Презентація книги «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю» харківського видавця Олександра Савчука. Фото Юрія Репала

У Зінькові презентували книгу харківського видавця про знищені шедеври сакральної архітектури та ЗD модель храму, який був тут 100 років тому.

Саме на Полтавщині відбулась перша презентація книги «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю», що вийшла у харківському видавництві Олександра Савчука, за підтримки Українського культурного фонду.

Локально для цієї події обрали Зіньків через те, що тут знаходилась Покровська церква 1759 року, яка була знищена у 30-х роках ХХ століття. Вона одна з п’яти дерев`яних церков лівобережної України, що увійшла до видання та, які відновили ЗD проекціях.

ЗD проекція Покровської церкви у Зінькові
Презентація книги «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю» харківського видавця Олександра Савчука. Фото Юрія Репала

Небайдужі до історії та її відродження представники влади, туризму, краєзнавці з Полтави, Зінькова та Харкова зустрілися учора, 7 квітня, на місці, де за переказами, колись була ця церква.

Харківський видавець Олександр Савчук зі своєю книгою «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю». Фото Юрія Репала

Олександр Савчук говорить, що завжди радий побачити місто і місце, де стояла церква і, таким чином, набагато більш конкретніше обговорити теми, які торкаються проєкту. Його мета – показати сучасникам, які часто цього зовсім не знають, як виглядали старовинні дерев`яні церкви:

«Наше видавництво останні 10 років займається відновленням візуальних образів та історичних подій, те чого ми на жаль уже не зможемо побачити і ми робимо усе, щоб ця історія не губилася».

Харківський видавець Олександр Савчук зі своєю книгою «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю»

Цей проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Крім того, вони у видавництві вирішили зробити ЗD проекції, щоб книга була цікава і молодшому поколінню. Для цього створили спеціальні  QR-коди, для кожної відтвореної історичної будівлі.

Переглянути ЗD модель церкви, яка раніше була у Зінькові, можна за посиланням.

З допомогою старовинних світлин, присутні спробували знайти те місце, де знаходилась церква у Зінькові. Зокрема, розглядали види колишньої Покровської вулиці (нині Бєївської), де за свідченнями місцевих жителів, під час земляних робіт знаходили поховання, які могли бути з церковного кладовища. Крім того, неподалік зберігся будинок, де жив священник цього храму.

Презентація книги «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю» харківського видавця Олександра Савчука. Фото Юрія Репала

Відтворення цих визначних пам’яток стало можливим завдяки світлинам, кресленням та описам харківського мистецтвознавця Стефана Таранушенка, який у 1928 році детально дослідив Покровську церкву у Зінькові. Свого часу він дослідив і задокументував 200 церков України, з яких до нашого часу лишилося всього 14.

Світлини Покровської церкви в Зінькові харківського мистецтвознавця Стефана Таранушенка

Олександр Савчук відшукував усі ці артефакти в архівах і розповів, що дослідник ще змалечку прикипів до архітектури таких дерев`яних церков, адже розповідав, що завдяки своїм унікальним формамам і образам такі храми, коли на них дивишся здалеку, ніби «витали в повітрі». Крім того, ці церкви, за словами харківського видавця, були дуже цікаві всередині. Через те, що в них були чисті дерев`яні стіни, які сходились у різні вертикалі, складалося ніби якесь відчуття зв`язку з небом: 

«Цей історичний стиль можна відтворювати, наслідувати видозмінювати. По суті дерев`яна церква це – поняття про українську красу. Оце для українця красиво, ось такі пропорції і бачення формули краси в архітектурі. А в українців почуття естетики дуже розвинено, ми бачимо українські сорочки, рушники, різьблення. Власне, у цих монументальних спорудах теж виявлялася ця краса, але, на жаль, вона на дійшла до нас».

Світлини Покровської церкви в Зінькові харківського мистецтвознавця Стефана Таранушенка

Крім того, допомагав збирати історичні довідки та артефакти дерев`яної церкви з Зінькова для харківського видавця завідувач Зіньківського районного народного історичного музею Віктор Литус. Олександр Савчук говорить, що дуже задоволений їх спільною співпрацею і допомогою очільника зіньківського музею, адже зараз таке ставлення зустрічається не всюди. Під час презентації книги Віктор Литус відмітив особливість цього дня:

«Якось сьогодні це, мабуть, символічно, що таке свято Благовіщення і в наше місто теж прийшла блага вість із Харкова, і ми разом можемо долучитися і гортати сторінки історії».

Завідувач Зіньківського районного народного історичного музею Віктор Литус

Він, також, розповів, що свого часу відомий краєзнавець Олександр Твєрдохлєбов зазначив, що Зіньків по дорозі з Куземина мав форму хреста і таким же чином тут були розміщені церкви, які теж були хрестоподібної форми. За словами директра музею, раніше в їхньому місті було 8 церков, з яких донині з елементами первісної будівлі, лишилась лише одна.

Привітав з новим виданням харківського гостя і подякував за те що для своєї книги він обрав саме їхню церкву, міський голова Зінькова Сергій Максименко. Він вручив видавцю грамоту та власне історичне видання про Зіньків. Крім того, мер виявив намір зайнятись питанням встановлення інформаційного стенда на місці, де раніше була Покровська церква, а Олександр Савчук, своєю чергою, пообіцяв надати макети та всю необхідну інформацію для розміщення на стенді.

Міський голова Зінькова Сергій Максименко з Олександром Савчуком. Фото Юрія Репала.

Надзвичайно задоволені насиченою інформаційною зустріччю представники туристичної сфери Полтави. Засновниця полтавської школи гідів та депутатка обласної ради Яніна Барибіна говорить, що вони обов`язково будуть розвивати цей напрям у своїх маршрутах та поширювати інформацію про історині місця.

Представники туристичної сфери Полтави з Олександром Савчуком

«Завдяки Стефану Таранушенку і його титанічній праці ми маємо уявлення про світ дерев'яної церковної архітектури Лівобережної України. Автор проєкту (Олександр Савчук) пояснював логіку  створення моделей церков, які постають із небуття.  За основу 3D-моделі узято точні креслення церков, що стали результатом точних натурних обмірів команди Таранушенка. Далі, аналізуючи світлини та описи дерев’яних храмів, розробники уже намагалися "покласти" найбільш відповідні текстури на зруби та дахи, наслідувати вертикальне чи горизонтальне шалювання. Містяни з очільником радо зустріли гостей і це був дуже теплий день, коли всі спілкувалися про спільні цінності – про Спадщину», – поділилась враженнями Яніна Барибіна.

Такої ж думки, краєзнавець Юрій Репало, який теж відвідав презентацію видання. Відтак, він планує влаштувати експедицію на Зіньківщину, щоб детальніше вивчити місця та прокласти нові туристичні маршрути.

Довідка

Покровська церква у Зінькові належить до так званих «мандрівних». Первісно вона стояла в Пустинно-Скельському Спасо-Преображенському монастирі – одному з найбільших чоловічих монастирів Лівобережжя, – виконуючи роль його головного собору.  

Покровська церква була одним із найбільших і найвищих серед українських дерев’яних храмів, причому до часів Таранушенка вона дійшла у перфектному стані – завдяки добірному матеріалу (соснові зруби, дубові підвалини) і досконалій будівельній техніці. Багатий монастир міг це собі дозволити. На відміну від інших церков представлених у книзі – п’ятиверхих (Березна, Пакуль, Артемівка) та одноверхої (Нові Млини), Зіньківська – тризрубна і триверха.

Саме цей тип в українській сакральній дерев’яній архітектурі вважається класичним, проте, як зауважував Таранушенко, достеменних даних про те, які церкви – одно-, три- чи п’ятиверхі – були найбільше поширені на Лівобережжі в минулому, немає, а статистика відомих йому церков говорила про те, що на Лівобережжі тип одноверхих храмів набув значно більшого поширення, ніж на Правобережжі.

Loading...