Іван Котляревський, яким ви його не знали

Автор: Олена Кулага, 9 вересня, 17:30

Фото: До річниці Дня народженнян Івана Котляревського розповідаємо про нещасливе кохання письменника


9 вересня відзначаємо 251 рік від дня народження полтавського письменника Івана Котляревського. Ми так багато знаємо про його «Енеїду» та легендарну «Наталку Полтавку», але виявляється не знаємо яким насправді був Котляревський.

Уже 40 років працівники музею Івана Котляревського та музею-садиби вивчають життя і творчість письменника і бережуть пам’ять про нього. Завідувачка музею Марина Голубнича розповіла ЗМІСТу про маловідомі факти з особистого життя Івана Котляревського, про які не розповідають у школі.

 

Театралізована вистава

Поблизу музею-садиби, який відновлювали за малюнками Тараса Шевченка, 9 вересня показували театралізовану виставу за участі героїв з творів Котляревського. 

Розпочали виступом Горпини Терпилихи та Тетяни Скоробагачихи (у виконанні старшої наукової співробітниці музею Валентини Скриль та провідної наукової співробітниці Євгенії Сторохи). Терпилиха та Скоробагачиха пліткували між собою, обговорювали останні новини тогочасної Полтави, а особливо – заснування в місті театру та постановку нової п’єси Івана Котляревського «Наталки Полтавки».

Поблизу музею-садиби, який відновлювали за малюнками Тараса Шевченка, 9 вересня показували театралізовану виставу за участі героїв з творів Котляревського. 

Згодом з’являється і сам Іван Котляревський з актрисою Полтавського вільного театру Катериною Нальотовою, яка вперше зіграла Наталку Полтавку на полтавській сцені. В образі Івана Котляревського та Катерини Нальотової виступають екскурсоводи музею-садиби вдягнені за тогочасною модою.

Як розповіла ЗМІСТу Марина Голубнича, науковці музею понад 40 років вивчають постать Івана Котляревського. Врешті прийшли до висновку, що він все особисте і утаємничене «прибрав від чужих очей».

 

Про єдине кохання Котляревського

За офіційною версією Іван Котляревський усе життя мешкав зі своєю матір’ю й одруженим не був. Але Марина Голубнича припускає, що письменник мав жінку, яку кохав усе життя:

«Є один єдиний спогад, натяк на присутність жінки у його житті. Сталося це коли Котляревський працював учителем у сім’ї поміщика Полтавської губернії. У поміщика була небога – Марія Семенівна, такого ж віку, як і Котляревський. Між молодими людьми з’явилася симпатія, вони проводять спільно багато часу. У цей час він починає писати перші сторінки “Енеїди”. Поміщик каже Котляревському, що його небога заручена і попри дворянський титул Котляревського, погодитися на відносини між ним та його небогою він не зможе».

Після  почутого, того ж дня Іван Котляревський покидає садибу поміщика і про його подальшу долю до Різдва немає звісток. А на Різдво поміщик отримав листа, в якому письменник вибачається за своє раптове зникнення. У ньому він натякає поміщику, що йому відома причина такого вчинку.

Поблизу музею-садиби, який відновлювали за малюнками Тараса Шевченка, 9 вересня показували театралізовану виставу за участі героїв з творів Котляревського

Марина Голубнича каже, що після їхньої розмови 1 квітня 1796 року Котляревський влаштувався на військову службу і просить передати Марії Семенівні каблучку. На жаль, даних про Марію Семенівну немає:

«Безумовно були жінки, яким подобався Іван Котляревський, жінки які шукали зустрічі з ним, жіноцтво захоплювалося Іваном Котляревським»  

За спогадами сучасників він мав тонке почуття гумору і був галантним кавалером. Крім того, за допомогою до Івана Котляревського зверталися полтавці: чи то з проханням допомогти влаштувати дитину до школи, чи допомогти грошима, чи скерувати літню людину в соціальний заклад, чи адвокатською діяльністю. І він всім допомагав. Марина Голубнича говорить, що Іван Котляревський був взірцем, яким потрібно бути в цьому житті.

Театралізована екскурсія у Полтаві

Опублікована: 9 вересня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація