Полтаві – беззаперечно прогресивний крок. Але запускати її за допомогою сумнівної компанії, що пов’язують з країною-агресором і має в активі кримінальне провадження – ідея не найкраща.

Вкотре зауважимо, що полтавська влада знала, що «Укр-Спец-Софт» залучатиме підрядника «Сімбол Системс», адже підписали відповідний контракт. Можливо, міська влада не знала про «бекграунд» фірми. А може й знала, але закрила очі. Що гірше – питання відкрите.

Текст Ксенії Омельченко, Віталія Крицького

Графіка Юлії Деркач

Опублікована: 6 червня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація