310797913_519834260146061_576078596460295330_n

Громадська організація «Після тиші» викупила на онлайн-аукціоні нову фотографію з історії примусової праці у нацистській Німеччині під час Другої світової війни.

Про це дослідники повідомили 6 жовтня.

На ній зображені українські примусові робітниці фарфорової фабрики Петерса і Раушерта у селі Гюттенгрунд поблизу містечка Зоннеберг, земля Тюрінгія.

Серед них ідентифікували таких жінок:

  • Олександра Опанасенко, 1925 р.н. і Марфа Велігорська, 1920 р. з села Бригинці Козелецького району на Чернігівщині;
  • Марія Островська, 1925 р.н. і Віра Чорногор, 1923 р.н. з міста Золотоноша на Черкащині;
  • Галина Костриця, 1924 р.н. з села Вільха Золотоніського району на Черкащині;
  • Катерина Джунь, 1924 р.н. з міста Миргород на Полтавщині;
  • Марія Максютенко, 1918 р.н. і Єфросинія Щерба, 1917 р.н. з села Жабки Миргородського району на Полтавщині.

Про них шукають будь-яку додаткову інформацію. Якщо серед ваших рідних або близьких є люди, які пережили примусову працю у нацистській Німеччині або зберігаєте їхні фото тих часів – напишіть історикам.

Напередодні керівник «Після тиші» Андрій Усач розповів, що вони викупили мініархів з тринадцяти світлин, подаровані подругами остарбайтерки Галі Коваленко. 10 з 13 фото містять написи на зворотах. Завдяки їм стало зрозуміло, що світлини протягом 1943-1945 років подарували власниці архіву її подруги – також примусові робітниці, яких вивезли до Німеччини.

Отримавши фото, Андрій Усач з колегами одразу почали досліджувати історію жінки. Інформацію про неї вдалося відшукати у німецьких та українських архівах.

Виявилося, що Галя – це Ганна (за документами) Степанівна Коваленко, після заміжжя – Конько. Вона народилася 4 квітня 1927 року в селі Пухальщина нинішнього Кременчуцького району, що на Полтавщині. У листопаді 1942 року її вивезли на примусові роботи до Німеччини.

15-річна Галя-Ганна потрапила до міста Фуртванген-ім-Шварцвальд, де працювала на Fridolin Scherzinger Elektro- und Feinmechanik Apparatebau – підприємстві, де виготовляли електронні та точні прилади. Її звільнила французька армія 25 квітня 1945 року, а 6 вересня передали радянській стороні. Після перевірки у фільтраційному таборі НКВС в місті Цайтхайм (Німеччина) вона змогла повернутися до рідного села. Померла у 2003 році в Кременчуці на Полтавщині.

Завдяки підписам на зворотах фото команда змогла ідентифікувати тих, хто дарував світлини. Усі вони були примусовими робітницями на різних підприємствах у Фуртвангені-ім-Шварцвальд, майже всі – з Полтавщини, тому історики сподіваються знайти їх рідних і дізнатися про долю дівчат більше.

Двоє з них підписалися лише іменами – Оля і Наташа, але про інших восьмеро вдалося дізнатися набагато більше.

Про багатьох жінок досі шукають інформацію. Детальніше про це читайте тут.

Loading...