Полтавська капоейра з бразильським колоритом: бій як танець і танець як бій

Автор: Марина Франчук, 30 листопада, 15:32

Фото: Полтавська капоейра з бразильським колоритом: бій як танець і танець як бій


Сьогодні «Будинок побуту», що знаходиться на зупинці «Театральна» в Полтаві, – це справжній лабіринт з офісів, різних фірм, закладів, кабінетів. На 2-му поверсі зліва є непримітні двері. Відчиняю їх – чую бразильську музику і незрозумілі слова. Як потім виявилось, це вигуки та назви прийомів португальською мовою. А, отже, я знайшла те, що шукала. Тут займаються капоейрою. Це афробразильське бойове мистецтво з елементами танцю, музики і акробатики. Жінка, що підказала дорогу, виявилась мамою одного з вихованців академії «Капоейра Полтава».

«Ми майже 2 роки займаємось. Про цей вид бойового мистецтва я дізналась ще в дитинстві – з фільму "Тільки найсильніші" з Марком Дакаскасом, – розповідає мама 7-річного Святослава Ірина Сьоміна. – Коли постало питання, куди віддати сина тренуватись, то бокс й інше я одразу відкинула, бо це агресивний спорт. А в капоейрі – й акробатика, і танець, і нетравматична боротьба, і своєрідне заглиблення в бразильську культуру, філософію. І, найголовніше, – сину подобається. Особливо акробатичні трюки, сальто. Раніше йому важко було зосередитись на чомусь. То зараз краще. І фізично став, звісно, більш розвиненим. Показує трюки, які іншим дітям його віку не під силу. Ще про якийсь рівень зарано говорити. Але другий пояс він вже отримав. Кожен пояс треба захистити».

А от 8-річний син Ірини Гречки мріяв займатися брейк-дансом. Але пробне заняття її Антона закінчилось сльозами дитини і вердиктом викладача: «Брейк-данс, на жаль, не ваш спорт». Розчарована мама почала шукати щось інше і на інтуїтивному рівні обрала капоейру.

«В інтернеті знайшла інформацію. Подзвонила тренеру, прийшли на безкоштовне пробне заняття. Це була маса емоцій. Йому дуже сподобалось. І ми вже 3-й рік двічі на тиждень ходимо. Каже: "Мама, пішли, я хочу!" Тренер вміє знайти підхід до кожної дитини. За цим так цікаво спостерігати. Він так дбає про них, опікує. А де треба, то може й бути суворим. Сину найкраще вдаються трюки, прийоми з палицями, ігри дуже подобаються, які тренер організовує, щоб їх трішки відволікти, розслабити. Вони там бігають, ловлять один одного, типу "Вовк і зайці". Оцінки їм ставлять, але в усній, своєрідній формі. Кожен по черзі підходить до тренера і той каже, наприклад: “Сьогодні в тебе п’ять з мінусом, бо ти балувався”. І дає домашні завдання».

Тренування з капоейри

У цей момент з тренувальної зали виходять діти і гучно оголошують мамам про зароблені п’ятірки. 10-річний Сергій сьогодні відмінник. Він тренується тричі на тиждень: два групових і одне індивідуальне заняття.

«Вони не б'ються. Так, є спаринги, боротьба. Але їх більше вчать захищатись, ухилятись, щоб було менше шкоди нанесено організму. Вони вчяться ловити момент, коли треба уникнути сутички, як знаходити інше рішення проблеми, не силою. Заняття капоейрою додають впевненості, що можеш постояти за себе, але діти не зловживають цим. У них немає агресії, – пояснює мама Оксана Гаркавенко. – У нас в класі хлопчик-боксер, то він агресивний. Постійно всі конфлікти зводить до бійки. Мій же син ні. Навіть мама того боксера каже, що Сергій уникає конфліктів, старається все вирішити дипломатичним шляхом. У нас теж були свої проблеми. Раніше був менш впевнений в собі. Але він росте, тренується, з'являється якесь самоусвідомлення, він почав себе по-іншому сприймати, відчувати».

До розмови підключається й Сергій.

– Найбільше в капоейрі мені подобається… стиль (всі в роздягальні починають сміятися).

– Тобто, тобі подобається ваш одяг, форма?

– Так, і удари непогані (знову загальний сміх).

– Коли йдеш на тренування, що найбільше чекаєш?

– Гімнастику. І ігри.

–  А тренер який у вас?

– Він такий суворий. Ми його слухаємось. Іноді він змушує віджиматись, коли ми балуємося.

– Якого рівня в капоейрі хотів би досягнути?

– Майстра!

– А зараз який?

– Другий пояс. Ще попереду багато.

– Однокласники, знають, чим ти займаєшся?

– Коли я кажу, що ходжу на капоейру, всі питають, що це. Не знають.

– У Полтаві мало знають про капоейру, – додає мама.

Тренування з капоейри

 

Капоейра – синтез фізичних навантажень з елементами музики та гри

Капоейра – це національний вид спорту в Бразилії, який дуже популярний в усьому світі. Вона допомагає розкрити індивідуальний потенціал, відчуття рівноваги, гнучкість, спритність, силу, реакцію, самоконтроль, музичні, артистичні здібності, відчуття ритму і слух, креативне мислення. Навряд чи можна знайти більш всеохоплююче, різностороннє і цікаве заняття для дитини чи дорослого. У Академії бразильської культури «Капоейра Полтава», крім самої капоейри, займаються акробатикою, вивчають традиції та культуру Бразилії, опановують гру на бразильських музичних інструментах, співають, знайомляться з бразильським джиу-джитсу, макулеле (танець-бій на двох палицях/мачете).

 Тренування з капоейри

Про академію

В академії бразильської культури «Капоейра Полтава» зараз 3 групи – дві дитячих і одна старша (різний вік і різний рівень підготовки). Щосуботи всіх охочих запрошують на безкоштовне відкрите тренування.

«У суботу найбільш різноманітні тренування. Ми займаємося макулеле, бразильським джиу-джитсу, капоейрою, акробатикою, – розповідає засновник і інструктор академії Роман Рябов. – У нас тут є підвісні системи, ми стрибаємо сальто, вчимо складні елементи з підстраховкою. Протягом тижня я також веду індивідуальні заняття. А на групових займаємось акробатикою, технікою, розтяжкою, силовою підготовкою, бо це непростий вид, треба мати дуже міцні м'язи, вміти підтягуватись, віджиматись в стійці на руках, робити всі шпагати, мостики. Крім фізичних вправ, ще й ігри, спів, гра на музичних інструментах. Частіше я поєдную тільки 2 напрями за заняття. Враховую можливості, настрій групи і підлаштовуюсь».

Капоейристи Полтави

 

Кому підходить капоейра

У капоейру багато хто приходить після інших видів спорту в пошуку себе. Дехто паралельно займається танцями, грає в бадмінтон чи плаває. Хтось ходить регулярно, інший рідко. Останнім такі тренування потрібні, щоб переключитися, відпочити, отримати задоволення, набратись емоцій, яких не вистачає на інших напрямах.

«Насправді, якщо ви не любите битись, але треба навчитись хоча б елементарно ухилятися від ударів, то капоейра – саме те, – наголошує Роман. – Якщо ж ви хочете битись, то капоейра буде для вас бойовим напрямом. Якщо ви взагалі не любите боротьбу, ви будете займатись тільки акробатикою, вивчати танці. Кожен себе знаходить в капоейрі. У мене є діти з вадами розвитку. Вони займаються зі всіма. У групах і хлопці, і дівчата. Дівчата іноді навіть сильніші за хлопців. Вони більш стрибучі, руки в них розвинуті. Віджимаються, присідають, роблять мостики. Іноді хлопці швидше схоплюють. Дівчата ж люблять змагатися з хлопцями».

У капоейрі витримують тільки сильні духом. Основне завдання – зробити людину міцною, гнучкою, здоровою. А вершин вже досягають тільки майстри.

Тренування з капоейри

 

Капоейра – це заняття для всієї сім’ї

«Капоейра – здорові діти, міцні родини, сильне суспільство» – такий девіз полтавської академії. У Бразилії це сімейний вид спорту. Але в Полтаві залучити дорослих до занять вкрай складно.

«Щойно люди стикаються з першими труднощами, усвідомлюють, що треба важко тренуватися, ці люди “зникають”, – констатує Роман. – У нас в Академії система поясів. Щороку ми складаємо екзамен на пояс, треба виконати певні нормативи. Багато хто ставить ціль – отримати перший пояс, досягає мети і … "як пошептало". Частіше все це відбувається під літо. У старшій групі зараз займається батько одного з моїх вихованців. Вони разом прийшли в цей спорт. І він вже має два пояси. Я треную свого сина. Він вже багато чого досягнув, розвивається і радує успіхами. У нього такий рівень розвитку, що він вже переганяє дорослих. Бо син почав займатись ледь не з народження. Уже в 6-місячному віці я його тренував. Це дало йому можливість, наприклад, стрибати без страху. Я в юності не займався акробатикою і мені вона в дорослому віці вже важче дається. Зате дітям потрібна людина, яка буде допомагати їм стрибати, страхувати, виправляти помилки. Завжди потрібні очі, які будуть об'єктивно коригувати техніку».

виступ

 

Як досягнути висот в капоейрі

Роман мріє про поїздку на Батьківщину капоейри – Бразилію, але це занадто дороге задоволення. Навіть майстер-класи в столиці вимагають чималих коштів. Тож вагомою подією для академії став організований візит до Полтави майстра капоейри Сазукі. Свій нинішній пояс він отримав в 38 років, хоча займається з 6-річного віку. У Бразилії вважають, що майстер формується до 35 років, бо людина без життєвого досвіду не може стати майстром.

«Кожен пояс – це досягнення. Перші 8 поясів – це база. Ми здаємо екзамен раз на рік. Більш «старші» пояси - взагалі видають раз на 2 роки (і більше), бо там багато чого треба вивчити. До деяких речей людина починає йти з першого заняття. Це як піраміда – від простого до складного. Спочатку треба навчитися стрибати, робити перекид через себе, групуватися, підкачати руки, – пояснює Роман. – Навчити робити сальто, фляк (стрибок через себе назад на руки – прим. автора) можна кожного. Але стрибати з реальної поверхні – складно. На батутах вчитися легше. Потрібно багато присідати з перших занять, з гантелями, віджиматись, підтягуватись. Тобто спочатку треба сформувати базовий комплекс м'язів, щоб вони були здатні вирішувати більш складні завдання».

Роман Рябов

Форма та інвентар в капоейрі

На Романі білі штани-абади і майка з принтом академії. Та найбільше привертає увагу у зовнішньому вигляді спортсмена – пояс. Він схожий на звичайну, але міцну, товсту мотузку, закручену своєрідним чином.

«Пояс потрібен для підтримки “абад” (штанів для капоейри). А ще це дуже багатофункціональний інструмент. Він допомагає робити акробатичні елементи, ростягуватись, ним можна навить придушити (є і таке), за нього зручно страхувати. Це незамінна річ. Пояс зав'язується зліва, бо коли ми щось затискаємо лівою рукою (у цьому випадку кінцівки поясу), це впливає на праву півкулю мозку, що відповідає за комплексну концентрацію на якомусь складному русі».

Інвентар у капоейрі, як традиційний (бруси, шведська стінка, турнік, кільця, лапи, груші), так і автентичний – музичні інструменти (барабан атабак, музичний лук беримбау, бубен пандейро) та зброя (палиці для макулеле, навчальні мачете). На тренуванні звучать бразильські композиції в запису. У Бразилії ж лунає жива музика, що створює особливу енергетику.

Показовий виступ капоейристів

 

Капоейра в Полтаві

«Усі бігли і я побіг, – жартує Роман про те, як в його житті з'явилась капоейра. – У Полтаві не було цього виду бойового мистецтва. Чому капоейра? Якось надихнули мене бразильці своїми рухами. Вони приїжджали з майстер-класами в Україну, і я зацікавився, спробував. Ще до капоейри я займався у школі імені Шемякіна класичною боротьбою, потім було карате, тайський бокс, різні східні єдиноборства. За тренерську діяльність взявся уже коли почав розвивати капоейру в Полтаві. І цієї весни академії виповниться 10 років».

У тренера своя система оцінювання вихованців. Вона базується лише на хороших оцінках. Засновник академії вважає, що поганих відміток дітям не можна ставити. Тож градація оцінювання така: 4, 4+, 5-, 5, 5+. Це добре стимулює готувати своє тіло до нових висот. Адже капоейра – це постійний процес самовдосконалення, роботи над собою.

«Мене в капоейрі цікавить практичний підхід. Я стараюсь розібратися, чому цей рух створили, чому бразильці включили його в свій арсенал, для яких цілей і який в нього бойовий аспект. Мене цікавить коріння. І я передаю цей досвід іншим. Треба просто сприймати капоейру, як дорогу, напрямок, по якому ви будете рухатись заради вдосконалення себе. Цей шлях підходить людям з певним темпераментом. Ця дорога має екзотичний колорит, вона весела, з хорошим покриттям, щоб не боляче падати, і з запальною бразильською музикою».

 Роман Рябов

Цікаві факти про капоейру

  1. Перший рух, який потрібно вивчити на заняттях капоейрою, називається джинга – «крок».
  2. Від інших єдиноборств капоейру відрізняє те, що в ній немає незручного положення. Капоейрист однаково впевнено почуває себе, стоячи на ногах, руках, голові, в польоті чи під час падіння. Один з головних навиків – здатність моментально орієнтувати тіло в просторі.
  3. Рода – це зібрання, що поєднує концерт етнічної музики та показові виступи капоейристів. Музиканти задають ритм, граючи на беримбау (бразильський струнний інструмент), пандейро (бубон) і атабаку (барабан).
  4. У капоейрі велике значення має імпровізація і артистизм, оскільки це бойове мистецтво зародилося з танцю. Втім, імпровізація неможлива без ідеального знання техніки.
  5. У капоейрі чотири основні стилі: ангола, режіонал, бенгелла і юна. Ангола – найповільніший стиль. Його основа – рух з опорою на руки. Режіонал – швидка гра з різкими атаками і відходами, часто використовується на показових виступах. Бенгелла – щось середнє між першими двома стилями, а юна – найбільш видовищна версія капоейри, з величезною кількістю складних акробатичних елементів.
  6. Традиційний одяг у капоейристів всіх стилів, крім анголи, – біла майка і білі штани. Представники анголи виступають в чорних штанях і жовтих футболках.
  7. Філософія капоейри: «keep smiling!» – усміхайтеся! У цьому виді спорті дуже цінне те, що називається аше – атмосферою загальної радості, щастя, ейфорії. Капоейра підкреслено неагресивна. Наприклад, те, що в інших видах спорту називається спаринг, тут іменується жога – гра. До речі, супернику теж треба усміхатися, щоб він завчасно не зрозумів ваші справжні наміри.
  8. В ідеалі кожен капоейрист повинен побувати на тренування там, де 4 століття тому зародився цей колоритний вид спорту, – в Бразилії.
  9. Слово «capoeira» означає «висока трава» – символ рабів-втікачів, що переховувались таким чином. Багато століть їхнім єдиним надбанням було власне тіло. Саме тому капоейра – це прагнення свободи: зовнішньої і внутрішньої.

 

 

Фото Марини Франчук

Обкладинка Юлії Деркач

Опублікована: 30 листопада 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація