Кеш-бек по-новому, або як полтавці будуть отримувати субсидії у 2019-му

Автор: Валерія Бутко, 5 березня, 15:33

Фото: Субсидії по-новому: як полтавці будуть отримувати субсидії


Держава говорить, що правила оформлення субсидій не змінюються. Змінюється лише їх форма. Але багато хто вже подейкує, що «субсидії по-новому» – ̶н̶е̶п̶р̶я̶м̶и̶й̶ ̶п̶і̶д̶к̶у̶п̶ ̶в̶и̶б̶о̶р̶ц̶і̶в̶ ̶ подарунок Гаранта до пасхального столу, адже нові правила передбачають монетизацію субсидій (себто перерахуватимуть державні кошти).

Чи в правда у тому, що кошти, отримані через Ощадбанк, після опалювального сезону будуть осідати у кишенях громадян, який сенс всіх нововведень та які перепетії чекають полтавців на шляху до отримання субсидій, – розбирався ЗМІСТ.

 

27 грудня 2018 року Постановою Кабінету Міністрів № 848 були внесені зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій, що буде діяти в 2019 році. Це Положення покликане, як і кожного року, реформувати існуючий порядок субсидіювання. Цьогоріч зміни були внесені в стандарти до кандидатів-субсидіантів, зробивши їх жорсткішими, та розпочався процес впровадження монетизації.

 

Трохи теорії та статистики: 2018 vs 2019

Підрахуємо. У минулому році, на 7 млн субсидіантів держава виділила 80 млрд грн. Виходячи із цього, калькулюємо: середньостатистична сім’я складається з 3-х осіб, субсидія оформлюється на одного з членів сім’ї. Отже, минулоріч пільги отримали близько 40% населення України.

 Цього ж року суму на субсидії в Держбюджеті зменшили приблизно до 55 млрд грн, але кількість охочих отримати пільги на комунальні послуги не зменшується. Тому в 2019 році умови субсидіювання покликані скоротити масив громадян-претендентів шляхом введення більшої кількості майнових цензів для них.

 

І навіщо ця монетизація?

Простими словами, монетизація покликана змусити громадян заощаджувати. Наприклад, раніше власник субсидій отримував, 100 кубів газу для опалення. Використати їх повністю чи ні, питання не виникало: раз дають, потрібно відкручувати батареї. Монетизація ж переводить ці уявні куби в грошовий еквівалент. Держава передбачає, що це буде стимулювати субсидіанта, так як зекономлені кошти він зможе використати на власний розсуд після закінчення опалювального сезону.

Процес монетизації проходитиме наступним чином. Кожному, кому передбачена субсидія, автоматично, без участі особи, Ощадбанк відкриє персональний рахунок. На нього держава перераховує суму субсидії. Після чого Ощадбанк контактує з надавачами послуг та від імені особи, з її персонального рахунку погашає заборгованості користувача за поточний місяць.  Користувачу залишається тільки доплачувати різницю між рахунками за комунальні послуги та сумою, яка надійшла від держави в якості субсидії. Або, в разі економії, накопичувати субсидійні кошти, щоб сплатити ними в наступному місяці.

Інфографіка ЗМІСТ

Роль Ощадбанку в процесі монетизації детально висвітлено на офіційній сторінці. Для субсидіантів, що мають вже укладені договори з Ощадбанком, останній виклав Покрокову схему перерахування субсидій для нових субсидіантів, яким призначено субсидії починаючи з 1 січня 2019 року.

Етапи монетизації передбачається проводити шляхом наступних заходів.

Із 1 січня даний режим буде застосовуватися тільки для нових отримувачів субсидій. Нинішні субсидіанти будуть переводитися на систему монетизації з 1 травня. Тобто, після опалювального сезону. І після того, як переоформлять субсидії шляхом подання нових податкових декларацій.

За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, з 1 березня субсидійні виплати (для тих, хто перейшов на монетизовану систему з 1 січня) будуть синхронізуватися з виплатами пенсій, тобто надходити на рахунок субсидіанта одночасно.

Що це означає – ми запитали в центральному відділенні Ощадбанку. І ось що нам пояснили.

  • Одночасно – не значить на один рахунок, тобто пенсійний. Виплату пенсій здійснює пенсійний фонд, а субсидії – це обов’язок соціальних органів. Тобто цілі грошових надходжень різні. Тому і рахунки різні.
  • Одночасність виплат зроблено для зручності субсидіанта. Отримавши пенсію та додавши суму субсидії, він зможе водночас погасити комунальний платіж в повному обсязі.

Усім іншим категоріям громадян (студентам, матерям в декретній відпустці, особам з інвалідністю) доведеться чекати 18 числа кожного місяця – дня надходження субсидійних коштів на особовий рахунок.

 

Тож, монетизація – це плюси для громадян чи головний біль для держави?

Інфографіка ЗМІСТ

 

Тобто, держава вклинюється у відносини між отримувачами і надавачами комунальних послуг як гарант і посередник за схемою: держава – спеціальні рахунки в Ощадбанку – надавачі комунальних послуг.

Тепер в держави є простий і ефективний пульт управління, де перший важіль – це рівень тарифів на житлово-комунальні послуги; другий – розмір субсидій; третій – рівень оподаткування комунального сектору. Окремо держава володітиме панеллю управління грошовими потоками.

Тобто, держава буде вирішувати, яку долю по оплаті комунальних послуг можна покласти на малозабезпечених, щоб урегулювати рентабельність комунальних підприємств. І так, як ці підприємства будуть в повній залежності від держави, то вона в праві вимагати від них належний стан і якість послуг.

«Це повернення до радянської системи. За винятком лише того, що тепер надавачі компослуг мають приватний статус. З одного боку, через перехід від однієї системи до іншої постраждає ціла низка тих, хто отримує вигоду від реформації існуючої системи. Введення монетизації якраз і покликане виключити корупційну складову. Тому, що наразі важко знайти підтвердження того, що субсидійні державні гроші ідуть саме на виплати існуючим домогосподарствам». – пояснює економіст, Ярослав Гапченко.

 

Навіщо вони зараз реформують процес субсидіювання?

Цьогоріч суттєво зменшилося число субсидіантів. Можна розглядати наступні причини, які вплинули на створення більш жорстких стандартів процесу субсидіювання.

Інфографіка ЗМІСТ

 

Хто з нас має право на субсидії?

У загальний перелік осіб-претендентів цьогоріч зміни не вносили. Право на субсидію має особа, яка є зареєстрованою в житловому приміщенні. Це чоловік, дружина, інші повнолітні особи, а також недієздатні, обмежено дієздатні, біженці, забудовники, будівлі яких ще не здані в експлуатацію, особи, які орендують житлові приміщення на основі договору оренди.

Разом з цим, нові правила нарахування житлово-комунальних компенсацій в 2019 році, відмінили можливість користуватися субсидіями наступним категоріям громадян.

 

  Хто з нас не має права на субсидії ?

Інфографіка ЗМІСТ

 

Куди нам потрібно звертатися?

У Департаменті праці та соціального захисту населення Полтавської ОДА розповіли, куди звертатися щодо спрощеного порядку надання житлової субсидії.

Інфографіка ЗМІСТ

 

На початку матеріалу ми згадували, що для відкритості та прозорості процесу нарахування субсидій та для перевірки вже отриманої пільги Департамент соціального захисту населення ввів, так званий, калькулятор субсидій онлайн.

Але наскільки він правдиво вираховує суму пільги та чи збігається результат з реальними даними, що особа самостійно може вирахувати за формулою, ми зараз перевіримо.

 

Як самотужки вирахувати розмір субсидії?

Щоб розрахувати розмір субсидії, для прикладу, візьмемо середньостатистичну сім’ю з 4-х осіб: працездатний чоловік, дружина в декретній відпустці, їх дворічна дитина і батько дружини на пенсії. Квитанція за комуналку на місяць передбачає сплату 2 500 грн.

Відповідно до алгоритму, розраховуємо розмір субсидії.

Щоб зробити це самотужки, потрібно пройти 4 кроки:

  •    дізнатися середньомісячний дохід на одного члена сім’ї;
  •       визначити обов’язковий відсоток для платежу;
  •       на основі обов’язкового відсотку платежу та доходу сім’ї, розрахувати в гривнях ваш розмір платежу;
  •    різниця між розміром платежу і загальною сумою нарахованої комуналки і складе розмір субсидії.

Інфографіка ЗМІСТ

Отже, сім’я сплачуватиме за комунальні близько 1 999,00 грн. А субсидія складе 501 грн/міс.

 

Як вирахувати розмір субсидії онлайн калькулятором?

Тепер порівняємо наш результат з результатом, отриманим на офіційному сайті Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА

Калькулятор субсидій

ЗМІСТ зателефонував в Департамент соцзахисту Полтавської області. Виявилося, що сайт запрограмований під минулорічні дані. Тобто при обчисленні калькулятор враховує мінімальний прожитковий мінімум, що діє станом на 1.01.2018 року (1 777 грн). Отже, після внесення змін в програму, полтавці матимуть змогу перевірити кількість нарахованих сум субсидій.

Для перевірки, ми ввели наші дані на сайті Департаменту соціального захисту населення Запорізької ОДА.

Калькулятор субсидій

 

Як бачимо, він вже враховує новий розмір мінімального прожиткового мінімуму на 2019 рік (1853 грн.). Тому можна зробити висновок: зі збільшенням прожиткового мінімуму для громадян, сума субсидії, що надається державою, в рази зменшується. Ми потрапляємо в ситуацію, коли з одного боку матеріальне становище населення покращується, а з іншого – ці покращення нівелюються введенням додаткових грошових обтяжень.

 

Чого чекати від реформи сьогодні?

В перспективі,  якщо реформована система буде працювати, так як передбачено і розповсюджувати пільги саме на тих громадян, яким вони дійсно потрібні, то введення монетизації пройде гладко і закріпиться.

Нагадаємо, що реформа поки тільки стартує, а от чи зможе держава успішно її завершити, побачимо вже з 4 березня. Саме від цієї дати, як заявив президент України Петро Порошенко, мають стартувати виплати субсидій готівкою всім домогосподарствам, які є споживачами комунальних послуг.

Пенсіонерам кошти надійдуть на власну картку або їх доставлять через пошту. Решта осіб, які не одержують пенсій, отримають готівкові кошти з 12 березня у будь-якому відділенні Ощадбанку через систему «Швидка копійка» або ж їх зарахують на поточні рахунки відкриті в Ощадбанку.

 

Графіка Богдана Оженілка 

Опублікована: 5 березня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація