«Примус до сексу» vs Маніпуляції навколо теми, – коментарі полтавських юристів

Автор: Ксенія Малік, 11 січня, 17:19

Фото: «Примус до сексу» vs Маніпуляції навколо теми, – коментарі полтавських юристів


Відсьогодні в Україні набули чинності зміни до Кримінального Кодексу України, що спрямовані на боротьбу з домашнім насиллям.

Тисячі користувачів в соціальних мережах моментально розповсюдили інформацію, що, мовляв, тепер при сексуальних стосунках потрібна добровільна згода на секс, яку обов’язково треба оформлювати письмово. В іншому ж випадку – начебто лише в’язниця, а один із партнерів вважатиметься гвалтівником. А деякі користувачі соцмереж навіть розробили спеціальні зразки заяв про згоду та почали поширювати на своїх сторінках. 

То ж давайте з’ясуємо, що ж це за нововведення, що викликали такі жваві обговорення у спільноти, а також купу жартів та суперечок.

Зміни у Кримінальному кодексі розтлумачили полтавські експерти у сфері юриспруденції.

 

Юрист Олексій Мухін переконаний, що нововведення не призведуть до маніпуляцій з ситуацією, де можна буде звинуватити опонента в злочині щодо примусу до сексу.

Олексій Мухін 
Норми Кримінального кодексу України не регулюють суспільні відносини прямо, тобто не використовуються громадянами у відносинах між собою, і, в силу, хоч і кволої , але дії презумпції невинуватості, застосовуються лише судом. Тому, коментуючи нововведення кримінального законодавства,  доцільно розглядати їх лише в контексті перспектив застосування судами під час розгляду кримінальних проваджень.

Новий закон змінює визначення поняття «згвалтування» і розширює коло потенційних обвинувачуваних у примушенні до сексу.

Якщо раніше згвалтування передбачало фізичне насильство, погрози або безпорадний стан, то в новому варіанті, який вступив в силу сьогодні, 11 січня, все максимально деталізовано, в світлі реального життя,  і з акцентом на обопільну згоду:

«Вчинення дій сексуального характеру, пов'язаних з вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілого (згвалтування)».

Попередня стаття кримінального закону про примус до сексу застосовувалася тільки якщо потерпілий матеріально або по службі залежний від агресора. Закон ввів окрему норму «примус до сексу» без всяких умов – тобто потенційним підозрюваним може бути не тільки начальник на роботі, але хто завгодно. Покарання за цей злочин не суворе: штраф 850 грн. або арешт до півроку.

Однак, переконаний, що такі зміни в законодавстві не призведуть до безлічі обвинувальних вироків за статтею «примус до сексу».

Адже заявнику доведеться доводити в суді вину свого опонента. Довести її практично неможливо, тому що для цього повинні бути якісь конкретні докази – наприклад, аудіо або відеозапис. Якщо ми говоримо про прослуховування і відеоспостереження – це можна робити лише з санкції суду. І якщо такі докази добуті у незаконний спосіб, вони не можуть потім лягати в основу обвинувачення. Людина не має права самостійно проводити аудіо-, відеозапис, для цього йому потрібно звернутися в поліцію. Це не тяжка стаття, тому поліція не має права проводити негласні слідчі дії. Хіба, що якийсь свідок підтвердить, що був факт примусу до сексу. Скаже: «Так, я особисто чув. Вони кричали, лаялися, погрожували ...» Але це ситуація, в якій потрібно довести два факти - сексу і примусу.

Очевидно, цей закон не є ініціативою національного парламенту. Це, всього-на-всього, ще один крок по виконанню зобов’язань України щодо імплементації європейського законодавства спрямованого на посилення захисту прав жінок.

Також нові норми Кримінального кодексу коментує адвокат Тарас Захаров. Експерт зауважує: якщо ви раніше займалися сексом за добровільною згодою, продовжуйте це робити. Якщо один із партнерів не виявляє бажання вступати в інтимний зв’язок, то не варто цього робити.

 

Тарас Захаров 

Рада змінила текстовку норми про зґвалтування. Раніше це було так: «зґвалтування, тобто статеві відносини із застосуванням фізичного насильства, погрозами застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи».

А тепер зґвалтування трактується так: «вчинення дій сексуального характеру, пов'язаних із вагінальнім, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмету, без добровільної згоди потерпілої особи. 

 

В двох словах нічого особливо не помінялося. По суті, нова редакція норми відповідає положенням Стамбульської конвенції про статеві правопорушення.  Зараз Рада зробила акцент на тому, що зґвалтуванням є будь-яка дія сексуального характеру, яка здійснено БЕЗ ЗГОДИ особи. 

Раніше згода теж була потрібна, але норма фіксувала її відсутність через акт по засобам насильства і т.д. І це основне. Нова норма НЕ ЗОБОВ'ЯЗУЄ НІКОГО ДАВАТИ ПИСЬМОВЕ ЗГОДУ. Це – фейк! 

Для розуміння: в американських фільмах дуже часто показаний саме цей критерій, коли жертва говорить, що вона була не згодна на акт.  А ось насильство та інше – це спосіб доказу відсутності згоди, а не спеціальна ознака.

На жаль, норма закону створює більше питань. Хоч мені і зрозумілий задум законодавця привернути увагу саме до вольової складової процесу насильства, тобто була чи не була згодна жертва на статевий акт, а також деякого нормативного визначення статевого акту (через опис способів проникнення), проте юридична техніка залишає бажати  кращого. 

Наприклад, дії сексуального характеру можуть здійснюватися не тільки за допомогою проникнення в тіло іншої людини. Норма виписана так, що здається, ніби проникнення повинно бути саме в тіло жертви, в той час як при згвалтуванні жінкою у чоловіків фактично такого не відбувається.  Це перше, що спадає на думку, коли дивишся на норму, і, на жаль, відповіді на ці питання буде давати вже практика.

Що додати? Головне, це те, що для людей нічого не змінюється, можна додатково перестрахуватися і перед сексом питати дозволу на свої дії, але це можна було і раніше робити.  Письмово нічого писати не обов'язково.

У способі доведення, ознаках об'єктивної і суб'єктивної сторони злочину.  Для людей нічого не змінюється - не можна нікого примушувати до сексу, так було і раніше.

У будь-якому випадку, презумпцію невинуватості ніхто не скасовує. Розписка на секс юридично не передбачена ні в яких випадках.

 

 ...

А от адвокат Яніна Мільгевська підкреслює – ці нововведення саме для тих родин, де є ризики щодо примусу для сексу.

Яніна Мільгевська 
Чи потрібно тепер брати письмовий дозвіл на секс у чоловіка чи дружини? Ну, якщо Ви невпевнені у своїх стосунках то, звичайно можна, але ж треба розуміти, що такий дозвіл необхідно отримувати кожного разу і щодо кожного статевого акту, тобто півночі пишете, пів кохаєтесь. Але це все жарти. Насправді відповідні зміни до кримінального закону внесені для протидії насильству в сім’ї. Оскільки на сьогоднішній день великий відсоток подружжя навіть не розуміє, що секс не є обов’язком – це взаємного задоволення і має відбуватися лише за згодою партнера. А тому будь-яке примушування до нього від тепер карається законом. 

 

Примус у даному випадку розуміється і фізичний, і психологічний: наприклад, погроза не давати гроші, або не купити якусь річ, чи обмежити спілкування з родичами, та будь-що. То ж насправді, якщо у Вашій родині здорові стосунки, Ви з повагою та розумінням ставитесь до один одного, то ці зміни не повинні Вас турбувати.

Та слід, зауважити, що законодавець подумав і про шахраїв, які можуть скористатися цією нормою: одного факту, що саме письмової згоди не було, не достатньо для притягнення особи до кримінальної відповідальності. Факт вини необхідно буде доводити і іншими доказами, у тому числі й експертизами.

 

 

Графіка, обкладинка Юлії Деркач.

Опублікована: 11 січня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація