#ЛюдиЩоЗмінюютьМісто: суспільний проект Еколтава

Автор: Наталія Норіцина, 10 січня, 16:13

Фото: Команда, волонтери та учасники тренінгу від Еколтава


Інтернет-ресурс «Зміст» продовжує серію публікацій, присвячених людям та організаціям, які змінюють наше місто. І цього разу ми розповімо про команду екоактивістів, які територіально базуються в Полтаві, але діють у межах всієї області та навіть країни.

Місія людини у світі – робити його кращим

Незалежне об'єднання експертів та екологічних активістів «Еколтава» з’явилося у 2013 році. Ідея створення такої організації виникла ще у 2011 році. Біля її витоків стояли Дмитро Макаров, перший керівник організації, та Олена Ангелова. Згодом до них долучилася і нинішня очільниця команди Юлія Пашковська (Мельник).

Юлія Пашковська (Мельник) 

«Ми тоді разом організовували суботники в Полтаві, займались відновленням Дендропарку, їздили на кліматичний форум “Енергія змін”. Я ще працювала в журналістиці тоді, коли Діма зареєстрував ГО офіційно. Спершу я майже не долучалась до проектів, але в правлінні була. А потім навпаки, Діма відійшов від активізму, Оленка переїхала в Київ працювати у Фонд Гайнріха Бьолля. І я відчула, що хочу взятися за “Еколтаву”, хочу робити хороші справи заради майбутнього своєї дитини, розвиватися», – розповідає Юлія.

 

Згодом до команди почали долучатися нові екоентузіасти. Нині до «Еколтави» входять три професійні екологи, три інженери та три експерти в інших галузях. А ще – цілий ряд волонтерів, котрі допомагають з перекладами матеріалів, візуальним оформленням, організаціями заходів та реалізацією проектів по всій області.

Їх об’єднує спільна мета і любов до справи, якою вони займаються.

Микола Рябика 

«Люди і атмосфера постійного пізнання справи, яка подобається, – ось наша головна мотивація. Які б ми не мали політичні, релігійні, соціальні і низку інших життєвих поглядів – ми є команда, адже займаємося тим, що робить наше перебування на цій планеті цікавішим і, сподіваємося, корисним для усього суспільства»– говорить проектний менеджер Микола Рябика.

 

 

Маргарита Мостова 

«Турбота про природу, захист навколишнього середовища та розвиток сталого розвитку для гармонії людей та природи – це єдині речі, на які я готова віддано витрачати своє життя, час та енергію. Вважаю місія кожної людини в цьому світі – робити його кращим, здоровішим і світлішим. Ми – частина природнього світу і маємо його шанувати» додає організаторка та менеджерка організації Маргарита Мостова.

 

Критеріїв відбору активістів немає, розповідає координаторка по роботі з волонтерами Марина Цигрик. Ключову роль відіграє бажання та ініціативність людини. А різноманітним тонкощам можна навчитися безпосередньо під час роботи в команді.

Територіально організація базується в Полтаві, але діє по всій Україні. Як говорять самі активісти, вони допомагають будувати громади, у яких сміття сортується та переробляється, а енергія споживається ощадно. А працюють заради того, щоб «зелений активізм» став трендом, сміття сортували та переробляли, а енергія була відновлюваною, доступною та споживалась розумно. Ключова місія команди – власним прикладом і конкретними діями пробуджувати «зелений» активізм в кожному. 

Активісти хочуть пробудити «зелений» активізм в кожному

Основні напрямки роботи організації:

  • екологічне просвітництво;
  • поводження з відходами;
  • енергозбереження та 100% ВДЕ (відновлювані джерела енергії).

«Еколтава» є частиною Українського екологічного руху, а точніше Української Кліматичної Мережі, до якої входять 25 організацій з різних куточків країни. Екоактивісти ведуть активну громадську діяльність для покращення стану навколишнього середовища та беруть участь у різноманітних всеукраїнських та міжнародних проектах, а також започатковують власні. Серед найбільш масштабних – «ЧистоТак!», координація Всеукраїнської акції «Зробимо Україну чистою разом» в Полтавській області, екологічний щорічний ЧистоФест «Сади!», «Центр сталого розвитку Полтавщини».

«ЧистоТак!»: сортуй відповідально

«ЧистоТак!» – це рух за втілення роздільного збору сміття в Полтаві та Полтавській області. Кінцевою метою проекту є поява та надійна робота системи роздільного збору  відходів за зразком розвинутих країн.

Микола Рябика 

«Напрямок поводження з відходами у Еколтаві окреслюється діяльністю проекту “ЧистоТак!”. Завдяки ньому ми намагаємося вплинути на перебіг подій у сміттєвому питанні якомога позитивніше. І дещо у нас уже виходить. Ми організовуємо на Полтавщині та в інших областях України просвітницькі лекції для школярів і населення, проводимо акції збору вторсировини у школах та яскраві вуличні заходи для популяризації роздільного збору та сортування сміття, допомагаємо офісам Полтави розпочати сортування відходів, консультуємо та підтримуємо впровадження раціональних методик поводження з відходами у селищах і селах», – зазначає координатор проекту Микола Рябика.

Також у рамках проекту була створена та постійно оновлюється інтерактивна карта пунктів прийому вторсировини у місті. На мапі відмічено пункти, де приймають такі види відходів як макулатура, батарейки, склобій, скляні та пластикові пляшки, поліетилен, алюмінієві банки та ін. Створення такої мапи для Полтави – це лише перший крок, який допоможе організувати роздільний збір. До речі, з 1 січня в Україні почав діяти закон, який зобов’язує сортувати відходи.

У рамках проекту активісти вчать полтавців правильно сортувати відходи

«Зробимо Україну чистою разом!» на Полтавщині

Уже кілька років поспіль «Еколтава» долучається до міжнародного соціального проекту «Let’s Do It!», спрямованого на очищення від сміття всієї планети. В Україні ця акція проходить під гаслом «Зробимо Україну чистою разом!».

«Ми не схвалюємо вчинки тих, хто смітить у парках та на вулицях, але на цьому не зупиняємось. Ми готові власноруч зробити нашу країну чистішою і вже довели це! Ми закликаємо полтавців не бути байдужими та приєднуватися до суботників. Тільки разом ми зможемо зробити чистоту звичною річчю у свідомості людей!» – закликають активісти.

Берег Ворскли, схили в районі Білої Альтанки, схили вздовж бруківки по вул. Небесної Сотні, парк «Перемога», Інститутська гора на Леваді та біля ПНТУ, двір Кадетського корпусу, територія ставків в районі школи №8, сквер та прилегла територія біля дитячої поліклініки на Садах-2 – все це прибрали небайдужі полтавці.

У рамках проекту активісти та містяни власними силами влаштовують масштабні прибирають

Найцікавіше, що проект не потребує великих фінансових витрат. Усі його ресурси – це внески містян, партнерів і спонсорів. Напередодні акції активісти просять полтавців надавати необхідні матеріали та знаряддя. І вже котрий рік поспіль спільними зусиллями містяни приводять Полтаву до ладу.

ЧистоФест «Сади!»: відпочивай з користю

Окрім традиційного прибирання в програму щорічного прибирання екоактивісти включили ще і розважально-пізнавальну складову. Вони започаткували проведення щорічного екологічного фестивалю ЧистоFest «Сади».

Маргарита Мостова 

«Це непересічна подія для тих, хто переймається станом навколишнього середовища та веде "зелений" спосіб життя. Під час фестивалю ми намагаємося привернути увагу до питань свідомого споживання, збереження навколишнього середовища та здорового способу життя. Пропагуємо використання альтернативної енергетики та раціонального поводження з відходами», – розповідає Маргарита Мостова.

Програма фестивалю досить насичена, учасники можуть відвідати еко-лекторій, виставку автономних джерел енергії, велолокацію, еко-ярмарок ексклюзивних виробів, food-зону з вегетаріанськими та веганськими смаколиками, територію медитації та йоги, дитячу зону відпочинку, майданчик street workout, фаєр-шоу, послухати живу музику, подрайвувати в барабанних колах та дружніх хороводах.

Активності в рамках фесту

 

«Центр сталого розвитку Полтавщини»: платформа для співпраці й навчання

Ще один проект, над яким працює команда, направлений на розвиток і впровадження енергозберігаючих технологій та відновлювальних джерел енергії на території області. 

Юлія Пашковська (Мельник) 

«“Центр сталого розвитку Полтавщини”  це така платформа експертів, які консультують органи місцевого самоврядування, ОСББ, активістів щодо різноманітних проектів у сферах поводження з відходами, енергоефективності, відновлюваних джерел енергії. Проводимо інформаційні кампанії у цих напрямках, активно співпрацюємо зі ЗМІ, бо лише разом ми можемо вивести теми сміття та енергії в ТОП», – розповідає Юлія Пашковська (Мельник).


Головна мета– залучити до екоактивізму кожного

Найбільшим успіхом за час свого існування команда вважає власний внесок в актуалізацію питання енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та переробки сміття. Прийняття нових законів, втілення масштабних проектів та, головне, зміна поведінки людей – це результат роботи багатьох організацій по всій країні. Однак «Еколтава» також доклала чимало зусиль до цього процесу.

Але зупинятися на досягнутому команда не збирається. У планах на 2018 рік – приєднання до міжнародної кампанії «Міста для життя 2.0», а саме участь у «Програмі кліматичного лідерства». Подібні ініціативи стартують ще в кількох містах України та будуть спрямовані на реалізацію кліматичної політики в місті, адаптацію до кліматичних змін та розвиток кліматичної спільноти.

Також у майбутньому «Еколтава» планує розвивати проект «ЧистоТак!», вивівши його на державний рівень, та створити першу в центральній Україні «Зелену школу». Але головне, чого прагнуть активісти: аби збільшилася кількість людей, готових працювати над поліпшенням екологічного стану регіону, країни та планети.

Дизайн обкладинки - Анна Ляшенко

Опублікована: 10 січня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація