«Тут дуби виростуть». Як на Полтавщині за день висадили майже 50 тисяч дерев

Автор: Анастасія Добряк, 17 жовтня, 19:01

Фото: Майстер лісу Олександр Іванович


17 жовтня в Україні встановили новий рекорд – за день висадили мільйон дерев. Акція з озеленення країни відбулася в усіх областях, а долучилися до неї сотні людей з різних регіонів. У Полтавській області за день посадили майже 50 тис. дерев.

ЗМІСТ побував на висадці дерев у Великому Тростянці, що на Полтавщині, і розповідає як це було.

Саджанці дуба

Суботній ранок після дощу. Зо двадцять людей виходять з автівок ледь не серед поля у Великому Тростянці. Сьогодні вони висадять тут 500 сіянців дубів з державного підприємства «Полтавський лісгосп».

Головний спеціаліст лісгоспу з лісових культур Віктор Махиня каже, що сьогодні «погода шепче» для висадки лісу. Хоча на вулиці туман, температура повітря доволі комфортна. До того ж земля після дощу волога. Це означає, що у сіянців більше шансів не засохнути, а стати справжнім деревом.

Інвентар для висадки дерев

Віктор Махиня каже, що у Великому Тростянці ліс не висаджуватимуть, а доповнюватимуть. На цій ділянці ще у червні було сміттєзвалище. Тоді працівники лісгоспу його розчистили і посадили перші дуби:

«Тут був справжній сміттєвий полігон. Звісно, що набагато менший за Макухівський, але люди постійно привозили сміття. Ми в червні зробили першу посадку, але ґрунт тут не дуже. Мабуть, є всі елементи таблиці Мендєлєєва. Приживлюваність була не дуже хороша і деревця засохли. Бачите, є й зелені, а є й сухі».

Віктор Махиня

Те, що раніше тут був смітник, помітити не складно. Із землею змішалися залишки поліетиленових пакетів, пакувань з-під соусів та косметики, зіпсоване взуття, залишки ковдри тощо. Начальник відділення лісового господарства Олексій Бондаренко каже, що сіянцям дубу залишки сміття не загрожують. Екосистема просто не сприймає сміття як перепону. Але така стійкість властива далеко не всім видам дерев, тому тут висаджують саме дуби.

Висадка саджанців дубу

Усі 500 сіянців дубу привезли з лісгоспу. Їх там спеціально вирощують з жолудів, які щороку збирають працівники лісових господарств. На гектарі території, залежно від схеми посадок, висаджують майже 5 тисяч сіянців. З них 80-літніми деревами стануть лише 400, адже окрім головної рубки лісничі виконують освітлення, прохідну рубку, прочистку й прорідження. Це дозволяє сформувати гарні насадження.

Кожен з саджанців перед висадкою занурюють у яму з рідиною коричневого кольору. Інженерка лісових культур лісгоспу Катерина Москаль пояснює, що цю рідину називають бовтанкою. Для неї використовують воду, глину та стимулятори росту. Нею ж обробляють коріння саджанців.

Саджанці дуба

Цим займається майстер лісу Олександр Іванович. Він вправно бере до руки кількадесят сіянців дуба так, щоб вони «стали в рівень». Чоловік трохи обрубує тонкі корінці і занурює у бовтанку, де тримає їх «кілька секунд». Олександр Іванович працює з лісовими культурами понад 20 років, але не розбещений увагою журналістів. Про свою роботу розповідає дуже просто і стисло:

«Занурюю в бонтанку, щоб не їли жучки коріння. І хрущі теж. Я в лісі працюю 20 років. Ми їх садимо і доглядаємо. Ну і звісно ж захищаємо, бо всяке буває. Ось тут дуби виростуть тепер».

Олександр Іванович

Процес висадки одного сіянця триває кілька хвилин. Зручніше працювати парами. Олексій Бондаренко бере до рук «меч Колесова». Це інвентар для копання ямок, куди садитимуть саджанці. Його часто виготовляють, або «адаптують» під себе самі лісничі та майстри лісу для роботи. Цей предмет схожий на лопату, але має не таке широке лезо. Олексій Бондаренко заганяє «меч» у землю і швидко робить ним невеликий отвір. Катерина Москаль бере уже оброблений бовтанкою саджанець і опускає в землю. Важливо, щоб корінь був вологим, а коренева шийка опустилася на 2 см нижче поверхні землі – інакше може здути вітер. Тим паче у полі.

Який вигляд має «меч Колесова»

Тоді Олексій Бондаренко притискає землю «мечем Колесова», щоб витиснути повітря і виймає інвентар з лунки. Далі землю довкола саджанця притискають взуттям і йдуть садити інший дуб. Після інструктажу, усі учасники акції беруть відра з сіянцями дубів і починають працювати на рядках.

Олексій Бондаренко пристикає землю довкола саджанця

Тим часом Віктор Махиня розповідає, що з початку року лісівники Полтавщини посадили 856 га лісу. На цій території висадили 4,5 млн сіянців дуба, берези, сосни звичайної, сосни кримської, ясена, клена тощо. Найголовніші висадки відбуваються навесні, але восени садити ліс теж потрібно:

«Це тільки здається, що у нас в області одні ліси. Насправді ж карти показують, що це десь 9% територій. Та й в Україні лісистість не дуже висока, тому потрібно висаджувати нові. Ми часто звертаємося до сільських рад і просимо віддати нам якісь території, що не використовують. Нащо ж вони пустуватимуть, якщо ліс можна висадити».

Майстер лісу висаджує дерева

Через карантин до акції з озеленення залучили менше людей, аніж  могло бути. Віктор Махиня каже, що 17 жовтня в області до висадки дерев долучилися 116 людей. Серед них і представники влади, і громадські активісти тощо. Разом з лісничими вони висадили понад 23 тис. сосен, понад 20 тис. саджанців дуба, кілька тисяч дерев ясена.

Висадка дубів у Великому Тростянці

Ці сіянці вирощують у лісових господарствах Полтавщини з насіння чи жолудів на спеціальних територіях. І саме завдяки цьому в Україні вдалося висадити мільйон дерев. Віктор Махиня каже, що ліс – це легені планети, тому висаджувати варто ще більше дерев. Долучитися до такої ініціативи може кожен бажаючий, щоб через десятки років прийти уже до дорослого лісу, який колись людина сама й висадила.

На цій території вирощують сіянці дуба

Катерина Москаль

Висадження дубу

У лісгоспах збирають насіння і жолуді що потім висаджувати ліси

Фото Анастасії Добряк

Опублікована: 17 жовтня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація