Гадяцькі підземелля
Гадяцькі підземелля

(Джерело – wikimedia.org)

Для більшості населених пунктів Полтавщини підземелля в основному притаманні козацькій епосі. Тобто, часи української історії між першою чвертю і кінцем 17 ст. і практично перша половина 18 ст. були епохою спорудження підземель. За тієї доби підземелля виступали елементами фортифікації, укриттями, місцями розробок гончарних глин, погребами.

Наразі відбиток полтавських підземель можна помітити на більшості із провалів на асфальті – в інтерв'ю для ЗМІСТу розповів директор Краєзнавчого музею та археолог Олександр Супруненко. Система боротьби з проваллями у 1950-2000 роках була дуже простою – їх просто засипали. При тому, що з 1904 року у Полтаві влаштували водогін, який майже «поклав» кінець чи не всім підземеллям міста:

«Деякі власники, знаючи про існування підземель, свою каналізацію виводили саме туди. Водичка до них текла і текла впродовж цілого століття, знаходячи «виходи» по вул. Шолом-Алейхема чи Мазурівському яру. З розширенням водогону, влаштуванням ливнівки, їх регулярним протіканням всі згадані підземелля поступово почали заповнюватися водою, що істотно підвищило рівень залягання ґрунтових вод в місті. Наразі майже всі ходи залиті водою, частина з них зберігаються недоторканно, частина – в обваленому стані, бо вода в деяких місцях відходить. Саме тоді й починаються весінні провали підземель, позначені овальними й округлими «латками» на міському асфальті».

Загалом полтавські підземелля залягали на глибині від 6 до 8 м, деякі були влаштовані глибше. Головні гілки фортечних ходів розташовувалися вздовж вул. Пилипа Орлика, сучасної Соборності та вели від краєзнавчого музею до Соборного майдану.

До того ж полтавські церкви (як імовірні осередки захисту містян у час небезпеки) були також поєднані подібними ходами.Осередки майже всієї системи ходів у Полтаві містилися в районі Спаської церкви (площі між нею і Воскресенською церквою), а також на Соборному майдані. Біля першої з цих церков раніше знаходився замаскований і доволі добре обладнаний вхід до підземель.
Детальніше про підземелля Полтави читайте тут.

Loading...