Футбольні стадіони Полтави, або як позбавити себе вболівальників у 2018 році

Автор: Ігор Ізотов, 9 липня, 17:50

Фото: Що не так із полтавськими футбольними стадіонами?


У травні 2018 року Полтаву охопила футбольна ейфорія. Першоліговий клуб «Полтава» вперше в історії вийшов до Української Прем’єр-Ліги (УПЛ), а «Ворскла» здобула «бронзу» чемпіонату й автоматично вийшла до групового етапу Ліги Європи.

Проте радість швидко змінив розпач. Через проблеми із власними стадіонами «Полтава» розпустила команду, а «Ворскла» може домашні ігри єврокубків зіграти у Львові. Що ж не так з полтавськими стадіонами?

 

Стадіон Ворскла імені Олексія Бутовського

 

Останній груповий етап Ліги Європи стадіон «Ворскли» (площа Незалежності, 16) бачив у сезоні 2011–2012 років. Відтоді умови, які ставить УЄФА перед учасниками, змінилися. І те, на що інспектори стадіонів могли закрити очі тоді, зараз уже обов’язкова умова для участі.

Нині полтавський стадіон відносять до 2-ї категорії, і він фактично не має права приймати матчі Ліги Європи. Тож, до початку матчів (перша гра – 20 вересня) менеджмент «Ворскли» має вирішити кілька  задач.

І. Змінити систему освітлення. Ця умова насамперед на користь телевізійникам, для яких якість освітлення на стадіоні грає надважливу роль. Тим паче, всі матчі відбуватимуться ввечері. Тож, заміна старих ламп на сучасні енергоощадні необхідна. За словами віце-президента ФК «Ворскла» Олега Лисака, є 5–6 проектів заміни освітлення, партнерами обрали італійців. Частину витрат на себе бере міська (2,5 млн грн) та обласна (теж 2,5 млн грн) влада. Нині на стадіоні відбуваються демонтажні роботи. Повністю вирішити питання з освітленням планують до середини серпня.   

Вартість: 300 тис. євро 

ІІ. Встановити систему турнікетів. З турнікетами справи йдуть трохи швидше. Їх уже оплатили, і роботи з їх встановлення мають розпочати наприкінці липня. Турнікети покликані поліпшити контроль над вболівальниками та покращити рівень безпеки на стадіоні.

Вартість: 100 тис. євро

ІІІ. Організувати місця для роботи журналістів і фотографів. Нині місця в ложі преси не дотягують навіть до рівня 2011 року, тому поліпшення просилося. Для медійників вже зараз облаштовують  спеціальну кімнату для роботи. Ложу преси розширять до можливості працювати 60 журналістам і 10 коментаторам. Крім того, територія навколо футбольного поля має бути розділена на зони для фотографів й операторів.

Вартість з ремонтними роботами: 30–50 тис. євро

IV. Стоянки для транспорту. Необхідна мінімальна кількість паркомісць – 150. Відомо, що біля стадіону паркуватися майже ніде. А ті, хто це робить, після гри чи концерту виїжджають півгодини (за умови, що на стадіон прийшло понад 5 000 глядачів). Тому ця задачка не така вже й проста. Теоретично інспекторам можна показати майданчик для тренувань ДЮСШ за стадіоном і сказати, що це теж паркінг. Ходять чутки, що минулого разу так і зробили.

Відомо, що інспекція з УЄФА навідається до Полтави 24 липня – підтвердили в прес-службі клубу.

Отже, клуб планує вкласти в стадіон 400–500 тис. євро. Також є домовленості з міською та обласною владою, аби працювати у співфінансуванні. Нагадаємо, що за вихід у груповий етап «ворскляни» отримають 2,9 млн євро. Інвестиція на папері вигідна.

 Умови участі Ворскли в Євролізі

Але полтавський уболівальник має тривогу. Річ у тім, що клуб уже домовився з «Львів–ареною» про можливість проведення матчів Ліги Європи у Львові. Ця угода підписана і означає, що полтавський клуб не виключає можливості проведення матчів не в Полтаві, а за 880 кілометрів від рідного міста. Економічно це може бути навіть вигідніше, адже не потрібно буде вкладатися в стадіон, а кошти, зароблені від продажу квитків, позитивне сальдо зменшать не набагато. Рік тому донецький «Шахтар» за один матч на «Львів–арені» сплачував 200 тис. грн. Отже, «Ворсклі» львівська оренда на три домашні гри в еврокубках обійдеться трохи більше 20 тис. євро.

До того ж, є інсайди з клубу (принаймні з двох джерел), що єврокубкової осені в Полтаві точно не буде. Це неофіційна інформація, але повірити їй досить легко. Занадто великий обсяг робіт і маленький термін. Крім того, залучення грошей міста й області не пришвидшить процес, а скоріше навпаки. Літаки з полтавського  аеропорту в травні всі пам’ятають?

Останні новини з тренувального табору полтавців у Словенії оптимізму не додають. Як стало відомо з власних джерел Sport arena – футболісти поставили керівництву ультиматум. Або їм починають виплачувати борги, або найближча гра 25 липня з  «Динамо» може не відбутися через страйк команди.

 

Стадіон «Локомотив»

 

Ситуація зі стадіоном ФК «Полтави» (вул. Кукоби, 29б) чимось схожа на вище згадану. Здійснивши мрію власних уболівальників і потрапивши до еліти українського футболу, клуб виявився не готовим там грати через недоліки інфраструктури (і не тільки).

Уже зараз відомо, що клуб знявся зі змагань. Це підтвердив президент клубу. Замість «Полтави» в УПЛ гратиме одеський «Чорноморець», який за спортивним принципом місяць тому поступився своїм місцем в лізі полтавцям. Утім, довгий час після рішення про ліквідацію клубу будівельні та монтажні роботи на стадіоні «Локомотив» продовжувались. Аж до липня. І тільки минулими вихідними були призупинені на невідомий термін.

Чим же недосконалий цей полтавський стадіон? Адже окрім вимог до наявності молодіжних команд, УПЛ висунула низку вимог до стадіону «Локомотив».

І.  Збільшити кількість місць. Зараз арена на Подолі вміщує 3700 уболівальників.  Над розширенням стадіону клуб Леоніда Соболєва почав працювати щойно стало відомо про ці умови. Праворуч від центрального входу планували облаштувати ще одну трибуну, місткістю в 2000 глядачів. Після завершення робіт загальна кількість місць на стадіоні має бути 6000.

ІІ. Встановити освітлення. Тут би стали в нагоді прожектори, які познімають на стадіоні Бутовського. Освітлення на «Локомотиві» немає взагалі. Для його забезпечення в клубі планували придбати маленьку електростанцію.

ІІІ. Облаштувати підігрів поля. Скандал із підігрівом поля в кубковій грі проти донецького  «Шахтаря» ще свіжий у пам’яті. Восени 2016 року через незадовільний стан газону кубкова гра між ФК «Полтава» та «Шахтарем» не відбулася. Господарі звинувачували в усьому сніг, а гості – керівників клубу, що не облаштували підігрів. Для виступів в УПЛ наявність підігріву обов’язкова. Тому потрібно «знімати» газон й облаштовувати підігрів поля.

IV. Встановити турнікети. Вимоги до цих турнікетів не такі як в УЄФА, але, менше з тим, вони на стадіоні відсутні взагалі.

V. Облаштувати роздягальні та суддівську кімнату. Тут у червні теж почали роботи. Центральну трибуну перепланували, і саме там запланували розмістити роздягальні та суддівську кімнату. А також ВІП-трибуну.

 Вимоги до стадіону Локомотив

Головною причиною відмови від участі в УПЛ у клубі називали «неготовність стадіону». Звучить трохи дивно, адже те, що до початку чемпіонату всі ці роботи не встигнуть виконати, було зрозуміло й раніше. У чому ж справа?

Річ у тім, що коли дирекція УПЛ видавала атестат клубу на участь в сезоні 2018–2019, стадіоном, на якому гратиме свої матчі «Полтава», містяни вказали стадіон ім. Бутовського. Саме тому клуб і отримав атестат. А при жеребкуванні календаря чемпіонату УПЛ навмисно «розвела» домашні та гостьові матчі полтавських команд, аби вони не випадали на одні вихідні, щоб не перевантажувати газон «Ворскли».

Але домовленість між полтавськими клубами вочевидь не врахувала єврокубкові матчі. У разі якщо «ворскляни» таки доведуть інфраструктуру до ладу, з вересня там ще будуть і матчі Ліги Європи. Тому «Полтаві» (у разі їх повернення на футбольну орбіту) треба буде шукати іншу арену для ігор. А грати в інших містах клуб не хоче. Саме так мотивував свою відмову президент Леонід Соболєв. Він просив дати час на реконструкцію арени. В УПЛ минулого року там само «повірили» рівненському «Вересу», і з того часу їх стадіон ще більше заріс бур’яном. Наступати на ті ж самі граблі в Києві вочевидь не захотіли.

 

Вперше в історії полтавський футбол отримав шанс здійснити стрибок у розвитку і вийти на якісно новий рівень: два клуби в УПЛ однозначно б стимулювали інтерес до футболу в області. Приїзд до Полтави європейських команд передбачає розвиток інфраструктури та доходи від футбольного туризму. Але керівники клубів або просто відмовляються робити інвестиції, або роблять їх нашвидкуруч. Це говорить про їхнє ставлення до вболівальників і футболу загалом.

Хоча полтавський вболівальник підсвідомо давно знає, як до нього ставляться. Тому відвідуваність домашніх матчів і «Полтави» і «Ворскли» одні з найнижчих в чемпіонатах.

 

Авторський матеріал Ігоря Ізотова

Інфографіка й обкладинка Наталі Баранник

Опублікована: 9 липня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація