Платіжки розбрату. Як і скільки тепер будемо платити за спожитий газ

Автор: Олександр Скрипай, 11 лютого, 16:40

Фото: Відтепер українці платитимуть окремо за спожитий газ та за його транспортування до оселі


Тепер ми будемо отримувати дві платіжки за газ. Це викликало бурхливе обговорення, проте мало хто розібрався, в чому причина. Пояснюємо, за що ми платили раніше і за що платимо тепер, а також показуємо причини такого рішення і прогнозуємо наслідки для нас, споживачів.

ТОП-темою січня на просторах українського фейсбуку та в ефірах усіх без винятку телеканалів стала оплата за газ, а саме дві платіжки, які від січня 2020 року надходитимуть споживачам блакитного палива. Одна – за газ як продукт, а інша – за транспортування (розподіл) газу до осель кінцевих споживачів. Головне побоювання в тому, що це новий платіж, якого раніше не було, а отже, додаткові витрати з бюджету споживачів. ЗМІСТ спробував розібратись, чи насправді це так.

 

З чого складається ціна на газ для населення?

Для початку давайте подивимося, як формується ціна, котру сплачують за користування блакитним паливом побутові споживачі.

Ціна природного газу

Сума, за якою постачальники закуповують газ у НАК «Нафтогаз України». Остання компанія в свою чергу формує свою ціну відповідно до ринкової ціни на європейських газових хабах та додає власну надбавку в межах, визначених урядом.

Торговельна надбавка постачальника

Як і кожне комерційне підприємство, постачальники природного газу встановлюють на свій товар націнку при його продажу. Держава руками НКРЕКП встановила обмеження на торговельну надбавку: вона не може перевищувати 2,5% від ціни природного газу, за якою постачальники закупили його в НАК «Нафтогаз України».

Тариф на послуги транспортування природного газу

Його сплачують постачальники за отримання природного газу з магістральних газопроводів – іншими словами, з центральної труби, яка транспортує газ по всій країні. 

Податок на додану вартість

Додається 20% від вартості всіх вищеперелічених складових.

Тариф на послуги розподілу природного газу

Вартість доставки газу від магістрального газопроводу до кінцевого споживача. 

Інфографіка ЗМІСТу

 

Раніше всі ці показники становили єдиний тариф, який називався ціною на газ для населення

З 1 січня 2020 року тариф за розподіл природного газу виведений із загальної структури тарифу і споживачі будуть оплачувати його окремо. Разом з цим сам тариф на розподіл став економічно обґрунтованим, чого не було вже багато років.

Раніше було так:

На кожен кубометр газу, спожитий споживачем у попередній місяць, нараховувалась зафіксована в загальному тарифі плата за транспортування. Споживач сплачував її, коли розраховувався за газопостачання. Постачальник отримував один платіж і сам розподіляв ці кошти на різні свої витрати, в тому числі і на обслуговування газорозподільних мереж.

Тепер стало так: 

Наприкінці року підприємство, яке доставляє газ у помешкання людей, підраховує кубометри газу, спожиті кожним абонентом за минулий газовий рік (з 1 жовтня до 30 вересня), ділить на 12 місяців і множить на встановлений тариф. У такий спосіб визначається плата за розподіл, яку споживач буде сплачувати фіксованим платежем щомісяця протягом наступного року. За рахунок цих коштів власники газорозподільчих мереж займатимуться виключно обслуговуванням мереж: доглядатимуть їх не за залишковим принципом, а на постійній основі. З’являється навіть надія на модернізацію цих мереж.

Тариф на розподіл газу для кожного постачальника різний. Він встановлюється НКРЕКП і залежить від щільності розташування споживачів: що більше користувачів на всю довжину мереж, то менша ціна на розподіл газу по них. У нашому місті, де постачальником є «Полтавагаз», тариф становить з 1 січня 1,14 грн, а з 1 липня – 1,43 грн за 1 куб. м на місяць.

Візьмемо для прикладу стандартну двокімнатну квартиру, в якій є газова плита і газова колонка. Будемо вважати, що кожного місяця це домогосподарство використовує в середньому 20 куб. м газу, тобто 240 куб. м за газовий рік.

На основі цих показників розрахуємо суму платежу за розподіл газу для цих споживачів:

240 куб. м ÷ 12 міс.  х 1,14 грн* = 22,8 грн

240  куб. м÷ 12 міс. х 1,43 грн** = 28,6 грн

* з 01.01.2020 до 01.07.2020

** з 01.07.2020

Для повноти картини розрахуємо платіж, якщо крім плити і колонки ви маєте ще й газовий котел для опалення квартири. У холодні місяці (візьмемо всю тривалість опалювального періоду, тобто 6 місяців, хоча насправді виходить менше) ви до основного споживання додаєте ще 200 куб. м. За рік виходить 240 + 6 х 200 = 1440 куб. м.

Щомісячний платіж буде таким:

1140 куб. м ÷ 12 міс. х 1,14 грн* = 108,3 грн

1140 куб. м ÷ 12 міс. х 1,43 грн** = 135,85 грн.

* з 01.01.2020 до 01.07.2020

** з 01.07.2020

Інфографіка ЗМІСТу

 

Для чого відокремлено послуги з розподілу і що це дасть споживачам?

31 жовтня 2019 року Верховна Рада України прийняла закон про так званий анбандлінг «Нафтогазу», який, окрім загального відокремлення газотранспортної системи держави від «Нафтогазу» і створення окремого оператора управління нею, також розділив і постачальників газу та власників мереж, по яких цей газ надходить до кінцевих споживачів. Це і є розподіл, про який ішлося вище.

Окрім приведення українського енергетичного законодавства до європейського, це повинно подолати монополію постачальників газу,і створити конкуренцію між ними. Завдяки цьому кінцевий споживач сам зможе обрати того, хто запропонує йому найкращі умови, тобто найменшу ціну. Ця норма має запрацювати з 1 травня, з цього ж часу має бути послаблена роль держави у встановленні ціни на газ. Фактично постачальники будуть самі пропонувати економічно обґрунтовану для них ціну.

Оскільки кожен постачальник не може побудувати для себе окрему мережу розподілу, то користуватись вони будуть тією мережею, що є зараз. Для цього її балансоутримувача й змусили створити окреме підприємство, яке буде просто доставляти газ як товар до кінцевих споживачів.

Серед споживачів, особливо в селах, де газопроводи прокладались за кошти колгоспів або самих людей, побутує думка, мовляв, ми самі ці труби прокладали, то й платіть нам за те, що транспортуєте по них газ. Воно-то так, але не зовсім, адже прокласти трубу мало. У неї ще потрібно закачати газ і транспортувати його до осель. Як ми розуміємо, це не дуже простий процес, саме цим і займаються газорозподільні оператори, і за цю послугу ви їм сплачуєте. Якщо вони не будуть виконувати свою роботу, ви просто не матимете газу в своїй оселі.

UPD. Уже після публікації статті, а саме 12 лютого, стало відомо, що НКРЕКП схвалила проєкт рішення про тарифи за послуги розподілу газу для нових споживачів, а також для тих, хто не користувався газом упродовж минулого газового року (як пам'ятаємо, плата за розподіл газу залежить від середньомісячного споживання). Отже, середнє значення плати за розподіл природного газу по Україні буде таким:

  • 2,8 грн на місяць  – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
  • 8,8 грн на місяць  – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
  • 21,9 грн на місяць  – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення.

 

 

Що буде з ціною на газ?

 З травня 2019 року ціна на газ для населення суттєво зменшилась: з 8,55 грн/куб м до 6,4 грн/куб. м. в грудні.

Одночасно із відокремленням ціни розподілу було затверджено нову методику формування ціни самого газу. Тепер ціна для внутрішніх постачальників буде встановлюватись щомісяця на на основі ціни на європейському газовому хабі й вартості транспортування до України.

Ця формула уже дала зниження ціни для українських споживачів. Наприклад, у Полтаві ця ціна становить 5,87 грн/куб. м, адже зараз у зв’язку з теплою зимою європейські сховища переповнені і ціна на газ у Європі суттєво впала.

Тенденція спаду вартості продовжується, отже, очікуємо, що і в Україні ціна газу буде зменшуватись.

Давайте порахуємо, скільки заплатить за газ разом з транспортуванням пересічний полтавець у січні.

 

Приклад 1

Беремо для прикладу домогосподарство з газовою колонкою і плитою, де витрата газу в січні становить 20 куб. м.

У грудні оплата за газ: 6,4 грн х 20 куб. м = 128 грн

У січні оплата за газ: 5,87 грн х 20 куб. м = 117,4 грн

Вартість розподілу: 20 куб. м х 1,14 грн = 22,8 грн

Разом: 117,4 грн + 22,8 грн = 140,2 грн

 

Приклад 2

Домогосподарство з газовим котлом і плитою, де витрата газу в січні склала 200 куб. м.

У грудні оплата за газ: 6,4 грн х 200 куб. м = 1280 грн

У січні оплата за газ: 5,87 грн х 200 куб. м = 1174 грн

Вартість розподілу: 95 куб. м (середньомісячне споживання при таких витратах в холодну пору) х 1,14 грн = 108,8 грн

Разом: 1174 грн +108,8 грн = 1282,8 грн

Як бачимо, загальна вартість газу суттєво не змінилась, тому дочекаємось, поки запрацюють ринкові механізми і тоді ми побачимо, чи спрацює це в українських реаліях.

 

Висновки

Плата за розподіл – це не новий платіж, а просто відокремлена складова тарифу на газ, яку раніше споживач сплачував у загальному тарифі.

Відокремлення послуги з розподілу газу дасть можливість вийти на ринок декільком постачальникам, що забезпечить конкуренцію між ними. Споживач зможе сам обирати того, хто йому доставить газ, а за рахунок конкуренції на ринку буде сплачувати найнижчу можливу ціну. 

Отримуючи напряму плату за розподіл, власник мереж матиме змогу утримувати їх у належному стані та поступово модернізувати. Це повинно зменшити кількість аварійних відключень, тобто забезпечити споживачу безперебійне отримання послуг.

Оплата за розподіл газу буде поділена на весь рік, що зменшить навантаження для споживачів в місяці найбільших витрат палива.

З огляду на тенденції європейського ринку нова методика ціноутворення повинна призвести до зниження ціни на блакитне паливо.

Отже, тепер маємо такі правила на ринку постачання газу приватним споживачам. У теорії все виглядає доволі оптимістично, залишається побачити, як це буде діяти на практиці.

Інфографіка Тетяни Фальковської

 

Опублікована: 11 лютого 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація