У Полтаві організували екскурсію пам'ятками корупції

Автор: Анна Єгорова, 3 грудня, 18:05

Фото: Містяни відвідали клепто-тур "Корупційна Полтава"


«Золоті» ремонти, майже втрачені пам'ятки архітектури та парадоксальні судові рішення – такий незвичний маршрут обрали для екскурсії 3 грудня. Двогодинний клепто-тур «Полтава корупційна» зібрав більше двадцяти полтавців.

Організатор заходу Олексій Северин (ГО «Східно-Європейська академія наук») розповідає, що ідея з'явилася після відвідання клепто-туру в Києві. Однак довелося аналізувати й більш відомі закордонні приклади – Берліну та Лондона.

Полтавський клепто-тур розпочався зі «Школи мистецтв» у самому центрі міста, а саме з цікавої історії ремонту цієї будівлі. Далі через підземний перехід (теж зі скандальним фоном) учасники екскурсії пройшли до інших будівель Ансамблю Круглої площі – Дворянського зібрання (кол. кінотеатр імені Котляревського) і Петровського кадетського корпусу. Ці історії дещо схожі, адже за словами спікерів, їхній занепад пов'язаний із не завжди законною передачею будівель і землі в приватні руки.

Біля Школи мистецтв

Біля Кадетського корпусу

Далі автобусом група направилася до будинку міжнародного хакера Геннадія Капканова, якого гучно затримували правоохоронці минулого року. Проте полтавська суддя Лариса Кулешова не знайшла змоги заарештувати його, і, опинившись на волі, підозрюваний із наступного ж дня потрапив у список розшукуваних.

Будинок Геннадія Капканова

Наступні локації – вулиця Світанкова, яку незабаром ремонтуватимуть і яка відома тим, що на ній ніби розташований будинок міського голови Олександра Мамая. Проте в його декларації цього не відображено. Цікаво, що під час відвідин локації водієві автобуса телефонувало його керівництво та дізнавалося, що він робить біля оселі мера. Варто відзначити, що організаторові клепто-туру Олексію Северину впродовж усього заходу телефонували з поліції та цікавилися перебігом екскурсії, адже, як і годиться, владу та правоохоронців попередили завчасно.

На Світанковій

Окрема увага – Октябрському районному суду, через який проходило безліч резонансних справ, у тому числі корупційних. Говорили про побиття судді-викривачки Лариси Гольник, знову ж таки рішення Лариси Кулешової, «напівтаємне» засідання щодо арешту майна будівлі Дворянського зібрання та відмову в ньому судді Олени Шевської. І, авжеж, згадали головування судом Олександра Струкова та минулорічну історію із його затриманням патрульними поліцейськими.

Суддя Лариса Гольник розповідає, чим прославився Октябрський суд

Спікери впродовж туру змінювалися: про закупівлі та їхні результати розповідали Олексій Северин і журналіст «Полтавського Громадського ТБ» Сергій Нагорний, про справу міського голови, хакера та «октябрського» правосуддя  – блогер-розслідувач Ігор Гавриленко та суддя-викривачка Лариса Гольник, про етапи знищення пам'яток архітектури – голова ГО «Збережемо Полтаву» Віктор Трофименко та відомий історик і краєзнавець Борис Тристанов.

Завершили тур частуванням галушками від підприємців, чий бізнес було «віджато» – так ішлося в анонсі заходу. За словами Олексія Северина, така кінцівка екскурсії не випадкова:

«Галушки – це символ. Символ Полтави, а в нашому випадку – символ того, що втрачає Полтава через корупцію. Смачні галушки та короваї могли би скуштувати набагато більше людей, якби вони лишалися на попередньому місці».

Ближче до завершення екскурсії

Відвідувачі лишилися заходом задоволеними. Пенсіонерка й екскурсовод із багаторічним стажем Тамара Рябова акцентувала на важливості таких заходів саме для літніх людей, які мало цікавляться процесами в місті, а на виборах голосують «за гречку». Сама ж про захід пані Тамара дізналася з новин.

Полтавці Світлана та Алекс Новодворскі теж захоплені ідеєю клепто-туру, але вважають, що такі заходи мають бути більш масовими:

«В основному цікавилися розслідуваннями діяльності Мамая: тим, що було і що буде здійснено, а також чому він досі при владі. Ми очікували на коментар Лариси Гольник найбільше. На жаль, дуже багато байдужих полтавців – це видно по кількості людей, які прийшли. Треба, щоб всі приходили, і тоді можна щось змінювати. Якщо організатори зможуть організовувати таке частіше – будемо максимально допомагати».

Одна з локацій екскурсії

Самі ж організатори – ГО «СЄАН» (учасник Дозорро – спільноти з моніторингу закупівель) і ГО «Збережемо Полтаву» (SavePoltava) – розповідають, що задоволені заходом і увагою до нього, тому незабаром варто очікувати на новий клепто-тур:

«Якщо судити по відгукам – безумовно, плануємо в найближчі два тижні. Крім того, багатьом відмовили через обмежену кількість місць в автобусі. Потенційно було близько 50-ти людей», – коментує Олексій Северин.

Проте локації для наступного туру лишаються в секреті: адже ці відомості, певні організатори, можуть стати причиною зриву екскурсії зацікавленими в цьому особами. Щоб не проґавити наступний захід, можна слідкувати за оновленнями fb-спільноти.

Довідка

Найвідоміший нині клепто-тур (з давньогр. «клепто» – красти) організували англійські та російські журналісти, розслідувачі в Лондоні з метою показати сумнівно нажиту нерухомість шляхом реєстрації компаній закордоном. Завданням такого заходу було не лише привернути увагу до проблеми клептократії та корупції, а й стимулювати зміни до законодавства Британії щодо, наприклад, реєстрації офшорних компаній.

Опублікована: 3 грудня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація