Війна за сніданки. Хто і за чий кошт годуватиме полтавських учнів?

Автор: Наталія Норіцина, 26 січня, 11:39

Фото: Хто і за чий кошт годуватиме учнів полтавських шкіл


Нещодавно в Полтаві розгорівся конфлікт навколо харчування дітей у школах. Згідно з міською програмою «Турбота», окремі категорії учнів середніх загальноосвітніх закладів харчувалися безкоштовно. Тепер цей обов’язок міська влада переклала на плечі батьків. Важливо зрозуміти, чому виникла така ситуація та кому це може бути вигідно.

 З чого все починалося

Понад 10 років у Полтаві діє Програма соціального забезпечення та соціального захисту населення «Турбота». Серед інших витрат, вона передбачає і оплату сніданку для учнів середніх шкіл 1-4 та 5-11 класів пільгових категорій.  У 2018-му році Програма мала фінансувати харчування 13 637 дітей. Для цього в міський бюджет заклали близько 23 млн грн (понад 18 млн грн для учнів початкової школи та понад 3 млн грн для дітей пільгових категорій).

Згідно з законом, визначати, хто харчуватиме дітей у школах, влада мала за допомогою так званих відкритих торгів. Вони проводяться на спеціальному відкритому ресурсі Prozorro, де кожен охочий може переглянути пропозиції учасників та ознайомитися з їхніми документами.

У листопаді 2017-го року Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради оголосило тендер на закупівлю послуг з організації шкільного харчування. Однак він був скасований рішенням Антимонопольного комітету. Поки не проведуть нову процедура, батькам доведеться з власної кишені платити за сніданки своїх дітей. Ця інформація викликала хвилю обурення серед полтавців.

Чому виник конфлікт

Як проходив тендер

На сніданки для учнів 40 полтавських шкіл замовник, тобто Управління освіти міської ради, готовий був заплатити 23 286 984 грн. Тендер розбили на 40 лотів, тобто для кожної школи переможця мали визначати окремо.

Проходила закупівля у форматі «Відкритих торгів з публікацією англійською мовою». Відповідно до процедури, протягом 30 днів підприємці подають свої пропозиції. Через 20 днів після завершення прийому пропозицій відкриваються ціни кожного з учасників і проводиться своєрідний аукціон. Протягом цього часу підприємства можуть «торгуватися», адже перемогу здобуде той, хто запропонує найнижчу ціну. 

Але до аукціону учасника можуть і не допустити, якщо його пропозиція або документи не відповідають вимогам. Таку перевірку називають прекваліфікацією.

Свої пропозиції для участі в тендері подали 7 фірм:

 1. ТОВ «Половки»;
 2. ПП «Продсервіс-А»;
 3. ДП «Електромотор-Торг»;
 4. ПАТ «Електромотор»;
 5. ТОВ «Командор»;
 6. ТОВ «Нове Відродження»;
 7. ТОВ «Понтем.УА».

Шість з них зареєстровані в Полтаві і за останні два роки брали участь у закупівлях виключно в межах області. Товариство «Понтем.УА» зареєстроване в Києві і має литовських засновників.

За півтора роки свого існування «Понтем.УА» перемогло в 17 закупівлях  вартістю близько 53 млн грн. Договори про надання послуг з харчування були укладені з підрозділами Київської ОДА, підрозділами Полтавської ОДА, підрозділами Міністерства культури та підрозділами Київської міської державної адміністрації.

Саме це підприємство подало свої тендерні пропозиції по всіх 40 лотах. Але їх було відхилено, а «Понтем.УА» не допущено до участі в аукціоні. Тендерний комітент обґрунтував своє рішення тим, що:

 • у фірми відсутнє погоджене в управлінні Держпродспоживслужби примірне двотижневе меню для харчування школярів із зазначенням енергетичної цінності (калорійності);
 • відсутні документи, які підтверджують право власності чи оренди засобів, які б підтверджували наявність матеріально-технічної бази для забезпечення надання послуг по 40 лотах.

У відповідь на відхилення його пропозицій «Понтем.УА» подало 40 скарг на кваліфікацію до постійно діючої адміністративної колегії антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. 39 з них було залишені без розгляду, а на одну АМКУ зреагував.

Окрім безпосередньо тексту скарги документ містив інформацію про те, що допущені до участі в аукціоні фірми «Половки», «Командор», «Електромотор-торг», «Електромотор» та «Продсервіс-А» не надали документи, які підтверджують право власності на необхідне обладнання, а в директорів ТОВ «Половки» і ТОВ «Командор» на момент подання тендерної пропозиції закінчився термін повноважень. Тобто працівники «Понтем.УА» знайшли порушення у всіх учасників тендеру, окрім ТОВ «Нове Відродження» і, звичайно ж, самих себе.

Антимонопольний комітет розглянув скаргу і дійшов висновку, що пропозиція «Понтем.УА» була відхилена правомірно. А от допуск до участі в торгах підприємств  «Половки», «Електромотор», «Електромотор-торг», «Продсервіс-А» та «Командор» було порушенням чинного законодавства з боку замовника, тобто Управління освіти виконавчого комітету. Враховуючи це, АМКУ зобов’язав  Управління відмінити процедуру закупівлі за всіма лотами.

Як відбувався тендер

До речі, минулого року «ТОВ Понтем.уа» брало участь у тендері з організації гарячого харчування для учнів шкіл Полтавського району. Тоді пропозицію фірми також відхилили, але після подання скарги до АМКУ це рішення було скасоване. За результатами аукціону ТОВ «Понтем.УА» було визнане переможцем і зараз обслуговує 34 школи.

 Проблеми бувають у всіх

Минулого року закупівля послуги з організації шкільного харчування для полтавських шкіл також проходила з деякими проблемами. Тендер, який був оголошений у листопаді 2016 року і передбачав організацію харчування учнів у 39 школах у період з 18 січня по 31 грудня 2017 року, відбувся частково. На 19  лотів надійшло менше 2-х пропозицій. По них на початку 2017 року було проведено додаткові закупівлі.

Подібні ситуації стаються не лише в Полтаві. За останні три місяці на території України було оголошено 45 закупівель послуг з організації шкільного харчування, 6 з яких не відбулися.

 • 1 процедура була зупинена оскарженням (замовник – Школа І-ІІІ ступенів № 270 Деснянського району міста Києва);
 • 1 процедура не відбулася по причині подання для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій (замовник – відділ освіти Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області);
 • 4 процедури скасовано з наступних причин:
  • «Додана помилково» (замовник – КЗО «Навчально-виховне об'єднання №28»);
  • «Збій в системі» (замовник – КЗО «Навчально-виховне об'єднання №28»);
  • порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі причина (замовник – відділ освіти Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області);
  • порушення «Порядку визначення предмета закупівлі» (замовник – Шепетівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Хмельницької області)

Що відбувається зараз

Рішення АМКУ було прийняте 11 січня 2018 року. Станом на 24 січня тендер на закупівлю послуг з організації шкільного харчування на сайті Prozorro перебуває в статусі «прекваліфікація», тобто інформації про його відміну немає.

22 січня виконавчий комітет Полтавської міськради провів позачергове засідання, присвячене розгляду питання про безоплатне харчування дітей пільгових категорій. Як стало відомо під час засідання, Управління освіти планує оголосити новий тендер, після якого діти 1-4 класів та інших пільгових категорій харчуватимуться за кошти міського бюджету, як і раніше.

До того часу, згідно з рішенням виконкому, гарячими сніданками будуть забезпечені учні з числа дітей сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти; учнів 1-4 класів із сімей, які отримують державну соціальну допомогу.

Харчування решти дітей повинні будуть оплачувати батьки.  Вартість сніданку в школах складатиме 10 грн, обідів – 20 грн.

Поки новий тендер не відбувся, сніданки та обіди поставлятимуть фірми, які організовували харчування школярів минулого року. Управління освіти уклало з ними додаткові угоди. Про це журналістам Полтавщини депутат міської ради, керівник ТОВ «Нове Відродження» Григорій Сахно.

За інформацією з відкритого ресурсу ProZorro, минулого року полтавські школи обслуговували 5 фірм:

 • ТОВ «Командор» (11 шкіл, власниця Валентина Журавльова);
 • ТОВ «Нове Відроження» (9 шкіл, власник Костянтин Сахно, син депутата Полтавської міської ради Григорія Сахна);
 • ТОВ «Продсервіс-А» (8 шкіл, власник Євгеній Азаров);
 • ДП «Електромотор-торг» (3 школи, власник Сергій Кожемяко);
 • ТОВ «Половки» (8 шкіл, власник Кібальник Олег).

 Які практики діють в інших містах

Стосовно вартості харчування, то в різних областях і містах України вона відрізняється. Середня вартість одного обіду по Києву у 2017 році становила 23,7 грн, в Одесі близько 28 грн, а в Хмельницькому 16 грн.

В Івано-Франківську за бюджетний рахунок харчуються лише чотири пільгові категорії школярів. Для решти учнів 1-11 класів гаряче харчування організовують за кошти батьків. Таке рішення міська влада прийняла ще у січні 2016 року. Вартість сніданку складає 11 гривень, обіду – 14.

У Житомирі вартість харчування для учнів 1-4 класів складає 13 грн і оплачується з бюджету. З 1 лютого 2018 року міська влада планує скоротити видатки до 8 грн за один сніданок і запропонувати батькам доплачувати 6 грн.

Ціни на сніданки та обіди в Тернопільських школах коливалися від 10 до 16 грн. За повідомленнями управління освіти, обід у всіх шкільних їдальнях  коштує 12,80. Але, якщо дитина бере щось ще додатково або м’ясну страву з більшим виходом, то вартість обіду буде дорожчою. Діти самі можуть обирати, що хочуть з’їсти на обід. Наприклад, борщ, відбивна і картопля коштує 15-17 грн.

Вартість харчування у школах

 Фінансувати чи не фінансувати

В Україні наразі немає єдиної фіксованої ціни на обіди та сніданки в школах. Усе залежить від підрядників, які забезпечують харчування, а також від меню. Хто з учнів їстиме за бюджетний кошт, визначає міська влада.

З 28 вересня 2017 року набув чинності новий закон «Про освіту». Він передбачає, що безоплатним гарячим харчуванням будуть забезпечують лише пільгові категорії учнів. А органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати безкоштовним харчуванням й інші категорії дітей або повністю, або на засадах співфінансування, наприклад, 50/50 з батьками.

У різних містах спостерігаються різні підходи до організації харчування у школах. Однак спільними для всіх залишаються два правило: діти пільгових категорій снідають безкоштовно, а всі договори з постачальник послуг укладаються через портал Prozorro.

Портал офіційно працює вже майже два роки, його використання є обов’язковим з серпня 2016 року. А замовники досі мають проблеми з оцінкою документів учасників. Такі ситуації відлякують підприємців (навмисно чи ненавмисно). Хоча конкуренція на тендері, який проводило Управління освіти Полтавської міськради, хороша, свої пропозиції подали 7 фірм.  До того ж,  серед них є ті, які успішно харчують школярів у кількох регіонах України.

Ситуація, яка склалася з цим тендером – типова для України. Але конфлікт загострився ще і через те, що люди звикли до «подачки». У Полтаві безкоштовним харчуванням забезпечені не лише діти пільгових категорій, як того вимагає Закон, а всі учні початкових класів. Навіть ті, хто не потребує сніданків або має забезпечених батьків, які без проблем можуть за все заплатити самі. Варто додати, що сніданки школярів фінансуються з міського бюджету, тобто з кишень місцевих платників податків.

На депутатських комісіях неодноразово лунала критика такої «щедрості», звинувачення у популізмі, проїданні коштів, які можна було б витратити на розвиток міста. Голова «освітньої» комісія міської ради Олександр Кудацький на засіданнях зазначав, що сніданки для всіх дітей 1-4 класів є, швидше,  додатковим піаром для мера Полтави, аніж реальною потребою. Але подати рішення щодо відміни фінансування цієї статті «Турботи» ніхто не наважився, вочевидь, з остраху бути звинуваченим у відібранні харчів у дітей.

 

Міста України показують різні підходи до вирішення цього питання: хтось забезпечує учнів початкових класів безкоштовними сніданками, хтось ні. Дехто, як, наприклад, Житомир, шукає компромісні рішення. Полтаві, імовірно, також варто замислитися над тим, чи варто вкладати бюджетні кошти на харчування дітей, як і на їхній проїзд. Адже це, з одного боку, – «проїдання» бюджету, з другого – соціальна допомога, а з третього – піар влади.

 

Обкладинка й інфографіки Анни Ляшенко

Опублікована: 26 січня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація