Полтавська міськрада #7. 14 сесія. МАФ-Термінатор, компроміс для Кадетського, конфлікт інтересів, бюджет

Автор: Анна Єгорова, 19 лютого, 15:43

Фото: Полтавська міська рада - 14 сесія - 16.02.2018


Зберігай спокій і проводь сесію – саме цей мем стає уже традиційним для останніх пленарних засідань Полтавської міськради. Важливі питання – так. Дискусії і вагання – не те щоб. Набуті навички співпраці чи капітуляція опозиції? Це запитання ми залишаємо для вас на наступні дві публікації, присвячені 14-й сесії міської ради Полтави. У першій – бюджетні зміни, компроміс для Кадетського і Прирічкового, МАФ-Термінатор, конфлікти інтересів і новообраний депутат.

 

It’s all about the money

Найочікуваніше питання цієї сесії – розподіл залишків бюджету-2017. Ще в грудні міський голова Олександр Мамай анонсував ці кошти. Точніше, обіцяв виділити з них на перші заходи з консервації Кадетського корпусу. Проте документацію з землеустрою підготували теж лише до цієї сесії, тому на частину з 355 мільйонів пам’ятка не претендувала.

А от розподіл коштів особливо не подивував.

Більше половини грошей – 178 млн – направляють на житлово-комунальне господарство. Із них – за 73,4 млн планують капітально відремонтувати внутрішньоквартальні проїзди, покрівлі, сходові клітини, трубопроводи, а також встановити лічильники та виконати деякі будівельні роботи для експлуатації об’єктів ЖКГ міста. 63,9 млн – ремонт доріг (капітальний + поточний), 10 млн – реконструкція вулиць, 6,4 мільйона відійдуть на благоустрій Полтави (навіть 120 тис. грн на облаштування парковок), 3 мільйона на злощасну реконструкцію двох підземних переходів (це невикористані минулоріч кошти).

Капітальне будівництво додатково освоїть 62,8 мільйона. Із них 41 – затяжне зведення спортивного комплексу на вул. Петра Юрченка. За 6,7 млн планують реставрувати пам’ятки архітектури.

Освіта – третій пріоритет. Точніше, ремонт закладів: із 52,8 млн на нього хочуть витратити майже 13 мільйонів на дошкільні й більше 22 мільйонів на загальноосвітні НЗ. 2 мільйони планують направити на протипожежні заходи.

Зміни до бюджету Полтави на 2018 рік

Серед витрат для медицини грандіозні плани – купівля сучасного комп’ютерного томографу, апаратів ШВЛ і палатного рентгену (передбачено 23,7 млн грн). решта – здебільшого ремонти: заміна вікон оновлення відділень медзакладів (МКЛ № 3, 4, 5, дитяча МКЛ, пологовий будинок тощо).

Управління культури придбає та встановить новий атракціон у парку «Перемога» за 2,1 млн грн капітальні ремонти проведуть у ПД «Листопад» і музичній школі №2. Також на кошти культури покращать безпеку ПД «Листопад» (210 тис. грн), поремонтують музей «Поле Полтавської битви», клуби селищ Івонченці та Крутий Берег, музичну школу №3 (975 тис. грн).

Як бачимо, власне на розвиток галузей направляють порівняно небагато коштів. Левова частка йде на виправлення помилок минулого та підтримання житлового фонду міста.

Голосування за зміни до бюджету

 

Кадетський у прольоті?

Серед 355-ти млн грн залишків бюджету 2017-го року на консервацію Кадетського корпусу грошей не виділили. Адже для цього земля під пам’яткою має бути впорядкована, а будівля – перебувати на балансі виконкому.

Наразі готові та затверджені сесією лише документи на землю. Технічна документація із землеустрою визначає ділянку за адресою вул. Соборності, 42 (1,0658 га) землями житлової та громадської забудови. Цей факт бентежить багатьох архітекторів, адже ділянка під пам’яткою повинна мати статус історико-культурного значення; інакше архітектурний ансамбль Круглої площі опиняється під загрозою сторонньої забудови. У свою чергу, зареєструвати ділянку має Держгеокадастр.

На сесії депутати трохи дискутували щодо призначення землі під пам’яткою. Однак начальник профільного управління Юрій Трегубов запевнив, що наразі всі ділянки з пам’ятками мають такий статус, і ніхто нічого не збирається будувати замість них.

Після погодження документації щодо землі, будівля має перейти на баланс виконкому. Відповідний проект рішення подав депутат Юліан Матвійчук і презентував на бюджетній комісії 14 лютого. Ідею підтримали, проте доручили авторові направити його на перевірку в юридичний відділ. Питання також у тому, якому управлінню треба передати будівлю – житлово-комунальному чи майновому. Адже стоятиме питання відповідальності за обслуговування приміщення й надалі.

Кадетський корпус: кроки до збереження

Після виконання двох умов – затвердженої документації на землю та передачі на баланс – можна нарешті виділяти кошти на перші заходи з консервації пам’ятки: встановлення даху, огорожі, вікон. За останніми підрахунками, на це знадобиться 60-100 млн грн.

Наступне питання – де взяти ці кошти. Голова бюджетної комісії Григорій Сахно говорить, що сума знайдеться, адже вже за січень 2018-го року перевиконання бюджету складає більше 20 млн грн. Мер Полтави Олександр Мамай зазначив, що гроші з перевиконання розподілятимуть раз на квартал, тож, Кадетський має новий термін надії – кінець березня – початок квітня.

Від планів полатати дах Кадетського до кінця року міський голова не відмовився, повторивши на 14-й сесії свою обіцянку з попереднього засідання.

Проте здійснення наступних після консервації дій можливе лише за спонсорський кошт. Таке переконання мера та багатьох депутатів. Подейкують, Олександр Мамай готовий продати Кадетський за 1 гривню, аби його зобов’язалися реконструювати.

Тож, повільними темпами, але влада намагається вирішити питання збереження Кадетського корпусу. А от чи цих старань достатньо – буде видно і, якщо судити зі стану пам’ятки, зовсім незабаром.

 

Коффішка-2 і очко

Напередодні сесії журналісти перешіптувалися: «Щось немає ніякого срача». І за день до засідання його подарувала комісія з питань містобудування.

Це була б одна з 22-х тимчасових споруд, яким би продовжили право на розміщення. І якби не головний архітектор Полтави, Микола Шевельов, який на запитання депутата Вадима Ямщикова «засвітив» зображення майбутнього МАФу під екраном біля зупинки в Центрі, то, імовірно, рішення пройшло би і комісію, і сесію. Але! Це й була Коффішка-2.

Шлейф незаконності Коффішки-1 (суперечить Комплексній схемі розміщення тимчасових споруд) ще не охолов, мабуть тому депутати без дискусій зголосилися виключити питання з проекту рішення.

Але ми не покажемо тобі, читачу, голосування цієї сесії (адже воно було майже одностайним).

Ми покажемо тобі голосування 29 листопада 2016 року.

Чому? Тому що саме тоді більшістю голосів Полтавська міська рада погодила розміщення Коффішки-2.

Голосування за Коффішку-2 у 2016 році

До речі, цікаво не лише те, як змінилася думка деяких депутатів за рік. Цікаво взагалі як змінилася з того часу міськрада: мінус фракція, плюс позафракційні, ротація депутата. Д – динаміка. Але зараз не проте.

Тоді, на сесії 29 листопада, під час обговорення цього питання депутат Олександр Шамота запропонував виключити Коффішку-2 (ФОП Калітєєвський) та ще 19 пунктів із проекту рішення. Його підтримав Вадим Ямщиков, але не більшість корпусу. Правка Шамоти набрала лише 15/42 голосів.

Повернемося на наше засідання. Перед голосуванням за питання «Про розміщення тимчасових споруд…» міський голова урочисто передає слово голові постійної комісії Олегу Бєлоножку, щоб той озвучив суворий «вердикт» Коффішці-2. Причина відмови – не повірите! – порушення уже згаданої Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд. Хоча в 2016-му чомусь ця причина була недостатньою для очільника комісії з питань містобудування, щоб проголосувати «проти».

Як і багатьом полтавцям, ошелешеним поверненням Коффішки-2, нам стало цікаво: як така споруда, що порушує принаймні кілька містобудівних норм (плюс звичайнісінькі закони моралі та логіки), взагалі опинилася в переліку для УХВАЛЕННЯ депутатами? Але на це запитання не зміг відповісти навіть мер Олександр Мамай. Він апелював фразами «тоді мораторію ще не було», «тоді ще не діяв мораторій» і… «приймали до мораторію». А Комплексна схема, КАААРЛЕ? Тож, чи постане Коффішка-2 на нових сесіях, чи справдиться це ледве чутне I’ll be back – лишається інтригою.

Від риторики до фактів. Окрім Коффішки-2, у рішенні лишилася 21 (тепер розумієш підзаголовок?) тимчасова споруда, ухвалена депутатами. Серед них теж є цікаві моменти. Як, наприклад, ларьок депутата Дмитра Петрова чи погодження розміщення споруд для ФОП Харитоненко – власника одного з найскандальніших МАФів 2017-го року. Перехрестя вулиць Пилипа Орлика та Європейської, півметра до проїжджої частини, аварія з перекинутою автівкою – пригадуєте?

Продовження для МАФів

Головна інтрига. Традиційно четвертий додаток до рішення містить перелік дозволів, які втрачають свою дію. У цьому випадку ці 5 споруд просто змінили власників – їх можна побачити в додатку 1 цього ж рішення. Бачимо, як уміло підприємці вийшли з ситуації мораторію на встановлення ТС – об'єдналися, щоб зберегти в місті культуру захаращення МАФами, передаючи їх із рук у руки, немов реліквію, немов сакральний спадок майбутнім поколінням. А якщо від іронії вдатися дещо в параною – ситуація може породити історії про «віджаті» кіоски, адже дозвіл на ТС у Полтаві тепер майже на вагу золота (перевірено Газетним рядом).

 

Прирічковий нокаутував паркінг

Після півроку протестів активістів проти встановлення парковки вздовж проспекту Миру на вході в Прирічковий парк крига скресла. Одностайно рада погодила компромісний варіант – вздовж проспекту Вавілова на перехресті з бульв. Хмельницького. Наразі там уже перебуває стоянка, тепер її межі планують розширити.

Обраний варіант – один із запропонованих активістами альтернатив для підприємців ТОВ «Полтавтрансбуд». Як бачимо, з четвертої спроби конфлікт вичерпано.

Крім того, це крок до вирішення проблеми паркування автівок у мікрорайоні Левада.

Цей випадок свідчить про готовність влади, громади та бізнесу йти на компромісні варіанти. Але тільки у випадку постійної активності теми та медіахвиль навколо неї.

Проте в цьому ж рішенні «Про надання згоди на розміщення майданчиків для тимчасового зберігання транспортних засобів» депутати також надали дозвіл на розміщення стоянки для автівок та пункту охорони на вулиці Героїв Сталінграду площею 0,2065 га. Імовірно, ця ділянка також частина компромісу.

 

Конфлікт інтересів

Традиційно розглядаємо питання, у яких обранці Полтави мають особисту зацікавленість. Як не дивно, ситуація майже не змінна – конфліктними є земельні і бізнес-інтереси депутатів або їхніх родичів.

Так, наприклад, очільник фракції БПП Андрій Матковський сам пояснив свій конфлікт: земля перебуває у власності дружини багато років. Рішенням депутати затвердили земельну документацію на дві ділянки, орієнтовною сукупною прощею в 0,145 га, для обслуговування багатоповерхівки за адресою вул. Миру, 9.

Депутатам Матвеєвій і Соколову продовжили договори оренди для своїх організацій/бізнесу – відповідно ПЗ «Міжнародна дитяча школа Юний європеєць» (оренда на вул. Юрченка, 3), ГО «Розвиток українського міста» (суборенда в РК «Колос»).

ФОПу Дмитру Петрову, у свою чергу, дали дозвіл на проведення невід’ємних поліпшень (10 тис. грн) в орендованому приміщенні на вул. Грабчака, 2, корп. 1 і продовжили термін оренди до кінця 2019 року. А також традиційно дозволили розміщення його кіоску на рік (вул. Європейська, 104).

Для сина депутата Бєлоножка колеги погодили дозвіл на внесення змін до проекту землеустрою щодо ділянки по вул. Козака, 8/1, де Віталій Бєлоножко планував будувати хостел.

Конфлікт інтересів депутатів Полтавської міськради

Несподіванкою на одвічному полі конфліктів інтересів представників більшості в раді (фракцій «Рідне місто», «БПП», «Батьківщина» і «Совість України») стала поява «опозиційного» депутата. Йдеться про Сергія Бутка, новообраного представника «Самопомочі», для якого 14-та сесія виявилася першою в депутатській діяльності. І розпочав її з конфлікту інтересів. Питання стосується ТОВ «Полтаваавтотранс», яким Сергій Бутко керує. Своїм розпорядженням міський голова продовжив на 5 років оренду земельної ділянки 0,2 га (площа Слави, 5). До слова, депутат приєднався до складу земельної комісії, і тепер посилить її «опозиційність». А от у регламентній комісії, де перебував Ігор Окіпнюк, попередник Бутка, лишиться 5 депутатів.

Нашим журналістам Сергій Бутко повідомив, що акцентуватиме увагу на дотриманні позиції «Самопомочі» в питаннях транспорту та ОСББ. Недолік ради, який одразу кинувся йому в очі, – лояльність ради до ініціатив коаліційної більшості та здебільшого відкидання ідей опозиції, навіть якщо проекти важливі.

 

Трохи думок

Проблематика сесії продовжує показувати, що основні конфліктні питання зосереджені у сферах містобудування, підприємництва та транспорту. Попри відсутність відкритих дискусій і досить швидкий розгляд 67 питань, засідання стало знакових одразу в кількох площинах.

Так, на шляху збереження Кадетського корпусу ухвалено важливе рішення – затвердження документацію на землю. Хоча виникають питання щодо правильності обраного призначення, щодо майбутнього балансоутримувача будівлі, однак наразі це перший за останні 5 років офіційний крок із визнання проблеми руйнування пам’ятки.

Розвитку Прирічкового парку як зеленої зони наразі не заважає ані будівництво Льодового палацу, ані паркінґу – у цьому питанні діяльність активістів, ЗМІ й проактивних полтавців дала свої плоди.

Розподіл бюджетних коштів знову викликає низку питань, особливо для сфери житлово-комунального господарства. Складається враження, що першим і головним своїм завданням нинішня влада міста вважає ремонт житлового та соціального фонду. Полтава продовжує на 85% (або навіть більше) працювати в режимі підтримання життя, а не розвитку.

Багато депутатів продовжують акцентувати увагу на важливості прозорості бюджетних питань. На засіданнях і сесій, і комісій вимагають докладних звітів від розпорядників коштів. Але наразі за такою схемою працює лише управління культури. Якщо обранці не отримують повного доступу до інформації, то що казати про звичайних полтавців і журналістів. Адже проекти рішень так і не оприлюднюють вчасно, додатки до них узагалі з’являються напередодні сесії.

Мораторій на встановлення ТС продовжують обходити шляхом переходу споруд із рук і руки. Або за іншою старою схемою – продовження минулих рішень, навіть якщо вони суперечать містобудівним нормам і законам. На прикладі Коффішки-2, точніше контрасті з голосуванням першого разу, відчувається наближення виборів: депутати не бажають наражатися на конфлікти з думкою громадськості. Упродовж року цілком можливо, що рада стане на шлях зменшення кількості споруд, принаймні декларує такий намір затвердженням Програми з демонтажу ТС. Але про це і багато іншого – у другій частині матеріалу.

 

Графіка, обкладинка Світлани Якименко

Опублікована: 19 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація