Як зміниться Полтава у 2019-му. Частина 1: ЦНАП та «Територія Майдану»

Автор: Надя Миколаєнко, 7 лютого, 14:42

Фото: Як зміниться Полтава у 2019-му


Одного дня ти побачиш, як бруківку на вулиці Соборності починають розбирати, а дерева, під якими хотів сховатися від палючого сонця – спилювати. Чи підступить до горла клубок обурення? Не від того, що твою вулицю змінюють – від того, що ти не знаєш про це нічого.

Ми вирішили з’ясувати, які великі перетворення в історичному центрі Полтави принесе 2019-й рік. Здавалося б, достатньо запитати головного архітектора міста. Але не все так просто. Микола Шевельов нам підказав, що побудова нового ЦНАПу, реконструкція площі біля будівлі ОДА, капітальний ремонт вулиці Соборності та реконструкція парку «Перемога» – це ті масштабні проекти, які нині підійшли впритул до реалізації. Але на якому вони етапі та чи будуть завершені у 2019-му, головний архітектор Полтави не розповів: «У всіх згаданих об’єктів різне підпорядкування. Відповідно до чинного законодавства повноваження координувати будівництво або реконструкцію мають замовники», – і додав, що багато уваги і ресурсів вимагають поточні роботи, які забезпечують функціонування міста: ремонти шкіл, лікарень, дорожнє господарство. Тому багато яскравих проектів не можуть втілюватися одночасно.

Але ми уявимо, що все ж можуть, і перенесемося на кілька років уперед.

Літнього дня ти виходиш з душної маршрутки на Сінній та вирушаєш вулицею Соборності у напрямку Білої альтанки. Переходиш дорогу до алеї біля ОДА, і з-за дерев, справа від адміністрації, видніється новенька футуристична триповерхова будівля. Сонячні промені відбиваються від скляного фасаду і кидають зайчиків навсібіч. Від одного з них ти мружишся. Підходиш до будівлі ближче, щоб сфотографуватися. Таких архітектурних об’єктів у Полтаві – обмаль.

 

Тут тепер – Центр надання адміністративних послуг

Інфографіка ЗМІСТ

Інформація про новий ЦНАП уперше з’явилася в січні 2017 року на сторінці Facebook першого заступника голови Полтавської облдержадміністрації Андрія Пісоцького. Через рік у стінах Полтавської ОДА розповіли про проект детальніше. Нині 24 працівники ЦНАПу при Управлінні адміністративних послуг Полтавської міської ради працюють на майже 250 кв.м. У новій будівлі площа буде у вісім разів більшою – 2 000 кв.м, а працівників – 86. Громадяни тепер зможуть замість 94 послуг отримувати 309. У новому ЦНАПі робота буде організована таким чином, що відвідувачі витрачатимуть на звернення у середньому не більше півгодини: 20 хвилин в черзі та 10 – на оформлення.

Як виглядатиме ЦНАП. Джерело: dekart-studio

Проект розробила одеська студія дизайну та архітектури Dekart Studio. На першому поверсі заплановані зони очікування, інформування та обслуговування. Тут також створять кафетерій, дитячий куточок, розмістять платіжний термінал, банкомат, касу банку, копіцентр, канцелярський магазин. Адміністративні функції та кімнати персоналу розмістять поверхами вище.

Таймлайн проекту ЦНАП

 

Що кажуть експерти?

 

Андрій Конюк 
«Якщо будівлю ОДА залишать у стилі класичного соцреалізму, то з новою футуристичною будівлею ЦНАПу вона не буде поєднуватися. До того ж незрозуміло чому в готову композицію площі та будівлі ОДА додають такий масивний елемент, якщо ділянок для його розміщення у місті вдосталь».

 

Артур Ароян 
«Існуючий проект не є поганим. Але ми бачимо, що ця деконструктивна будівля – доволі прямокутна. То чи не простіше було зробити її більш лаконічною, щоб підтримати композицію будівлі ОДА?».

Архітектор зазначає, що на такий об’єкт було б доцільно провести архітектурний конкурс.

Архітектурного конкурсу в Полтаві не було. Натомість Міністерство регіонального розвитку проводило на початку 2017 року всеукраїнський конкурс проектантів. Переможці, Dekart Studio з Одеси, отримали право на розробку унікальних проектів ЦНАПів у різних містах України. Про це розповіла очільниця Управління архітектури та містобудування Полтавської ОДА Ірина Особік: «Усі проектовані будівлі мають прозорі скляні фасади. Адже концепція ЦНАПу передбачає абсолютну прозорість. Зокрема з цієї причини відмовилися від ідеї розміщення Управління адмінпослуг в якійсь з існуючих будівель».

За процедурою, проекти нових архітектурних об’єктів повинні пройти розгляд на архітектурно-містобудівній раді при міському Управлінні з питань містобудування та архітектури. Там отримати зауваження спеціалістів та виправити їх. Але проект ЦНАПу цей етап оминув. За словами Ірини Особік, рішення про це прийняли у вищезгаданому Управлінні.

 

Вартість проекту

Тендер на будівництво ЦНАПу за 27,2 млн грн у липні минулого року виграло ПАТ «Харківстальконструкція». За першим, укладеним 18 липня 2018 року, договором об’єкт мали побудувати до кінця минулого року. Роботи на ділянці розпочали незадовго після цього. У жовтні вирили котлован та почали зводити фундамент. Але за кілька днів до завершення строку за додатковою угодою термін виконання робіт продовжили ще на рік. Замовником проекту є Департамент будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської ОДА. Його голова Тимофій Голбан пояснив: «До визначеного терміну не вдалося завершити будівництво через відсутність фінансування. Із місцевого бюджету частка фінансування вже виділена. Але основним спонсором проекту є Держфонд регіонального розвитку. Проект подали на конкурс, нині він очікує розгляду комісії. І потім – фінансування».

 

...

 

Неподалік біля входу в ЦНАП помічаєш бетонний блок. На ньому українською, англійською та шрифтом Брайля опис меморіалу. Ти читаєш, і мимоволі згадуєш 21 листопада 2013-го року.  

 

Тут тепер – «Територія Майдану»

Територія Майдану у фото та цифрах

Меморіальний комплекс запланований у вигляді звивистої доріжки, яка веде майже через усю територію площі. То з одного, то з іншого боку від неї будуть розміщені бетонні підпірні стінки з вісьмома барельєфами. Кожен з них розповідатиме про події Революції Гідності: силовий розгін, самоорганізація протесту, Марш мільйонів 8-го грудня, Штурм Майдану. Меморіал перетинатиме основну площу перед ОДА. Вона залишилася такого ж розміру, як і до реконструкції.

Ти ловиш у повітрі аромат троянд, з боку алеї долинає шум води і дитячий сміх. На площі, ближче до вулиці Соборності струменями із мощення вибивається сухий фонтан. Діти галасують і бавляться водою, фонтан приваблює своєю прохолодою. Ти звертаєш увагу на мощення. Різних відтінків сірого, плитка на перший погляд розміщена хаотично. Але оглядаючись довкола, ти бачиш, що мощення створює ефект присутності великої кількості людей. Це повертає тебе до думок про Майдан у Полтаві, і спонукає продовжити свою мандрівку меморіалом, адже позаду тільки частина історії.

На тому боці площі, що обмежений вулицею Дмитра Коряка, запланована невелика паркова зона. Нові дерева передбачені тих самих порід, які вже ростуть на території біля ОДА: липи, каштани, берези. Також висадять кущі жасмину та бузку. Тут розмістять і невелику галявину з амфітеатром навколо неї.

Ти бачиш молодь, яка відпочиває прямо на траві, у тіні дерев. Тим часом минаєш чергові точки меморіалу – Ухвалення «Диктаторських законів», Вогнехреща, 22 січня і перші смерті на Майдані. На ділянці, що розповідає про найтрагічніші дні Революції, підпірні стінки по обидва боки від тебе підвищуються, тепер видно тільки небо. Наближаєшся до завершення меморіалу – дзеркального шару. У ньому відбивається метушня міста і ти сам.

Якою стане площа перед ОДА. Джерело: citylab

Новий дитячий майданчик буде відмежований від проїжджих частин деревами, пішохідною та іншими функціональними зонами. Він не такий, до яких ми звикли: схили з гумовим покриттям, дерев’яні елементи, смуга перешкод, чотири зони для різних вікових груп. Неподалік від нього розмістять невелику ділянку з лавами і столами, громадську вбиральню.

Паркувальні зони вздовж вулиці Дмитра Коряка будуть організованішими. Основна стоянка для авто залишиться на тому самому місці, з боку вулиці Сінної. Заїзд до неї перетинатиме двостороння велосипедна доріжка. Така сама пролягатиме і вздовж вулиці Соборності. Біля входів у будівлі – велосипедні стоянка.

На час великого зібрання людей на площі фонтан вимикатимуть. Уся територія – привітна до людей з інвалідністю: безшовне мощення, пандуси, тактильна плитка. На алеях по обидва боки від адміністрації додадуть освітлення.

Історія меморіалізації в Полтаві подій Революції Гідності розпочалася ще влітку 2014-го року. Тоді переможців конкурсу на найкращий пам’ятник, команду полтавської студії City.lab, нагородили грамотами, але до реалізації справа не дійшла. Другий конкурс пройшов невдало. І тільки восени 2017-го року конкурс відбувся вдало, визначили місце розміщення меморіалу – перед будівлею ОДА. Невдовзі Департамент будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської ОДА замовив проект реконструкції площі перед ОДА на основі концепції  команди-переможця. Нею знову стала студія  City.lab з Полтави.

У серпні 2018-го року City.lab презентували проект, розроблений у співпраці з київською студією ландшафтної архітектури «KOTSIUBA» і львівським скульптором Назаром Біликом. Основою для проектних рішень стали результати широких соціологічних досліджень, проведених командою City.lab у 2016-му році.

Таймлайн проекту

 

Що кажуть експерти?

Артур Ароян 
«Цей проект передбачає не просто реконструкцію, а й потужну меморіалізацію. На мою думку, це дуже важливий прецедент. Не стільки тому, що це новий тип меморіалу, а тому, це буде перша можливість впровадження у міську тканину новітніх рішень. Новітніх з точки зору урбанізму, міського та ландшафтного  дизайну. Адже раніше таких проектів не втілювали. Якщо цього разу вийде його реалізувати, то є висока вірогідність того, що надалі реконструкції міських територій будуть здійснюватися з урахуванням тих принципів, які давно використовуються і перевірені часом. В Україні ще є певне нерозуміння таких змін».

 

Андрій Конюк 
«Адміністративна площа перед ОДА повинна зберігати своє класичне призначення – витримувати такі виплески народного гніву, як у 2014 році, або бути місцем для народної радості. Пропозиція переможців конкурсу цій функції зовсім не відповідає, хоч після допрацювань проект і став значно кращим. На мою думку, це проблема у першу чергу неправильно поставленої задачі. Дали площу - учасники конкурсу і зробили пропозиції, виходячи зі своїх уявлень».
На думку архітектора, такі проекти варто реалізовувати у парковій зоні, а одним із невдалих рішень є розміщення з боку вулиці Коряка дитячого майданчика:
«Цю меморіальну частину можна було зробити значно меншою. Це здешевило би проект»

 

 

Вартість проекту

Раніше один із авторів проекту Дмитро Козиренко в інтерв’ю інтернет-виданню Полтавщина пояснив, що проект дійсно коштуватиме близько 90 мільйонів гривень. Така вартість обумовлена і великою площею реконструкції (3,3 га) і складністю робіт.

Тендер на реконструкцію провели з другої спроби. Його виграло ТОВ «МАЙСТЕР-БУД» за 79,6 млн грн. У договорі прописаний строк виконання робіт – до 18 червня 2019-го року (за умови повного фінансування робіт). Але голова Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської ОДА Тимофій Голбан прокоментував ситуацію із фінансуванням так: «Термін виконання робіт – шість місяців від початку фінансування. До червня роботи не завершаться однозначно, адже фінансування ще немає».

Ти йдеш далі новим пішохідним переходом через вулицю Дмитра Коряка, на тому місці, де раніше доводилося порушувати правила дорожнього руху. За планом попереду – оновлена, відремонтована вулиця Соборності.  

Далі буде...

 

 

Графіка, обкладинка Юлії Деркач.

Опублікована: 7 лютого 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація