Скандальна прибудова до екс-кінотеатру: У Харкові проводять комплексну судову експертизу

Автор: Анна Єгорова, 1 лютого, 11:59

Фото: Екс-кінотеатр імені Котляревського (Джерело - savepoltava.city)


Поліція продовжує розслідувати справу самовільного будівництво та пошкодження пам’ятки архітектури – екс-кінотеатру імені Котляревського в самому центрі Полтави. Суд ухвалив надати доступ правоохоронцям до дозвільної документації для ТОВ «Старнайт». Прокурор повідомив про здійснення судових експертиз.

Прокурор місцевої прокуратури Ігор Зінченко зазначив, що на судову експертизу матеріали направлені 11 січня:

«Матеріали кримінального провадження направлені до Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені Бокаріуса для проведення комплексної експертизи – будівельно-технічної та мистецтвознавчої. На вирішення експерта поставлено ряд важливих питань щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, зокрема, щодо пошкодження, наявні вони чи відсутні на пам’ятці архітектури національного значення, щодо відповідності проектної документації чинним вимогам у сфері будівництва».

Прокурор додає, що за результатом проведених експертиз буде вирішено питання подальшого проведення досудового розслідування.

Прокурор Ігор Зінченко

Крім того, у Реєстрі судових рішень оприлюднено три клопотання слідчої за 18 січня. Усі вони ухвалені суддею Оленою Шевською. Докладніше про них.

  1. Доступ до документів Управління культури. 

Старший лейтенант поліції Олександра Мандик просила документи, щоб перевірити дійсність встановлених обставин під час обшуків і оглядів приміщень пам’ятки. Далі їх направляють на комплексну судову будівельно-технічну мистецтвознавчу експертизу.  

Перелік документів:

  • попередній договір про укладення в майбутньому охоронного договору;
  • охоронний договір;
  • облікова документація на пам’ятку архітектури національного значення – колишнє Дворянське зібрання (1810 р.), охоронний №577/6, по вул. Соборності, 31 у місті Полтаві.

Згідно з п.5 Порядку укладення охоронних договорів на памятки культурної спадщини, охоронний дозвіл має визначати особливості використання пам’ятки та всі види робіт, які дозволено робити на її території. Саме ці обставини хоче з’ясувати слідча, адже, як відомо, під час огляду технічного стану будівлі екс-кінотеатру виявлено низку порушень.

  1. Доступ до документів Управління земельних ресурсів.

Слідча встановила, що паспорт прив’язки тимчасової споруди Товариству з обмеженою відповідальністю «Старнайт» видано з порушенням вимог законодавства: дозвіл має ґрунтуватися на договорі особистого земельного сервітуту.

«Однак, паспорт прив’язки видано ТОВ «Старнайт» на підставі рішення Полтавської міської ради від 16.06.2016 про передачу товариству в оренду строком до 31.12.2018 земельної ділянки площею […] для експлуатації та обслуговування нежитлових приміщень (землі житлової та громадської забудови) та договору оренди землі від 06.07.2016 року. Водночас, рішення про надання зазначеної земельної ділянки товариству для будівництва нежитлових будівель Полтавською міською радою не приймалося».

Саме тому, що надана підприємцям ділянка не була відведена для виконання будівельних робіт, слідча вважає їх самочинними.

Майданчик у процесі зведення (Джерело - savepoltava.city)

Олександра Мандик також посилається на норми Земельного законодавства. Згідно з ним, на землях історико-культурного призначення (якою, фактично, є ділянка під пам’яткою) заборонена діяльність, що шкодить правильному режимові використання таких земель.

Однак це суперечить наявним документам – зазначає слідча. Згідно з рішенням Полтавської міськради від 16.06.2016 та договору оренди землі від 06.07.2016 вказана земельна ділянка належить до земель житлової та громадської забудови.

Для того щоб встановити сумнівні обставини, слідча просить копії землевпорядної документації. Адже на запит прокуратури профільне управління відповіді не надало: імовірно, як зазначено в клопотанні, з метою приховати чи ба більше – сфальсифікувати важливі для слідства відомості.

Перелік документів:

  • проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
  • технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки фізичних та юридичних осіб;
  • рішення Полтавської міської ради, що стосуються земельних питань відносно вказаної ділянки;
  • договори (оренди, сервітуту тощо), укладені між Полтавською міськрадою та землекористувачами. 
  1. Третім клопотанням слідча просить доступ до документів оренди самого приміщення пам’ятки.

Усі клопотання слідча суддя задовольнила; ухвали діють упродовж місяця.

Нагадаємо, 31 березня 2017-го року під час позапланової перевірки (на вимогу активістів) Держархбудінспекція виявила, що ТОВ «Старнайт» самочинно виконує будівельні роботи з реконструкції нежитлових приміщень пам’ятки архітектури національного значення – колишнього Дворянського зібрання (1810 р.). Пізніше інспектори ДАБІ виписали підприємцям штраф у розмірі 1,4 млн грн. Проте ці протоколи оскаржені в судовому порядку.

Підприємці з ТОВ «Старнайт» переконані, що всі їхні дії в рамках закону. Свою позицію підтверджують висновками експертиз, дозвільними документами міськради та указами Мінкульту про позбавлення пам’ятки статусу національної.

Щодо згаданих клопотань представниці ТОВ «Старнайт» Галині Марченко нічого не відомо:

«Якби дійсно щось слухалося, про що правоохоронні органи чи суд бажали повідомити, то за нормами процесуального кодексу, мали би повідомити: мій телефон у відкритому доступі. Загальна моя позиція в цьому випадку – цей літній майданчик всесезонного користування не пошкоджує об’єкт культурної спадщини».

Нагадаємо, впродовж 2017 року відбулося кілька акцій протесту проти забудови.

Уже з весни минулого року триває досудове розслідування.  27 жовтня прокурор, слідча та представники громадськості здійснили огляд технічного стану будівлі, у ході якого виявили низку порушень. Правоохоронці просили суд заарештувати всю будівлю екс-кінотеатру для ведення слідчих дій. Однак суд відмовив через брак підстав для арештуАпеляційну скаргу прокурора не прийняли, бо він спізнився зі строками її подачі. Тоді ж він висловив намір арештувати техніку та повідомив про проведені обшуки. І 21 грудня 2017 року суддя Шевська погодила арешт техніки.

Чи направлять матеріали до суду в найближчий час – стане відомо після здійснення вище згаданих експертиз.

Договір оренди між містом і підприємцями дійсний до кінця року.

Нагадаємо, провадження стосується двох статей Кримінального кодексу – самовільного будівництва (ч.1 ст.197-1) і пошкодження пам’ятки (Ч.3 ст.298). Перша передбачає штраф від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, друга – позбавлення волі на строк до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Опублікована: 1 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація