a6ZcPETDd513sE7t

Днями у Полтаві показали документальну стрічку «Покликав нас Госпожий глас» про художника світового масштабу Ніла Хасевича. На показ завітав режисер Михайло Ткачук, який розповів про історію створення стрічки.

Першою назвою фільму була «Здобути або не бути», але при перекладі англійською виникла проблема, тому назвали за цитатою з пісні УПА.

Кінострічка не має сценарію – це спогади свідків тих подій, зустріч на Покрову в 1992 році воїнів УПА із усього світу, розмова із мистецтвознавцем про винятковий талант Хасевича. Адже як художник, він проявив себе у найрізноманітніших напрямках – малярстві, гобелені, графіці, був неперевершеним майстром екслібрису. Завдяки його малюнкам про УПА дізналися у світі.

Провідною лінією фільму стала хресна хода на місце знищення Ніла Хасевича і встановлення там дерев'яного хреста.

«Довгий час я не знав, що таке УПА. Потім потроху почав входити в тему і дивувався: що це – армія селюків, армія без держави? І лише коли познайомився з Євгеном Сверстюком, він відкрив мені, що там були дуже цікаві люди. Так я дізнався про Ніла Хасевича», – пригадує Михайло Ткачук.

Близько 25 років тому знімальна група відвідала села, в яких жив і займався живописом Ніл Хасевич. Побували вони і на місці бункеру УПА, який оточила група НКВС і закидала гранатами, а за кілька хвилин до цього художник і його однодумці заспівали гімн «Ще не вмерла Україна» і застрелилися. Як повідомляє Михайло Ткачук, будинок і криївка були ретельно зруйновані радянськими катами, а тіла воїнів УПА спалювали чи кидали в річку, щоб не було могил, на які могли приходити родичі.

«Глядачі побачать версію, яка була створена 2014го. Адже Служба безпеки передала мені матеріали, які в ті часи, коли я знімав, були недоступні. Зокрема, ми не мали фотокарток загиблих Хасевича і його хлопців. Також СБУ знайшла малюнки, які на той час, коли ми знімали, були невідомі», – говорить режисер стрічки.

Метою показу стрічки є відновлення історичної пам'яті, оскільки УПА – унікальне рідкісне явище. Цей матеріал дає можливість прикладу, як потрібно шукати цієї єдності влади й народу. Фільм присвячений героям Небесної сотні, бо, на думку автора, це демонструє спадкоємність боротьби за незалежність.

«Постать Ніла Хасевича вражає потужністю і бачимо паралелі під час нинішньої московсько-української війни. Українцям доводиться постійно відстоювати право на життя, свою землю і свою мову. Людина, яка із 14 років була без ноги, але зуміла вивчитись в академії мистецтв і мала виставки по всьому світу. Проте пішла захищати від окупантів рідну землю і загинула в бункері в 1952 році», – прокоментував голова обласного об’єднання «Просвіта» Микола Кульчинський.

За матеріалами прес-центру Полтавського обласного товариства «Просвіта»

Loading...