Полтавський виш опублікував неперевірену [псевдо]статтю як наукову

Автор: Вікторія Баберя, 25 вересня, 09:55

Фото: Полтавський виш опублікував неперевірену [псевдо]статтю як наукову (фото - chmnu.edu.ua)


Про це свідчать результати експерименту, який опублікували 21 вересня на сайті «Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях», Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка є одним із них.

Поштовхом для експерименту став жарт фізика А. Сокала, який у 1996 році написав статтю-пародію, використовуючи постмодерністський жаргон. Стаття була опублікована у престижному журналі «Social Text», а коли Сокал розкрив містифікацію, це дало поштовх до дискусій, унаочнивши проблему інтелектуальної недоброчесності та можливостей мімікрії під науку, які постмодерністський дискурс відкриває для псевдонауковців.

Експеримент мав на меті перевірити, як редакції реагуватимуть на «явно абсурдну статтю, зі значною кількістю відвертих ляпсусів».

Псевдостаттю «Неепістемічна генеративна естетика» розіслали під псевдонімом Крутієнко Анастасія Василівна. У ній безглуздими висловами описано вигаданий напрямок зарубіжної естетичної думки.

Спершу установою, в якій начебто працює авторка, було вибрано неіснуючий Крижопільський державний педагогічний університет, але потім місце роботи було змінене на також вигаданий Міжнародний інститут інноваційного розвитку (Київ).

У період з кінця квітня до початку червня статтю розіслали у 25 журналів (орієнтиром став перелік фахових журналів на сайті Наукової бібліотеки Чернігівського національного технологічного університету).

І як виявилося, опублікували статтю 3 журнали, а саме:

  1. «Гілея»: Крутієнко А. В. Неепістемічна генеративна естетика / А. В. Крутієнко // Гілея: науковий вісник. – 2019. – Вип. 144(2). – С. 62–65.
  2. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: «Історія. Філософія. Політологія»: Крутієнко А. В. Неепістемічна генеративна естетика / А. В. Крутієнко // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: «Історія. Філософія. Політологія». – 2019. – Вип. 16. – С. 54–58.
  3. «Філософські обрії»: Крутієнко А. В. Неепістемічна генеративна естетика / А. В. Крутієнко // Філософські обрії: Наук.-теорет. журн. / Ін-т філософії імені Г. С. Сковороди HAH України, Полтав. нац. пед. ун-т імені В. Г. Короленка. – Вип. 41. – К. ; Полтава, 2019. – с.175-184.
Опублікована стаття 

Інші ж видання, або надіслали на доопрацювання, або відхилили у публікації:

  • Відхилили статтю 4 журнали: у 3-х через негативні висновки рецензентів, а редколегія одного журналу не розглядала статтю, відхиливши її як таку, що не відповідає профілю журналу.
  • Проігнорували статтю 9 журналів: із них у 4-х статтях, подана через Open Journal Systems, досі очікує рецензії.
  • Відправили на доопрацювання 2 журнали: в одному з них було запропоновано досить багато зауважень, можливо, з розрахунку на те, що автор вирішить не переробляти статтю, а подати її в інший журнал.
  • Зацікавились, але з різних причин не опублікували 7 журналів.

Тож цікаво, яким же все-таки чином, наукові статті перевіряють перед тим, як оприлюднити.

 

Опублікована: 25 вересня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація