310766764_1473049709867634_4734063148301474628_n

Афанасій Середін-Сабатін з Лубен був придворним архітектором Коджона. Тоді він створив 5 будівель європейського типу для палацу Токсугун. «Павільйон утихомиреного споглядання» (єдиний, що повністю зберігся), будівля малих прийомів «Палац доброти і милосердя», «Павільйон дев’яти досягнень», «Альтанка зеленого бамбука» і бібліотека «Палац проникаючого світла».

Про це пише Diaspora.ua.

Архітектор народився у 1860 році у Лубнах на Полтавщині в заможній родині. У 14 років поїхав до дядька в Петербург. Там зацікавився архітектурою, вивчав її в Академії мистецтв та університеті, хоча через конфлікт з професором диплом так і не отримав.

Потім закінчив Морський кадетський корпус і став штурманом російського флоту на Далекому Сході. Саме там він зустрів дружину Лідію Шалич родом з Галичини.

У Кореї Афанасій опинився у 1883 році. Тут його талант швидко розгледів німець  – керівник корейських митниць, який доручив йому збудувати будівлю морської митниці. Одним з найбільших його проєктів стало будівництво будівлі російської дипломатичної місії в 1888 році – першої європейської за стилем будівлі в Сеулі. Відтоді його популярність як архітектора лише зростала, а він став улюбленцем імператора Коджона.

У 1894 році він перейшов на службу до головного палацу Кенбоккун, де став свідком вбивства королеви Мін. Рятуючись від помсти японців, архітектор втік до Китаю.

Потім Афанасій Середін-Сабатін отримав від імператора замовлення на проєктування Воріт Незалежності, що символізували закінчення залежності від Китаю після японсько-китайської війни. Це було новинкою для корейців, адже тут, на відміну від Європи, тоді не було традиції зводити арки з нагоди пам'ятних подій.

У 1896-1899 роках був придворним архітектором Коджона. Наприкінці 1890-х років архітектор залишив службу і повернувся до Інчхону. Останніми роботами Середіна стали побудовані в 1902 році Дипломатичний клуб в Інчхоні та готель «Зонтаг», де переважно зупинялися дипломати, мандрівники та підприємці.

Усього за 20 років життя в Кореї Афанасій Середін-Сабатін розробив 16 проектів і брав участь у будівництві значних для історії Кореї споруд, 6 з них збереглися і мають велику історичну цінність.

«Цікаво, що за спогадами сина Афанасія Петра, в нього виразно проявлялося українське походження –  в мові, вигляді, вдачі він "був типовим козаком". До цікавих сторінок біографії Афанасія Середіна-Сабатіна належить і те, що він був безпосереднім свідком вбивства японцями королеви Мін 8 жовтня 1895 року, і саме його письмове свідоцтво сьогодні є головним джерелом інформації про цю подію», – пише Diaspora.ua на основі книги Уляни Скицької «Наші на карті світу».

Один з проєктів архітектора
Loading...