У Полтаві дискутували, як запровадити в місті сортування сміття

Автор: Євгенія Каблучка, 14 лютого, 15:27

Фото: Під час обговорення


Сьогодні полтавські активісти, представник обласної влади та компанії-виробника сортувальних ліній за круглим столом обговорили, як у Полтаві на центральному рівні роздільно збирати відходи. Чиновники виконкому Полтавської міськради, які мають бути зацікавлені у вирішенні сміттєвого питання, на зустріч не прийшли.

14 лютого у конференц-залі готелю «Україна» полтавці говорили про запровадження централізованого сортування сміття у місті. Громадська організація «Еколтава» запросила на зустріч представника компанії, яка протягом 20 років виготовляє в Україні техніку для роздільного збору побутового сміття.

На публічній дискусії були присутні громадські активісти, журналісти та представник Полтавської ОДА. Проте представників виконавчої влади Полтави, наприклад, працівників управління ЖКГ, КАТП-1628 або заступників міського голови, на зустрічі не було. Від депутатського корпусу був лише Юліан Матвійчук.

Оскільки про ситуацію щодо поводження з твердими побутовими відходами в Полтаві від влади дізнатися не вдалося, розповімо про стан речей на території області.

На Полтавщині вже зробили перші кроки у сфері сортування сміття. Як розповів директор німецько-української компанії «Хаммель-Україна» Михайло Куценко, Гадяч за 3,5 мільйонів гривень у минулому році придбав сортувальну лінію. За допомогою техніки можна роздільно зібрати 25 тисяч тонн вторсировини в рік. Мова йде про пластик, скло та макулатуру.

Михайло Куценко

Сортувальна лінія в Гадячі ще не введена в експлуатацію. Як пояснив Михайло Куценко, для цього необхідний певний температурний режим, якого при нинішній погоді важко досягти.

Скільки на Полтавщині сміттєзвалищ та полігонів?

За інформацією Едуарда Реви, начальника управління ЖКГ Полтавської ОДА, на території області є 650 сміттєзвалищ. Також Едуард Рева зазначив, що варто розділяти поняття «сміттєзвалище» та «полігон»:

«Полігон – це споруда, яка має проект, ступені захисту, передбачена чинним законодавством і контролює вплив на довкілля. Оператор полігону після рекультивації має відповідати за стан захоронення ще 30 років».

Едуард Рева

Станом на сьогодні в області вісім полігонів з документацією, з яких державним нормам відповідають лише два. Вони знаходяться в Котелевсьому та Новосанжарському районах.

Опір громадськості щодо спорудження нових полігонів 

Якщо не створити полігони, складати сміття скоро буде нікуди. Але на Полтавщині це питання зустрічає опір громади. Якщо полігони справді будуть побудовані згідно усіх стандартів, то їх боятися не варто. Детальніше про це можна почитати тут.

Директор компанії «Хаммель-Україна» Михайло Куценко запропонував взяти до уваги досвід Чехії. Він розповів, що там у містах ввели екологічний податок за тонну захоронених відходів. Половина від суми йде на розвиток громади, на території якої розміщений полігон.

Де на Полтавщині будуть нові полігони?

За словами Едуарда Реви, найбільш перспективний полігон – Пирятинський. Його планують звести на місці гранітного кар’єру.

Другий планують побудувати в Горішніх Плавнях:

«Виготовлений проект, який передбачає переробку та виготовлення твердого альтернативного палива. На реалізацію цього проекту потрібно 250 мільйонів гривень», – зазначив Едуард Рева.

Також чиновник зазначив, що таких коштів в області немає і триває пошук інвесторів.

Полтавський субрегіон є найскладнішим щодо знаходження нових земельних ділянок для полігону. Начальник обласного управління ЖКГ зазначив, що аеропорти обмежують дві 15-кілометрові зони. Та все ж земельну ділянку знайшли: неподалік Марківки, яку, можливо, будуть використовувати під полігон. В облдержадміністрації готуються до обговорення цього питання.

Чому полтавській владі невигідно сортувати сміття?

Представник ГО «Еколтава» Микола Рябика зазначив, що 6 жовтня 2016 року Полтавська міська рада підписала меморандум щодо реалізації Комплексної програма поводження з твердими побутовими у Полтавській області на 2017-2021-ший роки. Він запитав у депутата міськради Юліана Матвійчука, як мер ставиться до цього питання?

«Декларативно. У нього є своя фірма, яка займається сортуванням сміття. Йому зараз не вигідно, щоб хтось «заходив» у Полтаву зі сміттєпереробним заводом чи сортувальною лінією. Йому не потрібно. Якщо думаєте, що людина сильно переживає за місто та екологію, то погано мабуть знаєте нашого мера», – зазначив депутат.

Юліан Матвійчук (праворуч)

Також Юліан Матвійчук додав, що сортувальну лінію все ж варто купувати і коштів з міського бюджету на це вистачить.  

Опублікована: 14 лютого 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація