3548-22

До об’єктів, що потребують першочергового збереження чи ремонтно-реставраційних робіт за версією Департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації торік потрапили 3 об’єкти у Полтаві.

7 лютого директорка Департаменту Ірина Удовиченко розповіла на апаратній нараді, що на ці об’єкти виготовили облікову документацію. Йдеться про будівлі Музею історії Полтавської битви, житловий будинок у мавританському стилі та Олександрівське реальне училище у Полтаві. також Департамент займався документацією для пам'яток в інших населених пунктах області.

Система обліку об’єктів культурної спадщини включає комплекс заходів, одним з яких є оформлення облікової документації тощо.

Що відомо про будівлі

Олександрівське реальне училище заснували у 1876 році, але одразу воно розташовувалося в орендованому будинку біля Стрітенської церкви, а в 1879 році добудували споруду на тодішній Кузнецькій вулиці (тепер будинок Полтавського електротехнічного коледжу на вул. Пушкіна № 83-а).

На сайті «Історія Полтави» йдеться, що будівництво споруди з церквою тоді коштувало 84 тис. рублів, з яких 72 тис. надало місто. У 1897 році в училищі відкрили недільні курси, потім з’явилися заняття з малювання, грамотності та креслення для робітників Полтави. На утримання цих курсів училище отримувало допомогу від Полтавського губернського комітету піклування про народну тверезість, управління Харківсько-Миколаївської залізничної дороги тощо.

Джерело – «Історія Полтави»

Під час війни в училищі розташовувався штаб німецьких військових  загарбників. Під час Другої світової війни заклад зруйнували, а після реставрації споруди, за радянських часів у будівлі існував будівельний технікум, який потім став політехнічним. За часів незалежності на базі будівлі на вул. Пушкіна створили Полтавський політехнічний коледж.

Житловий будинок у мавританському стилі – міський маєток Наума Бахмутського. Будинок Бахмутського розташований на вул. Пилипа Орлика, 15. Споруджений у 1906-1909 роках в стилі раннього романтичного модерну. Будинок зведений у стилістиці романтичного модерну з елементами мавританської архітектури. Автор проєкту – архітектор В. Городецький, скульптор фасадного декору – Еліо Саля. Художнє цементне литво виготовлялося на заводі «Фор». Прообразом особняка є київська караїмська кенаса того ж автора. Особняк Бахмутського є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Музей історії Полтавської битви. Це один з перших стаціонарних музеїв Полтавщини, відкритий у 1909 році до 200-річчя перемоги військ Петра I над армією шведського короля Карла XII. Цей музей можна без перебільшення назвати «доленосним полем європейської історії».

На його території упродовж XIV-XX століть відбулося ряд подій, які залишили значний слід у державотворчих процесах на європейському континенті: битва великого Литовського князя Вітовта з монголо-татарами 1399 року, битва між законно обраним гетьманом України Іваном Виговським та полтавським полковником Мартином Пушкарем, який започаткував Руїну України, Полтавська битва 1709 року, операція «Френтік» 1944 року.

В охоронній зоні Державного історико-культурного заповідника розташовані 4 старих поселення та понад 30 курганів скіфської доби.

Loading...