Розвиток у складні часи. Шлях підприємства від радянського тресту до забудовника мікрорайонів

Автор: Вікторія Кузурман, 14 січня, 12:10

Фото: Підприємство "Комбінат виробничих підприємств" працює понад 50 років


Підприємство «Будівельна компанія «Комбінат виробничих підприємств», що знаходиться у селі Терешки Полтавського району, протягом 50 років постачає свою продукцію замовникам. І з кожним роком лиш набирає обертів та розширює сфери своєї діяльності. Так, із 2003 займається проєктуванням та будівництвом житлових будинків.

 

 Історія «БК «КВП»: від радянських часів і до сьогодні

Підприємство введено в експлуатацію з 1969 року. Виробництво бетонної продукції постало на місці піщаного кар’єру 50 років тому. Спочатку завод призначався для виготовлення залізобетонних деталей для потреб нафтогазової галузі тодішнього СРСР. Тоді ж підприємство було у складі багатопрофільного тресту «Укрвостокнефтегазстрой»/«Укрсхіднафтогазбуд». Це була велика будівельна компанія, що виробляла продукцію на замовлення нафтогазового комплексу. Більша частина виробництва знаходилася в Тюмені, а в Терешках, на місці давнього піщаного кар’єру, була зроблена база – комплекс підприємств з виготовлення залізобетонних деталей.

Комплекс підприємств з виготовлення залізобетонних деталей

Після розвалу Радянського союзу усі підприємства, що входили до його складу, приватизували, зокрема й тодішня «БК «КВП». Та початкова спеціалізація залишила свій слід у роботі підприємства й до наших часів: навантажувачі для трубопроводів, залізобетонні свічі для нафтогазових свердловин, посилені дорожні плити, постаменти для станків бурових установок, резервуари для продуктів нафтопереробки – частина з переліку продукції, що виготовляють на «КВП» з радянських часів.

Сергій Іващенко 1999 року спочатку став акціонером компанії, а з 2003 року і до сьогодні є директором сучасної БК «КВП». Розповідає, що прийшов на підприємство, коли те знаходилося на межі банкрутства. Це був період «бартеризації» 90-х років, що зачепив і «КВП». Працівникам протягом двох років не давали заробітну плату. Замість грошей люди отримували крупи, кукурудзу, консерви тощо. Підприємство не працювало за живі кошти. У банках були створені картотеки, де рахувалися усі несплачені податки.

«Були часи, коли зарплату платили чим завгодно, зазвичай, це були продукти харчування. Грошей у компанії фактично не було», – розповідає Сергій Іващенко.

Працівники компанії

Фінансовий стан «КВП» на момент приходу нових акціонерів був критичним. Тому нове керівництво змінило стратегію роботи. Спеціалізовані замовлення для нафтогазової промисловості тоді були відсутні. Тому вирішили значно розширити номенклатуру продукції та зробити акцент на залізобетонних виробах і товарному бетоні для суспільного та промислового будівництва. Це спрацювало. Завод розпочав виготовлення продукції не лише для вузькоспеціалізованої нафтогазової сфери, а й для потреб звичайних забудовників. Як виявилося, попит на залізобетонні вироби був більший, ніж на продукції для бурових.

«Ми вчасно зрозуміли, що є великий попит на залізобетонні вироби. Протягом наступного року зробили все, щоб погасити заборгованість перед людьми по зарплаті. І нам вдалося відновити фінансовий стан заводу», – пригадує Сергій Іващенко.

Обрана стратегія була успішною. І з тих часів на «БК «КВП» з кожним роком збільшували обсяги виробництва і запускали нові цехи в залежності від потреб замовників. Навіть тепер, не зважаючи на обсяги виробництва, підприємство береться за виконання індивідуальних замовлень для окремих виробників.

Наразі підприємство багатопрофільне. На спільній території знаходяться декілька виробництв різнопланової продукції. Виготовляють залізобетонні вироби, тротуарну плитку, мають арматурний, столярний та деревообробний цехи та ін.

 

 «БК «КВП» – не лише виробник бетонної продукції, а й забудовник

Сергій Іващенко розповідає, що серед замовників продукції багато будівельних компаній. І в якийсь момент прийшла ідея самим розвиватися в напрямку будівництва.

2010 року вперше спробували себе в будівництві під час проєкту та реалізації 32-квартирного житлового будинку в Терешках. За цей час, за словами Сергія Іващенка, багато чого навчилися. Звісно, й гуль набили трохи, бо перший проєкт не був досконалим. Зате зрозуміли, в якому напрямку рухатися.

Згодом створили власну проєктну організацію та компанію, що займаються конкретно будівництвом. Наразі «БК «КВП» проводить увесь цикл робіт, починаючи з проєктування і закінчуючи самим будівництвом і здачею в експлуатацію. Для швидшого та якіснішого результату освоїли технологію будівництва каркасно-монолітних будинків та технологію збірного каркаса.

З 2013 року розпочали втілення першого проєкту ЖК «Садовий». І вже 2019 року будівництво мікрорайону закінчили. Комплекс 11 дев’ятиповерхівок з інфраструктурою знаходяться в 5 км від Полтави у с. Розсошенці. У мікрорайоні прокладені нові комунікації, є дитячі майданчики зі спеціальним покриттям, алеї для прогулянок з велосипедними доріжками, магазини, фонтан, спортивні майданчики тощо. Також побудований дитячий садок, що передали до Щербанівської ОТГ. Наступного року планують добудувати торговий центр.

«Будівельна компанія «Комбінат виробничих підприємств» протягом 50 років постачає свою продукцію замовникам

Окрім цього розробляються та реалізовуються нові проєкти. Наприклад, з весни наступного року планують розпочати будівництво ЖК «Дворик на Європейській». Також триває будівництво не лише в Полтаві, а й в Кременчуці.

 

Оновлення техніки: виробляють більше продукції меншою кількістю працівників

Розвиток підприємства напряму залежить від оновлення техніки, що використовується, розповідає Сергій Іващенко. Щоб збільшувати обсяги виготовленої продукції, потрібно постійно купувати нове технічне обладнання (чим і займалися на підприємстві протягом останніх 5 років). На підприємстві є власна техніка для перевезення продукції, є спеціальна техніка, що використовують на будівництві, в т.ч. бетонопомпа. Додатково закупили нові «міксери» (бетонозмішувальні автомобілі – прим. ред.).

Провели реконструкцію заводу. Побудували бетонний вузол, розробку якого робили власними силами з використанням українських комплектувальних.

Протягом останніх трьох років вдалося запустити випуск сухопресованої тротуарної плитки та впровадити нову технологію бетонних кілець. Обладнання купили в Польщі.

«Купили ми не нове обладнання. Але, якщо порівняти ті залізні форми, що у нас були раніше, де була лише ручна праця, то це обладнання дозволило в рази спростити роботу і збільшити об’єми виробництва. Завдяки цьому збільшили зарплатню працівникам. Адже виготовляємо більше продукції, а залучаємо менше людей», – пояснює Сергій Іващенко.

«Будівельна компанія «Комбінат виробничих підприємств» протягом 50 років постачає свою продукцію замовникам

З новим обладнанням почали виготовляти фундаментні блоки, освоїли випуск нових різновидів дорожніх плит. Для цього декілька років тому придбали спеціальну машину та зробили для неї бетонний майданчик. Тепер одна особа виробляє ту кількість блоків, що раніше б зробили троє.

На «БК «КВП» систематично закуповують обладнання, що дозволяє покращувати продуктивність праці. З кожним роком об’єми виробництва продукції зростають: як у коштах, так і в живих об’ємах. Особливо, бетонних виробів.

«Якщо 5-6 років тому ми робили 2 тис. м³ бетонної суміші за місяць, то тепер кількість замовлень зростає. І це вже близько 10 тис. м³ виробленої продукції на місяць»

Значною мірою, розповідає Сергій Іващенко, це також завдяки тому, що є власний парк залізничних вагонів для перевезення щебеню та піску, що самостійно привозять з кременчуцьких кар’єрів. Свій теплотяг і 50 вагонів, що ходять колією, прокладеною до «БК «КВП», дозволили значно збільшити об’єми виробництва та зменшити кількість ресурсів, що витрачаються на доставку матеріалів для виробництва. Колія була прокладена ще за радянських часів – тепер на заводі постійно її ремонтують та слідкують за її станом.

«Ми розуміємо, що потрібно постійно покращувати умови роботи для працівників і підвищувати продуктивність праці. А це можна зробити завдяки сучасному обладнанню»

Та, не зважаючи на складнощі придбання нового обладнання, на підприємстві знаходять вихід. Для цього купують уживане європейське обладнання, що в рази краще, ніж застаріле радянське. Тому з кожним роком обсяги виробництва на заводі збільшуються.

Розвиток підприємства напряму залежить від оновлення техніки, що використовується

Близько 50% виробленої на заводі продукції використовують під час власного ж будівництва. Частину готових виробів постачають нафтогазовим комплексам, іншу продукцію будівельним компаніям Полтави та Полтавської області.

«Радіус доставки бетонних виробів – близько 150 км. Ми доставляємо навіть в Харківську область. Для цього маємо власний транспорт».

 

На завод готові брати навіть без освіти, але з бажанням навчатися

Досвідчені працівники, що бажають працювати – важлива складова успішної діяльності «БК «КВП».

Усього на заводі працюють близько 200-от осіб, а разом із працівниками, залученими на будівництві, – понад 500-от осіб. При цьому це як молодь, так і робочі пенсійного віку. Є навіть одиниці, що працюють з моменту виникнення підприємства.

Працівники за роботою

Більшість полігонів «БК «КВП» працюють у 2 зміни, деякі – в одну зміну. Значна частина працівників – приїжджі. Для них є службовий автобус, що привозить працівників на завод і після зміни розвозить по місту.

На заводі працюють не лише чоловіки. Робота на підприємстві фізично нелегка. Та на практично чоловічому виробництві знайшлося місце й для жінки. Наприклад, на підприємстві працює жінка, якій виповнилося 70 років. Вона усе своє життя пропрацювала токарем на виробництві. Є процеси, що для чоловіків є монотонними та нецікавими. Наприклад, в арматурному цеху з дрібними деталями працюють жінки.

Близько 50% виробленої на заводі продукції використовують під час власного ж будівництва.

Підприємству не вистачає досвідчених працівників. Тож беруть охочих із бажанням навчатися та працювати. Для цього в позаробочий час працівник іде на освітні курси, а на виробництві проходить практичний курс занять.

У такий спосіб, наприклад, востаннє навчали нового кранівника, що працював на будівництві, але вирішив отримати іншу спеціалізацію. Непоодинокі випадки, коли до досвідченого працівника закріпляють учня для навчання.

На підприємстві є власна техніка для перевезення продукції, є спеціальна техніка, що використовують на будівництві

Сергій Іващенко говорить, що головне – це бажання працювати. Коли людина сама хоче навчитися, на заводі допоможуть, покажуть, підтримають.

Графіка Марини Вісич

Фотографії Богдана Проскурова

Над відео працювали: Аліна Красільнікова, Іван Козаченко, Софія Добряк

Опублікована: 14 січня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація