Перша річниця книгарні ЗМІСТ: п’ятнадцять найпопулярніших книг серед полтавців

Автор: Анастасія Добряк, 2 жовтня, 14:47

Фото: П'ятнадцять найпопулярніших книг серед полтавців за версією книгарні Зміст


У жовтні виповнюється рік книгарні «ЗМІСТ» у Полтаві. Користуючись нагодою, ми розповідаємо про 15 найпопулярніших книжок серед полтавців і полтавок за версією крамниці.

 

1. «Сліди на дорозі»

Видавництво: «Наш Формат».

Безумовний лідер нашої підбірки – це, звісно ж, книга про війну на Сході України. Автор «Слідів на дорозі» Валерій Ананьєв – ветеран російсько-української війни, десантник 25-ї бригади, блогер. Йому вдалося зібрати реальні історії про російсько-українську війну, тому його книжку називають живою.

«Слідів на дорозі»

Раніше Валерій Ананьєв розповів, що він провів на війні близько трьох років, але увесь час не просто воював:

«Я знімав. Знімав відео і фото, знімав воєнний побут і бойові дії, своїх побратимів, місцевість, події. За три роки в мене накопичилися гігабайти матеріалів… Я пустив війну у свою свідомість і вона повністю зруйнувала моє світосприйняття. Шлях виходу з цього стану йшов через роздуми, емоції, важкі спогади, важкі рішення, розуміння того, як я став залежним від війни, розуміння того, що я насправді пережив за ці три роки».

«Слідів на дорозі»

У книзі близько 100 QR-кодів, тож завдяки взаємодії зі смартфоном можна буде побачити оригінальні відео та фото подій на Сході України. Усе це допоможе якомога сильніше відчути увесь спектр емоцій, – приблизно, як і Валерій Ананьєв свого часу.

 

2. «Провінційний архітектор»

Видавництво: «Дивосвіт».

Друге місце у нашій підбірці займає збірка матеріалів та фотодокументів, присвячена 100-річчю від дня народження Лева Вайнгорта. Укладач книги Борис Тристанов називає «Провінційного архітектора» даниною пам’яті та глибокої поваги до видатного полтавського архітектора і покоління полтавців. Адже саме їм вдалося відродити Полтаву після війни, хоча це вартувало неймовірних зусиль.

«Провінційний архітектор»

У збірці використано увійшли чотири праці Лева Вайнгорта:

 • «Записки провинциального архитектора»;
 • «Монумент славы в Полтаве»;
 • «Реставрация архитектурных памятников в Полтаве (кинотеатр)»,
 • «Проект реставрации памятников истории Полтавской битвы» (у співавторстві).

Ймовірно, що такою популярною серед полтавців книга стала завдяки тому, що у ній використано спогади про Лева Вайнгорта й більш ніж 200 фотографій. Також окремим розділом у книзі подані матеріали щодо відтворення садиби Миколи Гоголя.

«Провінційний архітектор» є чудовою книгою для істориків, архітекторів і просто жителів Полтави, яким небайдужа історія міста.

 

3. «Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем»

Видавництво: «Наш Формат».

Трійка книг-лідерів не могла б обійтися без літератури про мотивацію та психологію. Марк Менсон, автор бестселеру New York Times, раніше зазначив, що його «нестандартний підхід до проблем» звільняє людей від міражу щастя.

«Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем»

Як пише видавництво «Наш формат», ця книга підходить усім, хто хоче навчитися сприймати повсякденне життя таким, як воно є, і не боятися змін та викликів.

Величезний рівень зацікавленості полтавських читачів та читачок свідчить, що у нашому місті багато людей прагнуть розвитку і намагаються навчитися усе приймати тверезо. У американському книжковому журналі «Kirkus Reviews» про «Мистецтво забивати на все» говорять, що цю книгу захочеться перечитувати:

«Інструкція для тих, хто прагне жити цілісно та знаходити щастя навіть у скрутних ситуаціях Цю книжку, наповнену на перший погляд суперечливими, однак вельми дієвими порадами, ви із задоволенням читатимете й перечитуватимете».

Якщо ви давно шукаєте літературу про те, як навчитися оцінювати реальність «без рожевих окулярів», то «Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем» Марка Менсона саме для вас.

 

4. «Архітектори і місто»

Видавництво: «АСМІ».

У п’ятірку найпопулярніших книг серед полтавців потрапила праця Миколи Карюка, Оксани Бєлявської, Андрія Дмитренка та Георгія Негая. Її видали за ініціативи Полтавської організацій Національної спілки архітекторів України в обмеженій кількості – всього 300 примірників.

«Архітектори і місто»

У передмові Микола Карюк сказав, що ця книга присвячується архітекторам, які будували Полтаву в різні часи:

«Вона задумувалася як своєрідна Книга Пам’яті майстрам архітектури, що своєю працею створювали місто, в якому комфортно жити. На жаль, людська пам’ять не довговічна, ми забуваємо авторів проектів багатьох будинків. У кращому випадку пам’ятаємо прізвище та ініціали, але дуже мало відомо про їхнє життя і творчий шлях».

У цій книзі використано добірку творчих біографій 87-ми полтавських градобудівників. Серед них і скульптори, і художники, і архітектори, й інженери, завдяки яким формувалося міське середовище Полтави.

Цілком можливо, що полтавцям вона припала до душі, адже доповнена оглядом поетапного розвитку архітектури міста Полтави з давніх часів до сьогодення.

Якщо ви любите читати й дізнаватися більше про тих, хто свого часу розбудовував Полтаву, то ця праця – для вас. 

 

5. «М*дакам тут не місце. Як вижити в офісних джунглях»

Видавництво: «Наш Формат».

«М*дакам тут не місце» (Джерело – scontent-lga3)

Книга про те, хто такі м*даки й що вони роблять на вашій роботі, замикає п’ятірку лідерів. Автор Роберт Саттон виокремив цілу схему, за допомогою якої можна виявити мудака і поставити його на місце.

«М*дакам тут не місце» увійшла в списки бестселерів за версією видань «New York Times», «Wall Street Journal», «USA Today» та «Business Week» не випадково. Причиною цьому послугувало те, що література про роботу в команді, лідерство, мотивацію і менеджмент – просто must have для сучасної людини.

Робет Саттон пояснює, чим вони небезпечні для колективу і дає поради, як знизити їх число. Ба більше, автор пішов далі й підготував кілька лайфаків для керівників, яким все ж доводиться працювати з м*даками.

Але найголовніше – є рецепти, як самому не стати м*даком.

Якщо ви вважаєте, що робота має приносити задоволення і радість, то ця книга точно підходить вам.

 

6. «Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи»

Видавництво: «Наш Формат».

Бестселер The New York Times став бестселером і серед полтавців. Саме за цю книгу авторка Христя Фріланд нагороду «National Business Book Award», як за найбільш видатну канадську книжку, що має стосунок до бізнесу.

«Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи»

«Плутократи» – це про багатство й економіку, а точніше про те, як сучасні багатії стали глобальною спільнотою рівних собі. Заради написання цієї книги Христя Фріланд досліджувала клас олігархів 20 років. Їй вдалося пояснити, звідки у багатіїв гроші й для чого їм благодійність.

Видавництво «Наш формат» називає цю книгу найвищим пілотажем дослідження суспільної та економічної історії. У виданні «Guardian» констатують, що ця книга потрібна сучасному поколінню, попри те, що це сумно:

«На жаль, це дуже потрібна книжка. Те, що Фріланд навряд чи стане вашим другом у політиці, не має відлякувати. Але прочитавши її, ви гірко посмієтеся, коли пригадаєте гасло нещодавньої конференції консервативної партії: "Для тих, хто тяжко працює". Авторка подає правду без зайвих емоцій. Вона вміє слухати плутократів, і вони з нею говорять».

Якщо ви цікавитеся економікою, світовими соціальними та політичними процесами, то «Плутократи» ідеально доповнять ваші знання.

7. «Спадщина чотирьох господинь»

Видавництво: «Видавництво Старого Лева».

Американці українського походження Ярославі Зелинській-Джонсон вдалося поєднати кулінарні рецепти й спогади про свою родину, яка емігрувала з України до США після закінчення Другої Світової війни. У назві авторка згадує чотирьох господинь, якими є Бабуня, Тітка Ганна, Тітка Марія та Мама.

«Спадщина чотирьох господинь»

Спочатку видання опублікували в Америці, а тепер перевидали українською. У книзі вміщено 90 рецептів, і кожен з них має передмову – спогад або родинну історію, пов’язану з ним.

 «Спадщина чотирьох господинь»

Хоча «Спадщина чотирьох господинь» є кулінарною книгою, вона особлива тим, що у ній зібрано рецепти, які готували різні покоління до свят, витворюючи у своїх домівках особливий родинний дух. Ба більше, тут є мудрі поради чотирьох господинь та спогади про те, як готували в українському домі у різні часи.

Сама Ярослава Джонсон під час презентації в Полтаві розповіла, що ця книга не тільки про кулінарію, а й про спогади та її родину:

«Я люблю куховарити, але то зовсім не означає, що це є жіночим обов’язком. Просто мені важливо зберегти пам’ять про свою родину та страви, які готували на нашій кухні. Ця книга – і про спогади, і про кулінарію. Я не думаю, що мені ще колись доведеться видавати книжки, бо я за фахом юрист».

 

8. «12 правил життя. Як перемогти хаос»

Видавництво: «Наш формат».

Важливе місце у нашій добірці займає книга Джордана Пітерсона, бо вона теж про саморозвиток і психологію.

«12 правил життя. Як перемогти хаос»

Як зазначено на сайті видавництва «Наш формат», автор вважає, що людям потрібна система цінностей, яка допомагає наповнити життя сенсом, боротися із безнадією, відчаєм і хаосом. Ця книга має пояснити читачеві, як змінити своє життя за допомогою правил. Їх усього 12:

 • спину – прямо, плечі – назад;
 • ставтеся до себе так, як до людини, якій маєте допомагати;
 • товаришуйте з людьми, які бажають вам добра;
 • порівнюйте себе з тим, ким ви були вчора, а не з тим, ким хтось інший є сьогодні;
 • не дозволяйте своїм дітям робити те, через що вони вам менше подобаються;
 • перш ніж критикувати світ, наведіть лад у власному домі;
 • прагніть чогось важливого (а не вигідного);
 • кажіть правду чи принаймні не брешіть;
 • припустіть, що людина, яку ви слухаєте, може знати щось невідоме вам;
 • нехай ваші слова будуть точними;
 • не заважайте дітям, коли вони катаються на скейті;
 • якщо зустрінете на вулиці кота, погладьте його.

Якщо Ви давно цікавитеся суспільними процесами, які по-різному змінюють наші життя, то ця книга точно Вам підійде.

 

9. «Триста поезій»

Видавництво: «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

Наша добірка не могла б обійтися без поезії легендарної Ліни Костенко. До збірки «Триста поезій» увійшли найкращі вірші з різних періодів творчості української поетеси – від ранніх до найновіших творів.

«Триста поезій» (Джерело – slovo.co.ua)

Ба більше, до найповнішої збірки вибраного поетки за часів Незалежності увійшли уривки з романів і поем. Як зазначив видавець і поет Іван Малкович, ця книга має бути в кожному домі:

«Перший розділ – тут вперше зібрана любовна лірика. Починається книжка – “Спини мене, отямся і отям”. І я дуже щасливий, що вона пройшла саме в такій версії. Мені здається, що ця книжка має бути в кожній родині. Тому що, знаєте, в нашій літературі, в нашій культурі бракує частотності цитувань. Тобто, коли ми щось хочемо процитувати, ми цитуємо з російських, радянських фільмів щось, бо воно на поверхні. [] І мені здається, що Ліна Костенко – остання з епічних поетів. Але вона ще й дуже ніжна».

Не секрет, що чимало поезій Ліни Костенко розібрали на цитати, а кожен вірш настільки образний, що перечитуючи його у різному віці або й навіть у різні пори року, можна сприймати той самий вірш абсолютно по-різному.

Осінь є найкращою порою року, аби познайомитися зі збіркою класичної поезії й подумати над кожним рядком

 

10. «Scrum. Навчись робити вдвічі більше за менший час»

Видавництво: «Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”».

Автор цієї книги Джефф Сазерленд – розробник унікальної методики «Scrum», яка руйнує стереотипи старої методики управління проектами, дає можливість гнучко будувати роботу та працювати на якість.

«Scrum. Навчись робити вдвічі більше за менший час»

У книзі описано, як найбільш ефективно розподіляти свій час і втілити методику «Scrum» не тільки в роботі, але й у повсякденних справах завдяки виокремленню щоденних завдань за такими критеріями:

 • незалежність – завдання має бути реальним і не має залежати від іншого завдання;
 • обговорюваність – доки завдання не виконано, його можна змінювати;
 • цінність – завдання має бути цінним для клієнта чи зацікавленої особи;
 • оцінюваність – завжди має бути можливість оцінити завдання;
 • стислість – завдання має бути достатньо коротким, щоб його можна було легко оцінити та спланувати; якщо воно завелике – перепишіть його чи розбийте на менші завдання;
 • контрольованість – завдання повинне мати тест, який буде показником його готовності, його складають перед розписуванням завдання.

Усе одно складно? Не біда, ваш примірник книги уже на полиці книгарні!

 

11. «100 казок. Том 1»

Видавництво: «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

«100 казок. Том 1»

Почесна п’ятірка найпопулярніших серед полтавців книг не могла обійтися без видання для дітей. Однією із найбільш запитуваних книжок за цілий рік став перший том збірки дитячих казок одного з перших видавництв незалежної України «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

Усього видано 3 томи українських казок за редакцією Івана Малковича. Над першим томом працювали цілих 7 років. Він отримав звання «Найкраща дитяча книга року» на національному конкурсі «Книга року – 2005». Ба більше, саме «100 казок. Том 1» визнана однією з найуспішніших книг видавництва і є лідером продажів серед подарункових кольорових видань протягом трьох останніх років.

В описі книги видавництво згадує відгук про «100 казок» далекого 2006 року в першому випуску журналу «Кореспондент». Уже тоді перший том українських казок назвали гідною альтернативою телебачення й кіно для найменших читачів, а сьогоднішня популярність тільки підтверджує відгук:

«У Малковича, здається, ніколи не вичерпуються творчі ідеї, геніальні у своїй простоті. "100 казок" – збірка найкращих українських народних казок. Завдяки редакції Малковича навіть знайомі з дитинства історії звучать свіжо. А малюнки найкращих українських ілюстраторів – Владислава Єрка, Костя Лавра, Катерини Штанко та інших – перетворюють кожну книгу у твір мистецтва. У результаті важко визначити, що краще – тексти чи оформлення. Навряд чи сьогодні література може замінити дітям телевізор і кіно. Але якщо їй у принципі це під силу, то саме таким виданням, як "100 казок"».

Додамо лише, що наразі у продажу є всі три томи найкращих українських казок.

 

12. «Взуття-буття. Історія Nike, розказана її засновником»

Видавництво: «Наш Формат».

Знаєте, у чому схожість між покупцями книгарні та Білом Гейтсом? У визнанні історії успіху засновника фірми «Nike» Філа Найта, яка потрапила до переліку 15 найпопулярніших книг серед містян.

«Взуття-буття. Історія Nike, розказана її засновником»

Річ у тім, що саме «Взуття-буття» є однією з найулюбленіших книжок усесвітньо відомого бізнесмена й філантропа. Сам він писав, що це дуже чесна і дивовижна історія про шлях до успіху:

«Напрочуд відверте нагадування про те, як насправді виглядає шлях до успіху в бізнесі. Це брудна й хаотична подорож, сповнена помилок, і нескінченної боротьби, і навіть жертв. Тут Найт розповідає про кількох топменеджерів, яким вдалося пройти цей шлях. Не думаю, що автор хоче чогось навчити. Замість цього він робить щось значно більше – розповідає свою історію так чесно, як тільки може. І ця розповідь дивовижна».

Успіх цієї книги на міжнародному ринку безумовний, адже менше ніж за пів року «Взуття-буття» набрала тисячу (!) позитивних відгуків на Amazon.

Якщо ви досі не стали щасливим власником книжки у біло-фіолетовій палітурці, то коротко зацікавимо: історія Філа Найта є такою популярною зокрема й через те, що засновник фірми «Nike» рідко погоджується на інтерв’ю. У цій книзі – його історія успіху, яка виявилася дуже непростою.

Так, у «Взутті-бутті» можна прочитати, що в підлітковому віці майбутній бізнесмен не міг придбати кросівки, а сама історія фірми почалася з півсотні позичених доларів. Філ Найт розповів читачам, як йому вдалося зібрати довкола себе професіоналів та укладати багатомільйонні угоди, не маючи грошей.

Якщо ви цікавитеся історіями успіху, секретами маркетингу та бізнесом, то «сповідь» Філа Найта точно чекає на Вас.

 

13. «21 урок для 21 століття»

Видавництво: «BookChef».

Імовірно, не кожна людина може пояснити, яким буде наше майбутнє, але це точно не про ізраїльського інтелектуала Ювала Ноя Харарі. Його «21 урок для 21 століття» змусив публіку ґрунтовно замислитися над проблемами сьогодення.

«21 урок для 21 століття»

Раніше Ювал Ной Харарі захопив читачів та читачок світовими бестселерами «Sapiens» і «Homo Deus». У своїй третій книзі він за допомогою відповідей на складні питання намагається пояснити людям, як залишатися щасливими у 21 столітті. Зокрема, серед «питань сьогодення» такі:

 • Що означає підйом Дональда Трампа?
 • Що можна зробити з епідемією фейкових новин?
 • Чому ліберальна демократія зазнає кризи?
 • Чи повернеться Бог?
 • Чи наближається нова Світова війна?
 • Яка цивілізація домінує у світі: Захід, Китай, іслам?
 • Чи варто Європі тримати відкритими двері для мігрантів?
 • Чи може націоналізм розв’язувати проблеми нерівності та зміни клімату?
 • Що треба вчинити з тероризмом?

Будьмо відвертими, питання – непрості, тому й легких відповідей від автора чекати не варто.

Ця книга стала скандальною через свій український та російський переклад, адже російське видавництво «адаптувало» частини тексту про окупацію Криму, перейменувавши слова «анексія» на «приєднання», а критику Путіна замінено на критику Трампа. Сам автор погодив російський переклад і пояснив, що для нього важливо, аби основні ідеї його книги прочитали у недемократичних країнах, навіть якщо доведеться адаптувати книжку:

«Моя мета полягає в тому, щоб основні ідеї книги про небезпеки диктатури, екстремізму і фанатизму досягли якомога ширшої аудиторії. У тому числі аудиторії, яка живе в країнах з недемократичним режимом. Деякі приклади в цій книзі можуть відштовхнути цю аудиторію або привести до цензури з боку певного режиму. З цієї причини я зрідка припускаю адаптацію книг і затверджую зміни конкретних прикладів – але ніколи основних думок твору».

«21 урок для 21 століття» точно підходить людям, які звикли шукати глибокі смисли у різних сучасних проблемах.

 

14. «Армстронґ. Неймовірні пригоди Мишеняти, яке літало на Місяць»

Видавництво: «Видавництво Старого Лева».

Сучасний німецький ілюстратор і автор Торбен Кульман зумів розповісти дітям неймовірну історію про відважне Мишеня. Воно захотіло довести усім мишам, що Місяць — це зовсім не сир. Та, як часто буває, його відкриття не були цікаві мишачому суспільству. Попри це Мишеня не опускає лапки: воно будує космічний корабель і хоче стати першим Мишеням, яке висадиться на Місяці.

«Армстронґ. Неймовірні пригоди Мишеняти, яке літало на Місяць»

Сюжет цієї на позір дитячої книжки більш ніж захопливий. І хоча цільовою аудиторією для «Неймовірних пригод Мишеняти, яке літало на Місяць» визначають читачів 6—10 років, невже дорослим не буде цікаво дізнатися, чи все вдалося Мишеняті?

Історія Мишеняти близька не тільки дітям, а й дорослому читачеві або читачці, адже кожен у житті робив щось неймовірне, хоча в нього або неї не вірили інші. А прекрасні ілюстрації Торбена Кульмана – справжня естетична насолода.

Погодьтеся, усі ми час від часу є відважним Мишеням. І полтавки та полтавці знають про це, як ніхто, адже завдяки інтересу до дитячої книжки вона й опинилася у нашому топі.

 

15. «Атлант розправив плечі. Частина перша. Несуперечність»

Видавництво: «Наш Формат».

Замикає добірку популярних серед полтавців книг гучний бестселер Айн Рейд, визнаний одним із найвпливовіших художніх творів світової літератури.

«Атлант розправив плечі. Частина перша. Несуперечність»

Над книгою «Атлант розправив плечі. Частина перша. Несуперечність» авторка працювала 12 років. За даними опитування Бібліотеки Конгресу США, серед книг, що змінили життя, американські читачі ставлять трилогію про Атланта на друге місце – одразу після Біблії.

Американській письменниці вдалося створити книгу, яка по суті не має часових меж. У ній реалізм переплітається з містикою, а філософія – з політекономією. З першого дня, коли книга побачила світ (а сталося це у 1957 році), трилогія є незмінним предметом дискусій.

Попри те, що книга є художньою, вона – про великий бізнес, індивідуалізм і психологію творчості зокрема. Книга стане в пригоді власникам і власницям бізнесу, менеджерам і менеджеркам та вибагливим читачкам і читачам.

Матеріал створений у рамках партнерства зі «ЗМІСТ Книгарня» та підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.

Матеріал створений у рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews

Фото Ярослави Тягнибок і Юлії Деркач

Опублікована: 2 жовтня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}



Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація