У бібліотеці Гончара презентують календар про українських жінок: на його обкладинці полтавські акторка та дисидентка

Автор: Анастасія Добряк, 15 січня, 14:49

Фото: Євдокія Доля, Марія Химинець та Оксана Мешко на обкладинці календаря


Новий календар «Українські жінки ХХ століття» від інституту національної пам’яті  презентуватимуть у четвер, 30 січня, об 13:00.

На обкладинці цього видання акторка з Полтави Євдокія Доля та дисидентка з Нових Санжар Оксана Мешко. Презентація календаря відбудеться у Полтавській  обласній бібліотеці для юнацтва ім. О. Гончара.

Ініціатором заходу став міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті Олег Пустовгар. Він розповість про жінок, чиї ювілеї відзначатимуть у 2020 році. Зокрема і про полтавок, чиї портрети опинилися на обкладинці.

За словами завідувачки відділу соціокультурної роботи бібліотеки Наталії Рисенко, презентація календаря «Українські жінки ХХ століття» також проходитиме у межах «Дня влади» та у 115 річницю від народження Оксани Мешко.

Оксана Мешко

І Євдокія Доля, і Оксана Мешко стали обличчями різних місяців у календарі. На цих сторінках є відомості про них та розповідь про найвиразніші події і факти з життя, які характеризують жінок.

Пригадаємо, що раніше ЗМІСТ розповідав, що календар «Українські жінки ХХ століття» випустили 11 грудня. На його обкладинці є портрет полтавської акторки театру та кіно Євдокії Волошко, яка взяла псевдонім Доля, символізує у настінному календарі березень. Крім того, її портрет опинився на обкладинці поряд з дисиденткою Оксаною Мешко та засновницею жіночих відділів «Карпатської січі» Марією Химинець.

Євдокія Доля

На окремій сторінці з портретом Євдокії вказано, що обравши творче псевдо «Доля», Євдокія була приречена на випробування. Вона пройшла шлях від хористки єпархіального училища до провідної акторки першого стаціонарного українського театру Миколи Садовського.

У свою чергу Оксана Мешко була жінкою, яку КДБ так боялося, що у 76 років відправило етапом до Охотського моря на заслання. Видання «Радіо свобода» розповідало, що Оксана Мешко спочатку захищала своїх рідних, а потім стала на захист усіх репресованих, була співзасновницею Української Гельсінської групи й легендою дисидентського руху. Вона народилася у 1905 році у селі Нові Санжари на Полтавщині.

Календар «Українські жінки ХХ століття» випустив Український інститут національної пам’яті 11 грудня. Як йдеться на сайті інституту, ці жінки були винятковими в історії України. Кожна з них у різний спосіб вплинула на становлення та розвиток української держави, її культуру, освіту й науку наприкінці ХІХ – ХХ століттях.

Нагадаємо, що раніше ЗМІСТ розповідав, що портрети полтавських письменників є у літературному календарі. Також постаті Олени Пчілки та Миколи Лисенка потрапили до українського серіалу «Плеяда», який згодом вийде на екрани.

Також ЗМІСТ розказував про Ігоря Юшкевича, який ввів у США моду на балет, полтавську парижанку Марію Башкирцеву, богатиря Івана Піддубного та Лео Орнстайна, який підкорив Америку своєю музикою.

Опублікована: 15 січня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація