#ЛюдиЩоЗмінюютьМісто: урбан-платформа CityLab

Автор: Наталія Норіцина, 1 грудня, 14:17

Фото: Команда урбан-платформи CityLab


Інтернет-ресурс «Зміст» розпочинає серію публікацій, присвячених людям та організаціям, які змінюють наше місто. І сьогодні ми розповімо про команду урбаністів, котрі прагнуть бачити зміни не лише на папері, а і в реальному житті, і готові поборотися за право на комфортне місто.

Від громадської ініціативи – до урбаністичної платформи

CityLab – громадська платформа, яка об'єднує ініціативних людей технічних, соціальних та творчих професій, які цікавляться питаннями, пов'язаними з функціонуванням та розвитком міст.

Історія CityLab бере початок у травні 2014 року. Організація спочатку виникла як реакція на виклики, які існують у місті. Тоді шість молодих архітекторів об'єдналися для створення проекту реновації Полтавського Петровського кадетського корпусу – історичної будівлі, частини унікального архітектурного ансамблю в центрі Полтави, яка зараз руйнується на очах. Після завершення першої версії концепту вони вирішили, що можна спробувати і надалі просувати свої ідеї, об'єднанні однією темою, яку сьогодні в Україні називають «урбаністикою».

Активісти організації під час одного з заходів

Згодом громадська ініціатива переросла у своєрідну «платформу» – відкрите об'єднання людей. До неї стали долучатися небайдужі полтавці різних професій та захоплень, які цікавилися питаннями розвитку міст. Менеджер проектів Ірина Садовнікова говорить, що вона не мала профільної освіти, однак бажання покращити міське середовище привело її до організації:

Члени команди CityLab

«Мене цікавив розвиток міст узагалі. Мені подобалося спостерігати за людьми, як вони себе поводять у різних просторах. Я помічала речі, які були погано спроектовані. Я заглиблювалася в цю тематику, читала літературу. Більшість у нашій організації – архітектори з відповідною освітою, а я виконую функції і роботу, у якій маю досвід та навички: адміністрування, менеджмент, ведення документації».

 

Із жовтня 2014 року CityLab отримала статус громадської організації. У той же час сформувався і відносно сталий колектив. Щоправда, зізнаються активісти, інколи досить важко працювати: по-перше, періодично хтось із них не живе в Полтаві, по-друге, доводиться поєднувати основну роботу з громадською діяльністю.

Члени команди CityLab

«На сьогодні CityLab ні для кого із учасників не є основним місцем роботи, проте став дещо більшим, ніж просто хобі. Інші нагальні справи часто не дають повноцінно працювати в рамках організації. Пам'ятаю, якось один наш знайомий з Німеччини під час розмови про діяльність CityLab, роботу та захоплення поставив нам з Ялиною питання: “Як ви все встигаєте?” Відповідь була проста і одна на двох: “Ми взагалі нічого не встигаємо"», – розповідає менеджер проектів Дмитро Верьовкін. 

Однак, попри деякі труднощі, команда продовжує успішно працювати. Самі активісти говорять, що намагаються балансувати, діючи максимально ефективно при дуже обмежених ресурсах.

Загалом діяльність організації можна поділити на дві частини: проектна та повсякденна. Проектна діяльність – це конкретні розробки та вузькі напрямки, робота в яких то активізується, то переходить у пасивну стадію. Це розробка стратегій, бачень, концепцій, аналітика політик, внесення змін у чинні документи на рівні міста.і, так звана, повсякденна.

Повсякденна діяльність – це різного роду задачі, які виникають постійно: надання експертних консультацій, виступи на депутатських комісіях, збір інформації, організація заходів, участь у різноманітних ініціативах, виконання разових фізичних робіт, налагодження нетворкінгу і багато чого іншого. Виконання таких «мікропроектів» може займати від кількох годин до декількох тижнів.

У своїй діяльності команда переслідує кілька основних цілей:

  • розробка і реалізація проектів у сфері міського планування, благоустрою міста;
  • створення ефективних механізмів для взаємодії мешканців міста, місцевих органів влади, громадських організацій, бізнесу, а також експертів в області міського розвитку;
  • поширення та популяризація прогресивних ідей у сферах міського планування, організації соціально-культурного життя, сучасних технологій, освіти.

Cітілабівці вважають, що місто – це наш спільний дім. Тому вони хочуть не просто самостійно займатися його розвитком, а долучити полтавців до участі в суспільному житті, звернути увагу на проблеми міста та розповісти про можливості. Тому велику увагу у своїй роботі вони присвячують просвітництву:

  • проводять публічні лекції, семінари, воркшопи;
  • розповсюджують та популяризують прогресивні ідеї у сфері урбаністики, соціально-культурного життя, сучасних технологій та освіти;
  • пропагують ідею про те, що якісне міське середовище критично необхідне для роботи, відпочинку, творчості, комунікації, а якість життя у місті напряму залежить від його просторової та соціальної організації.
Члени команди CityLab

«Інформаційна діяльність і просвітництво – чи не основний напрям нашої роботи. Він має місце практично всюди: від приватних і закритих зустрічей до публічних інформаційних кампаній. Люди часто не розуміють, що CityLab навряд колись буде фізично прокладати велодоріжки. Наша задача, серед іншого, – показати, що розвиток велоінфраструктури позитивно впливає на рівень комфорту в місті, продемонструвати чужий успішний досвід і довести, що на це є попит і це можливо тут, у Полтаві», – зазначає Дмитро Верьовкін.

Одна з вагомих причин, чому варто займатися розвитком Полтави – це конкуренція міст за людей, яка вже стала загальносвітовою тенденцією. Розумна та освічена молодь переїздить туди, де якість життя вища. Полтавці ж масово покидають місто. Звісно, ця тенденція спричинена рядом не лише урбаністичних, а й інших причин. Але частково виправити ситуацію, вважають активісти CityLab, можна шляхом створення дружнього до людей міста, у якому комфортно працювати, відпочивати та розвиватися. Вони мають відповідні знання і працюють у цьому напрямку.

Серед найбільших проектів урбаністів: «Твій простір» (облаштування нового громадського простору біля Музучилища), «Полтава велосипедна» (розробка Концепції розвитку велосипедної інфраструктури Полтави) і концептуальний проект реновації Кадетського корпусу.

 Простір для творчості

У червні 2016 року проект «Твій простір: ревіталізація неактивного громадського простору силами громади міста Полтави» був обраний переможцем конкурсу за програмною ініціативою «Сприяння соціальній згуртованості та взаєморозумінню у громадах Сходу України» і отримав фінансову підтримку від Міжнародного фонду «Відродження». Свою назву проект отримав завдяки тому, що його розробляли з урахуванням інтересів та потреб потенційних користувачів ділянки, а реалізовували разом з громадою міста.

Кінопоказ просто неба на Твоєму просторі

Активісти звернули увагу на безлюдну зелену ділянку поблизу музичного училища, а вже потім, у результаті спостережень за локацією, у них виникла ідея створити невеликий громадський простір для проведення публічних заходів.

Члени команди CityLab

«Запримітивши цю ділянку, ми потім не раз зупинялись біля неї й уявляли собі, як вона оживає, наповнюючись людьми, подіями, активностями, новими функціями і новим життям. Кілька разів ми бачили репетиції студентів музучилища на невеличкому асфальтованому майданчику поруч. “Було б класно, якби тут була облаштована невеличка сцена, щоб студенти могли давати концерти під відкритим небом”, – навіяло тоді думками», – розповідає голова ГО CityLab Дмитро Козиренко.

 

Тоді урбаністи поставили перед собою три цілі:

  • практичну: локально облаштувати невеликий громадський простір;
  • соціальну: реалізувати проект за підтримки громади, тим самим показавши, що кожен здатен впливати на міське середовище та брати посильну участь у його формуванні;
  • експериментальну: емпіричним шляхом з’ясувати, чи зможе вижити в умовно «агресивному середовищі міста» об'єкт без постійної спеціальної охорони.

Реалізація проекту тривала чотири місяці і складалася з підготовчого етапу, під час якого було зібрано пропозиції місцевих жителів щодо наповнення простору і створено ескіз, та будівництва, яке включало створення простих та мобільних вуличних меблів і літньої сцени за участі волонтерів та громади міста.

У результаті вийшов функціональний простір, наповнений подіями та активностями. Уже через три дні після закінчення будівництва на «Твоєму просторі» відбувся показ фільму до Дня українського кіно. Минулого року «Твій простір» навіть став одним з основних майданчиків для проведення чотирьохденного фестивалю «Майстерня міста».

Майстерня міста 2016

Цього року там встановили урни і лавки, а різні міські організації та ініціативи провели на сцені більше 15 заходів (фестивалі, кінопокази, поетичні вечори). Автори проекту вважають, що в місті дуже мало «живих» публічних просторів, де можна провести цікаві заходи і просто поспілкуватися. На майданчику «Твій простір» будь-хто з містян має можливість організувати подію, яка матиме соціальну або культурну вагу: тренінг або дискусію, воркшоп, виступ творчого колективу тощо. Це є дуже важливим для розвитку міста та його громади.

Нещодавно територія «Твого простору» була офіційно визнана сквером та внесена до списку зелених зон. Урбаністи планують і надалі розвивати простір, цього року вони подали проект на Бюджет участі. Детально з ним ознайомитися та підтримати можна за посиланням.

 Полтава велосипедна

У вересні 2015 року активісти CityLab разом з колегами з «ВелоПолтави» презентували Концепцію розвитку велоінфраструктури міста Полтави на 2016-2020 рр. Її розробили в рамках реалізації проекту «Полтава велосипедна». Документ містить аналіз наявного досвіду створення велоінфраструктури в містах України та закордоном, а також пропонує схему майбутньої веломережі міста.

Члени команди CityLab

«Є проекти, над якими працюємо вже тривалий час. Це "Полтава велосипедна". Я намагаюся по мірі можливості моніторити проекти реконструкцій, детальних планів територій на тему велоінфраструктури, зв’язуватися з підрядниками, проектантами, замовниками, просувати цю тему. Робоча група по велоінфраструктурі також періодично збирається», – розповідає одна з авторок концепції Ірина Садовнікова.

 

Концепція – це своєрідний практичний посібник: що варто зробити, аби у найближчі кілька років створити в місті більш комфортні умови для велосипедистів. У її основу лягли дані, отримані під час досліджень. Активісти разом з волонтерами визначили, які вулиці мають інтенсивний велотрафік, де переважно рухаються велосипедисти (проїзною частиною чи тротуаром), скільки серед них чоловіків і жінок, який відсоток користується шоломом та скільки велосипедистів пересуваються проти руху транспорту.

Один із заходів у рамках реалізації проекту

Наразі Полтава практично не пристосована до пересування велосипедом, попри те, що попит на цей вид транспорту постійно зростає. У розвинених країнах велорух давно набрав великої популярності. У нашому місті також багато людей хочуть користуватися цим екологічним засобом пересування, але їм потрібні хоча б мінімальні умови для цього. Основна мета концепції – зробити місто комфортним для пересування на велосипедах, а не тільки автомобілях. І діятиме концепція доти, доки цієї мети не буде досягнуто.

Реалізація Велоконцепції передбачає кілька етапів: підготовчий та основний. На підготовчому етапі розробляється та ухвалюється план заходів по реалізації Концепції. А під час основного етапу відбувається безпосередньо адаптація вулично-дорожньої мережі до велосипедного руху: облаштовуються велодоріжки, велосмуги, наноситься розмітка, встановлюються велопокажчики, велосвітлофори і таке інше. Не зважаючи на те, що навесні 2016 року міська рада затвердила Велоконцепцію, з її втіленням у життя влада поки не поспішає. Велосипедна інфраструктура поступово з’являється у проектах реконструкцій або капітальних ремонтів, проте якість таких проектів, особливо, що стосується продуманості велоруху, є низькою, кажуть у CityLab.

Члени команди CityLab

«На жаль, влада не вважає за доцільне консультуватися з майбутніми користувачами велоінфраструктури попри те, що навіть є Робоча група з питань розвитку велоінфраструктури. Так і з’являються намальовані на тротуарах “велодоріжки”, які породжують непорозуміння і конфлікти між пішоходами і велосипедистами. Сподіваюся, ситуація буде змінюватися і ми бачитимемо проекти з велоінфраструктрою до того, як їх будуть реалізовувати»,  наголошує Ірина Садовнікова. 

Зберегти – не значить відновити

Найпершим проектом тоді ще навіть офіційно не зареєстрованої організації був концептуальний проект реновації Кадетського корпусу. Урбаністи обрали саме такий вид робіт, оскільки реновація передбачає адаптацію будівлі до нових експлуатаційних умов. На відміну від ремонтно-реставраційних робіт, це дасть можливість підлаштувати приміщення під сучасні потреби громади.

Вигляд фасаду Кадетського корпусу за проектом реновації

У проекті активісти CityLab наголошують, що орієнтуватися потрібно на об’єм будівлі, а не на її площі. Враховуючи те, що висота приміщень сягає від 5,5 м до 6,5 м, розміщувати там готель або офіс недоречно. При виборі функціонального наповнення будівлі варто надавати перевагу тим процесам, які здатні раціонально заповнити цей простір. Серед можливих рішень – облаштувати в будівлі колишнього Кадетського корпусу коворкінг або виставкову залу.

Серцем будівлі є нині зруйнована актова зала і купол. Архітектори пропонують розмістити у цьому блоку будинку мультифункціональну кіноконцертну залу та звести новий скляний купол. Його можна буде використовувати в якості або громадського простору – оглядовий майданчик, або комерційного – кафе під куполом.

Оглядовий майданчик під куполом Кафе під куполом

Зовнішній вигляд будівлі планують зберегти: головні фасади Кадетського корпусу залишать у тому вигляді, який не порушить цілісність ансамблю Круглої площі. А от підхід до оформлення інтер’єрів має бути більш гнучким і менш консервативним, оскільки приміщення використовуватимуть під потреби містян. «Зберегти – не значить відновити», – наголошують урбаністи. Головне – досягти органічного поєднання автентичності споруди з новим наповненням.

 Боротьба триває

 Ці проекти – лише частина з реалізованих чи тих, що наразі реалізовує CityLab. Наприклад, один із членів організації, архітектор та краєзнавець Артур Ароян цікавиться та вивчає історію полтавських будинків. Іноді здається, що він знає про них практично все. На його думку, збереження історико-культурної спадщини міста є одним з найголовніших завдань теперішнього покоління.

Члени команди CityLab

«Так сталося, що мені пощастило спілкуватися з архітекторами, які багато зробили задля відновлення і збереження архітектурної спадщини Полтави. Досвід, який вони передали, ми використовуємо для більш глибокого аналізу кожної проектної ситуації і для створення обгрунтованих концепцій для історичного середовища. Природно, що найцікавішим для мене є питання Кадетского корпусу», – розповідає Артур Ароян.

У вересні цього року Артур взяв участь у ролі екскурсовода в екскурсії Полтавою для полтавців. Учасники пішої прогулянки маршрутом, який включав визначні будівлі міста, дізналися багато нового про споруди, повз які часто проходили, але не знали про видатних земляків, які проживали там у минулому. Захід зібрав більше 300 учасників, що свідчить про великий інтерес містян до таких тем.

Незабаром урбаністи почнуть реалізовувати проект реконструкції площі перед будівлею ОДА на відкритий громадський простір «Територія Майдану».

Але над чим би не працювала урбан-платформа, її зусилля завжди спрямовані на досягнення глобальної мети: малими кроками робити Полтаву кращою. Активісти переконані, що місто – це наш спільний дім. Звісно, ми не в змозі обирати співмешканців, але повинні навчитися вживатися разом, не зловживати власними правами і не нехтувати правами інших. А головне – не забувати про обов'язок підтримувати чистоту і затишок у власній оселі. На жаль, сучасна Полтава має величезну кількість різноманітних проблем. Але спільними зусиллями можна зробити місто комфортним для жителів та привабливим для гостей.

Опублікована: 1 грудня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація