Полтавська школярка виборола першість на Всеукраїнському конкурсі МАН із роботою за твором Жадана

Автор: Аліса Куценко, 8 травня, 13:49

Фото: Полтавка Ольга Дуденко виборола першість на Всеукраїнському конкурсі МАН із роботою за твором «Інтернат» (Джерело –ilatanka.in.ua)


Випускниця гімназії №17 Ольга Дуденко представляла роботу в секції «Українська література». Вона аналізувала в своїй роботі роман «Інтернат».

Як розповіла школярка, минулими вихідними в Києві визначали переможців Всеукраїнського конкурсу-захисту Малої академії наук 2019. У суботу, 4 травня, найталановитіші випускники країни писали контрольні роботи, наступного дня відбувся захист, і вже в понеділок, 6 травня, нагороджували переможців.

Ольга Дуденко

Про успіх полтавки розповіла її науковий керівник, викладач кафедри журналістики ПНПУ Оксана Зелік. За її словами, роман Сергія Жадана, що вийшов у світ у 2017 році, був дуже очікуваним і викликав резонанс у літературознавчому середовищі. Школярка зацікавилася «Інтернатом» відразу, і вже восени 2017 року на міський етап конкурсу-захисту вони представили дослідження про образ дороги в творі. Уже навесні минулого року Ольга Дуденко захищала цю роботу на Всеукраїнському (ІІІ) етапі. Тоді вона виборола ІІ місце.

За словами наукового керівника, цього року вони вирішили продовжити дослідження саме цього твору, адже художня тканина роману дає безмежні можливості для аналізу та інтерпретацій. Тему дослідження – «Архетип дому в романі Сергія Жадана «Інтернат» – «підказав» сам роман.

«Звісно, ми хвилювалися, чи зможемо два роки поспіль достойно представляти той самий твір. Але «Інтернат» нас не відпускав, а Олі хотілося якнайкраще презентувати твір улюбленого письменника. Дякуємо журі, адже на кожному етапі Оля отримувала високі бали і схвальні відгуки. Перед ІІІ етапом ми чітко усвідомлювали, що кожна область обрала і делегувала найсильнішу дитину і найцікавішу роботу, тому з кожним із 24 учасників їхали не конкурувати, а ділитися досвідом. Але ми дуже щасливі, що Оля була переконливою і здобула перемогу!»

Оксана Зелік відзначила, що науково-дослідницька робота вимагала від учениці не лише глибокого знання тексту, а й вміння застосувати для аналізу обрану методологію, орієнтуватися в творчості Жадана, бачити її еволюційний характер. Але для дівчинки, яка є шанувальницею письменника, це не було проблемою – вона не лише зіставляла окремі аспекти в романах «Ворошиловград» й «Інтернат», а й залучала поетичні збірки «Життя Марії» та «Тамплієри».

«У роботі ми намагалися не зосереджуватися лише на суспільно-політичних аспектах твору, а аналізувати його як явище естетичне».

Ольга Дуденко розповіла, що дуже задоволена результатом. Цей МАН дав їй величезний досвід і друзів. Вона повернулася до Полтави вчора, 7 квітня, з отриманими медаллю, грамотою та подарунками. Випускниця зазначила, що коли цей твір тільки опублікували, він був дуже мало досліджений:

«Ті поодинокі рецензії, що виходили, стверджували, що цей твір дуже важливий для нашої літератури, і що до цього не було нічого подібного. Тому ми вирішили взятися за цю тему».

Вона відмітила, що стиль «Інтернату» дуже своєрідний, і як для роману про війну в ньому немає ні детальних сцен, ні чогось грубого. Війна в романі скоріше не описується, а відчувається. І такий незвичний погляд на речі, що зараз відбуваються, був дуже важливий для неї. Вони простежили нові аспекти, про які пише Жадан – абстрактні, метафізичні, не пов’язані з людиною.

«Наприклад, коли ми досліджували дім, то пов’язали це з психологією та зверталися до психоаналітичних праць Карла Густава Юнга. І ми виділяли дуже багато архетипів, серед яких був і цей архетип дому. Ми дослідили, що, наприклад, за Юнгом у цьому архетипі дому з’являється дуже багато осіб, які є абсолютно новими героями в українській літературі, вони несуть якісь нові ідеї і всі їх можна порівняти з якимись архетипами, які ще в ХХ столітті виділяв Юнг».

Додамо, що цього року 12 полтавських школярів стали переможцями різних секцій Всеукраїнського конкурсу-захисту Малої академії наук, повідомляють на сайті управління освіти Полтавської міськради.

Список переможців третього етапу конкурсу-захисту МАН

Опублікована: 8 травня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація