Костянтин жеваго та Михайло Ткач
Костянтин жеваго та Михайло Ткач

Скриншот з відео УП

З 2019 року олігарх Костянтин Жеваго перебуває за кордоном. Він розповів. Що хотів би повернутися в Україну, але не робитиме цього, поки йому загрожує ув’язнення.

Про це відомо з його інтерв’ю «Українській правді» у Франції.

Журналіст Михайло Ткач поставив питання про його можливу причетність до мільйонного хабаря голови Верховного Суду Владислава Князєва. За даними НАБУ, Жеваго нібито домовився з адвокатом щодо хабаря для високопосадовців Верховного Суду для потрібного рішення у справі про Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат.

Сам Костянтин Жеваго це спростовує:

«Незнайомий з Князєвим взагалі. Жодного разу не спілкувався. Я не знаю жодного номеру телефона і з жодним суддею Верховного суду ніколи не спілкувався. З адвокатом Горецьким особисто не знайомий, не зустрічався. Кілька разів підключався до відеодзвінку зі своїми юристами, але не тільки вони були присутні, а ще кілька юристів з компаній. По цій справі, іншій справі ця компанія працює з нашими фірмами з 2019 року. Спілкувалися з багатьма іншими. Я не знаю про домовленості»

Бізнесмен каже, що особистої зустрічі з адвокатом Горецьким не мав, а спілкувався у присутності інших людей, бо їхня фірма мала захищати Жеваго у суді з іншими юристами:

«Ми жодного відношення не маємо (до хабаря, – прим. авт). Цей Горецький мав багатьох клієнтів. Клієнти скаржилися НАБУ, прокуратурі, а ми там також були по списку.

Я знаю, що популярний у ЗМІ, ви мене знімали на Лазурному березі, коли я заплив на 1 день, був день народження у бізнесового іноземного партнера, який працює у судноплавстві. Я підтримую, щоб ви всіх знімали. Мені приховувати немає чого, я маю публічну компанію, отримую публічні дивіденди. Я маю акціонерів голубої крові всього світу.

Я підтримую, якщо ви щось викриваєте, але я хочу, щоб це було чесно. Коли мене обзивають олігархом – це не чесно, бо я підприємець. Коли ви кажете, що я не живу за адресою, яку у Франції повідомив суду – це нечесно.

Я ж не ідіот, навіщо мені порушувати інформацію для французького суду».

У справі Князева, олігарх каже, що не хоче це коментувати, бо вони не давали хабарів, бо це «проти нас, наших цінностей і виховання»:

«Ми великі в Україні, один з найбільших клієнтів і їм сподобалося, щоб було моє ім’я. Ми не брали участь у тому, у чому вони звинувачують Ми законослухняні люди, Нам неприємно, що наше ім’я з цим пов’язується. До нас надходило, що треба заплатити за юридичні послуги, але це просто комерційні послуги».

ЗМІСТ писав, що справа про корупцію у Верховному Суді пов’язана з ухваленням рішення на користь Костянтина Жеваго.  Об'єднання використовували як «бекофіс» для маскування злочинної діяльності у Верховному Суді. Адвокат виступив посередником в передачі хабаря керівництву Верховного Суду для ухвалення судового рішення в інтересах Жеваго.

За словами директора НАБУ, першу частину хабаря передали 3 травня, а під час передачі другої частини керівництво Верховного Суду викрили. Йдеться про 2,7 млн доларів.

Нині у справі тривають слідчі дії. Підозри наразі не вручали, але затримали двох людей. Серед них – голова Верховного Суду Владислав Князєв.

Пресслужба Костянтина Жеваго заперечила, що він має стосунок до цієї корупційної справи. Також представники олігарха заявили, що не на його користь Велика палата Верховного Суду визнала законність придбання пакета акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату компанією Ferrexpo, а «в інтересах великої, публічної компанії з поважними акціонерами, яка торгується на основному майданчику Лондонської фондової біржі».

Нагадаємо, що у 2002 році компанії, пов'язані з Жеваго, купили акції у чотирьох офшорних компаній з орбіти VS Energy:

  • Trimcroft Services Limited (9,32%);
  • Emsworth Assets Limited (12,14%);
  • Calefort Developments Limited (12,14%);
  • Gilson Investments Limited (6,59%).

За кілька років колишній акціонер ГЗК звернувся до суду з позовом про визнання недійсним договору купівлі-продажу акцій. Після судових розглядів усі претензії відхилили у 2015 році.

«Ліга» пише, що на початку 2021 року оскарження угоди відновили. Чотири компанії звернулися до суду із вимогою «про визнання недійсним договору в частині й відновлення становища, що існувало до порушення прав». Їхній головний аргумент полягав у тому, що брокер, який укладав угоду, не мав відповідної ліцензії.

Господарський суд Києва відхилив позови колишніх акціонерів у травні 2021 року, але у вересні 2022 року Північний апеляційний господарський суд скасував це рішення, постановивши витребувати з володіння Fеrrexpo AG спірні пакети акцій на користь компаній.

Тепер Верховний суд скасував постанову апеляційного суду і відновив рішення суду першої інстанції – його змінено в мотивувальній частині, але решта залишилася без змін. Це означає, що у позовах відмовлено повністю.

5 січня стало відомо, що суд у Шамбері звільнив олігарха під заставу в мільйон євро до наступного слухання про його екстрадицію. Дату засідання перенесли на 19 січня, бо адвокати Костянтина Жеваго та сторона обвинувачення попросили більше часу для розгляду справи.

2 лютого мільярдер Костянтин Жеваго знову мав виступити у слідчій палаті апеляційного суду у Шамбері. Однак засідання перенесли на 16 березня, бо надані стороною захисту документи надійшли надто пізно. Зрештою французький суд відмовив в екстрадиції Костянтина Жеваго до України за підозрою в розтраті коштів.

Loading...