Світлина LIGA.net

На базі двох частин будівлі старої карамельної фабрики на вулиці Спаській, громадська організація «Полтавський батальйон небайдужих» планує зробити аналог гельсінської бібліотеки Oodi – з музеєм, коворкінгом і центром розвитку молоді, створивши в Полтаві масштабний культурний центр.

Про це розповідає інфоресурс LIGA.net.

Триповерховий комплекс зі столітньою історією, розташований біля адміністративних будівель, складських приміщень та магазину кондитерських виробів «Домінік». Раніше це був адміністративний корпус і карамельний цех Полтавської кондитерської фабрики, яка згодом стала приватною власністю кондитерської «Домінік». Але корпус і цех, на відміну від інших комплексів фабрики, в приватні руки не перейшли. Довгий час вони залишалися у володінні Фонду держмайна України, поки в 2016-2017 роках їх не купили за 5,5 млн грн Полтавська і Київська єпархії УПЦ Київського патріархату.

Співзасновник ГО «Полтавський батальйон небайдужих», Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір Бубнюк розповідає, що вони хочуть залишити колишню атмосферу будівлі: зберегти обладнання, можливо, зміцнити будівлю, переробити дах, замінити вікна, каналізацію і електропроводку, косметичний ремонт всередині. Крім того, не змінюючи сильно атмосферу, є можливість заощадити, адже волонтери мають дійсно амбітні плани.

Щодо ідеї побудувати в Полтаві культурний центр, він розповідає, що все почалося зі стартом бойових дій на Донбасі:

«Щоб допомагати воїнам АТО, ми створили "Полтавський батальйон небайдужих". Співзасновники – я і волонтери Наталія Гранчак (керівниця організації), Наталія Святцева і Олександра Сиротенко. Спочатку пунктом збору був Свято-Успенський кафедральний собор. Таким чином навколо собору згуртувалося багато людей, нас підтримували і допомагали проводити благодійні ярмарки. Виручені кошти йшли на купівлю різного устаткування: одягу, медикаментів та амуніції. Але потім бійці почали повертатися з зони бойових дій. Вони потребували допомоги: юридичної, щоб отримати статус учасника бойових дій та психологічної, щоб адаптуватися під життя в мирному місті. Ветерани потребували місця, де могли би висловитися і говорити з такими ж, як вони – колишніми солдатами, які пройшли війну. Так і виникла ідея облаштувати центр реабілітації для військовослужбовців, який ми розмістили в кількох орендованих кімнатах в колишньому адміністративному корпусі на Спаській, 10».

Федір Бубнюк розповів і про історію цієї будівлі. Зокрема, за його словами, у 20-х роках цей так званий «Будинок працьовитості» переробили в Полтавський відділ НК, в підвалі якого більшовики розстрілювали людей. Тому з підвалу хочуть зробити музей тоталітаризму, щоб показати його наслідки: на що може піти людина, прикриваючись «світлими ідеями».

Довідка

Будинок на Спаській, 10 – історична будівля і культурна пам'ятка. Будівля, побудована в 1902 році – частина культурної історії міста. На початку ХХ століття тут навчали грамоті сиріт та дітей з бідних сімей. Потім – триповерховий будинок переробили спочатку в пивоварню, а після – в штаб-квартиру НКВД.

Loading...