Розподіл суспільних благ та нова виборча система: про що говорили представники «Центру UA» з полтавськими студентами

Автор: Наталія Норіцина, 15 жовтня, 15:49

Фото: Експерти "Центру UA" провели лекцію для полтавських студентів


У рамках другого Всеукраїнського туру ЗміниТи експерти «Центру UA» провели лекцію для студентів Полтавського інституту економіки й права. Тема зустрічі – виборча система в Україні, її недоліки та можливі шляхи вирішення існуючих проблем.

Лідер напрямку «Контроль публічних фінансів» Центру UA Андрій Андрушків розповів студентам про особливості змішаної виборчої системи, яка наразі діє в Україні, та принцип формування державних політик у розвинених країнах.

Процеси державотворення залежать від того, як приходять до влади ті, хто розпоряджається спільними ресурсами. Експерт пояснив, яким чином потрапляють до Верховної Ради 450 депутатів:  225 народних обранців проходять за закритими партійними списками, ще 225 – за мажоритарними округами. За словами Андрія Андрушківа, система сконструйована за негативним принципом відбору. Серед її недоліків – неконтрольованість позафракційних депутатів-мажоритарників, підкуп виборців, купівля місць у виборчих списках, не врахування інтересів великої кількості виборців.

Студенти на лекції А. Андрушківа

Також безпосередньо в аудиторії за допомогою чотирьох студентів Андрій Андрушків на практиці продемонстрував, що користування спільними благами без попередньої домовленості не задовольняє інтереси всіх верств населення. Вирішити цю та інші проблеми допоможе впровадження пропорційної системи виборів з відкритими регіональними списками (ПСВРС).

«Громадська організація "Центр UA" два роки тому почала аналізувати роботу Верховної ради, спостерігати, як депутати порушують Конституцію України, "кнопкодавлять". І ми побачили, що потенціал країни до реформ згасає. Тому що 450 народних обранців, яких ми кандидували, станом на сьогодні мають рівень довіри такий самий, як російські ЗМІ.  Ми почали думати, яка має бути в Україні система, щоб вона забезпечила довіру до інституції, ефективність роботи парламенту, представництво наших інтересів», – пояснив Андрій Андрушків необхідність впровадження такої системи.  

Після зміни виборчого законодавства суб'єктом виборів стануть партії, кожна область матиме виборчу квоту пропорційно до кількості населення, а громадяни отримають право ранжувати виборчі списки.

На думку викладачів інституту, паралельно зі зміною виборчого законодавства варто проводити навчання громадян та розробити систему запобіжних заходів задля виключення зі списків недоброчесних кандидатів.

«Мають бути передбачені запобіжники у новому виборчому законодавстві, які не допустять, щоб у список потрапили ті самі Плотницький, Захарчено, ті самі корупціонери, які сьогодні вже перебувають під слідством, ті самі політики, які мають дуже не респектабельну політичну історію. Ці запобіжники мають бути. І головним запобіжником, зрозуміло, має стати громадянське суспільство, яке буде контролювати, щоб ці запобіжники на місцях спрацювали. Поки ми не будемо мати достатньо освіченого, активного і самодостатнього виборця, жодна виборча система не буде ефективною. На жаль, цьому не навчають в інститутах. Тому така слабка ідеологія. А без ідеології розбудувати сильну державу неможливо», – говорить директор інституту економіки і права Надія М’якушко.

У свою чергу Андрій Андрушків пообіцяв, що вони з колегами врахують ці пропозиції під час розробки рекомендацій щодо формування нової виборчої системи.

Опублікована: 15 жовтня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація