Як зміниться Полтава у 2019-му. Частина 2: вулиця Соборності та парк «Перемога»

Автор: Надя Миколаєнко, 27 лютого, 16:51

Фото: Графіка Юлії Деркач


У першій частині матеріалу ми розповіли про два великих містобудівних проекти, що кардинально змінять простір біля ОДА. Цього разу – про не менш яскраві та знайомі полтавцям місця: головну пішохідну вулицю міста та найбільший міський парк. Адже зміни торкнуться і їх.

***

Ще йдучи Корпусним садом, ти здаля помічаєш, що дерева на пішохідній частині вулиці Соборності – інакші. Виходиш із шумного «Злато Міста» і відчуваєш солодкий аромат липового цвіту. Тепер по обидва боки вулиці – ряди лип, але значно нижчих та молодших за ті, що росли раніше.

 

Тут тепер – відремонтована та оновлена вулиця Соборності

Про реконструкцію вулиці Соборності в Полтаві заговорили на початку 2018-го року. Тоді представники Німецької урядової організації GIZ спільно з полтавськими архітекторами розробили демонстраційний проект розвитку Полтави до 2030 року. Серед рішень – і концепція реконструкції пішохідної частини вулиці Соборності та площі перед театром імені Миколи Гоголя від команди City.lab.

Концепція зупинилася на стадії візуалізації, і до реалізації не дійшла. Натомість через місяць після презентації, у квітні 2018-го року, Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради провело тендер на розробку проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт тротуарів та елементів благоустрою вулиці Соборності. А вже в липні відбулася презентація концепції проекту архітектора Сергія Мурзи.

Увесь капремонт охопить 1,3 кілометра вулиці Соборності й здійснюватиметься в три етапи. Першою оновлюватимуть пішохідну ділянку між вулицею Європейською та Гоголя. Площі перед театром проект не торкається.

Автор проекту Сергій Мурза розповів, що під час капітального ремонту всі дерева замінять. Нові липи саджатимуть дорослими, висотою мінімум 6,5 метрів. Архітектор пояснює, що заміна дерев не порушує будівельних норм, адже у межах капітального ремонту забороняється зменшувати їхню кількість. За планом, лип буде навіть трохи більше, ніж є зараз.

«Ми не будемо вирізати всі дерева одночасно. Вони будуть замінюватися, найімовірніше, у два етапи: від Європейської до Котляревського, потім – до Гоголя. На цьому перший етап капремонту завершиться», – прогнозує Сергій Мурза.

Інфографіка

Ти ступаєш на бруківку, яка вже стала невід’ємною частиною цього маршруту. Справа і зліва по новенким тротуарам сновигає малеча на самокатах, дітей обережно оминають велосипедисти.

Пішохідна частина вулиці, відповідно до проекту, залишиться тієї ж довжини. Бруківку перекладуть «камінь-в-камінь», зміцнивши шви. Винятком стануть ділянки, де вулицю переходять найчастіше. Для першої черги ремонту це невелика смуга неподалік нинішньої «Кофішки» та перехрестя вулиці Соборності із Котляревського. Тут, як і на тротуарах, буде безшовне гранітне мощення, що дозволить безбар’єрний рух. Бруківку, що залишиться, хочуть використати як мощення під елементи благоустрою біля кіоску з фруктами.

Повного вирівнювання бруківки і тротуарів, про що говорили на перших етапах проектування, не буде. Для комфорту всіх учасників руху на пішохідних переходах та перехрестях автори проекту передбачають пониження тротуару. Для людей з інвалідністю по зору на мощенні будуть встановлені високоякісні тактильні елементи. Окрім зовнішніх елементів, оновиться частково дощова каналізація, водопровідна мережа. Капітальний ремонт торкнеться і освітлення вулиці: нові ліхтарі працюватимуть від оновленої електромережі.

Проект вул. Соборності

«Нарешті тут з’явилися лави», – думаєш ти, і водночас помічаєш, як до них пасують нові урни та квітники. Так доходиш до Петровського парку. Тут на відремонтованих бордюрах також обладнали місця для сидіння. Вирішуєш перепочити, але тебе не покидає відчуття, що чогось на цій вулиці усе ж бракує...

«Чи будуть МАФи?» – питання, що хвилює не лише журналістів на кожній презентації проекту. Сергій Мурза запевняє, що як проектувальник він не регулює розміщення МАФів громадського харчування, торгівлі та літніх майданчиків кафе:

«У нас будуть елементи благоустрою, які теж є малими архітектурними формами, але це лави, урни, вказівники, боларди. Якщо виявиться, що після капремонту вулиці власникам МАФів влада продовжить термін експлуатації, і їх встановлять знову – я не матиму до цього жодного стосунку».

Інфографіка

Депутат Полтавської міської ради Вадим Ямщиков розповів, що зараз він з колегами розробляють регуляторний акт, що описує процедуру отримання дозволу на розміщення тимчасових споруд і літніх майданчиків. Раніше комісія не вимагала проект об’єкта:

«У цьому ж акті ми чітко прописуємо обов’язковий для всіх об’єктів уніфікований вигляд: нейтральний колір, відсутність великих навісів, рекламних написів, об’ємних конструкцій, барних стійок, піддону. При тому розміри повинні забезпечувати безперешкодний прохід для пішоходів», – розповідає депутат.

 

Що кажуть експерти?

Артур Ароян «Загалом, реконструкція потрібна і з точки зору тротуарного покриття, і з точки зору інклюзивності. Але досі незрозуміло, скільки залишиться бруківки та навіщо ліквідовувати всі дерева. Немає гарантії, що нові дерева приїдуть необхідної висоти. Поки вони підростатимуть, ми побачимо, у якому незадовільному стані фасади будівель. А цей проект не зачіпає роботу з фасадами. До того ж існуючі дерева вберігають вулицю від літньої спеки. Якщо це капітальний ремонт, як зазначається у документах, а не реконструкція, виникає питання, чи варто проводити такі кардинальні зміни».
Андрій Конюк «У першу чергу, варто було зробити розрахунки, проаналізувати існуючу ситуацію і пропрацювати функціональне наповнення вулиці. Важливо створити такі умови, щоб підприємці не могли і не хотіли заважати руху пішоходів та оглядовості літніми майданчиками. Зокрема, у проекті розглянути демонтаж купола над підземним переходом “Злато Місто”, адже він порушує чи не основну у місті візуальну вісь. Але все ж дуже добре, що міська влада виділяє гроші на такі містобудівні проекти».

Експерти одностайно зазначили про доцільність проведення архітектурного конкурсу. Адже вулиця Соборності – дуже важливий містобудівний об’єкт. Утім, на думку Сергія Мурзи, конкурсу не було, тому що це не реконструкція, і проект не вносить змін у містобудівну ситуацію.

 

Вартість проекту

За словами Вадима Ямщикова, перший етап ремонтних робіт коштуватиме 40-50 мільйонів гривень. Його фінансування зараз під сумнівом.

«Проект розробили раніше і запустили тендер для того, щоб при появі фінансування не втрачати час на ці процеси. На мою думку, реконструкція всієї вулиці займе кілька років», – додає депутат.

Від прогнозованих раніше 80 мільйонів гривень, очікувана вартість проекту ремонту вулиці зросла вдвічі, до 162,5 мільйона гривень. На цю суму 7 лютого відбувся тендер. Серед трьох учасників на рішення очікувало ПрАТ УКРАТОМЕНЕРГОБУД. Вони запропонували виконати усі роботи на Соборності за 107 мільйонів гривень. Але аудитори під час моніторингу виявили порушення в закупівлі. У зв’язку з цим, замовник 13 лютого відмінив торги.

Петровський парк, юридичний інститут – і вже видніється бронзовий лев пам’ятника Келіну. Входиш до парку через нову колонаду. Вона підтримує класичний стиль новобудови справа. Від дитячого атракціону «Вокзал», що неподалік, рушає невеликий різнокольоровий потяг.

 

Тут тепер – реконструйований парк «Перемога»

На відміну від проектів, про які ми вже розповіли, майбутній вигляд і наповнення парку «Перемога» прогнозувати складніше: зараз проект проходить стадію виготовлення робочої документації.

Наприкінці 2017-го року відбувся конкурс від КО «Інститут розвитку міста» Полтавської міської ради на кращу концепцію реконструкції парку «Перемога». Головний фахівець «Інституту розвитку міста», заслужений архітектор України Вадим Вадімов, розповів, що Полтава стала першим українським містом, у якому на законодавчому рівні затвердили концепцію інтегрованого розвитку міста. Вона використовує можливості нових підходів у розвитку міста і розуміння громадських просторів.

«Реконструкція парку “Перемога” – перший демонстраційний проект втілення цих практик. Концепцію переможців конкурсу та ідеї конкурсантів взяли за основу для формування проектного завдання розробки робочої документації», – додає архітектор.

Інфографіка

Але ще за рік до оголошення конкурсу Управління капітального будівництва Полтавського міськвиконкому вже замовило виконання передпроектних робіт у ТОВ НДПВI «Полтавагропроект». Їх та історико-архівні дослідження завершили до кінця 2017-го року. Потім роботу призупинили для проведення конкурсу та пошуку проектних рішень. Серед чотирьох команд-учасників перемогли викладачі Архітектурного факультету ПолтНТУ імені Ю. Кондратюка. Вадим Вадімов пояснив, що метою конкурсу був пошук ідей, а не виконавця проектних робіт. До того ж, конкурсанти не є суб’єктом господарювання, тому проект розробляла інша проектна організація. У листопаді минулого року після місяців розробки генерального плану та будівельної експертизи архітектори ТОВ НДПВI «Полтавагропроект» презентували проект у присутності представників ради з охорони культурної спадщини.

На території парку площею 12,5 га планують реконструювати як пішохідні зони, так і озеленення. Адміністративно-побутовий корпус та складське приміщення біля зони атракціонів також відновлять. Окрім одноповерхової будівлі дитячого атракціону «Вокзал», побудують сцену для ретровідпочинку, п’ять невеликих громадських вбиралень, кілька нових службових споруд. Елементи благоустрою планують оновити, а праворуч від головного входу в парк – розмістити дитячі майданчики із новим сучасним обладнанням та гумовим мощенням. Зона атракціонів залишиться на тому ж місці, але, за проектом, там розміщуватимуть, окрім стаціонарних, переважно легке для встановлення та демонтажу обладнання.

Проект оновленого парку

Повз оглядовий майданчик ти виходиш на оновлену площу біля «Вілли Крокодила». Тут тепер гранітне мощення та новий чашоподібний фонтан. Звідси добре видно колони пропілей, що зустрічають відвідувачів на центральному вході до парку.

Спуститися до «Співочого поля», за проектом, тепер можна буде новими сходами із бортового каменю на залізобетонній основі, або ж пандусом. У нижній частині парку поряд з тенісними кортами планують спорудити скейт-парк та скеледром. А неподалік «Співочого поля» тепер можна буде зустрітися із друзями на барбекю, розважитися на гірці для тюбінга або ж погуляти із домашнім улюбленцем в зоні для вигулу собак.

Планується, що парк одночасно прийматиме 1 250 відвідувачів. Архітектори спроектували автостоянку в нижній частині парку за сценою. Паркінг із заїздом з вулиці Нижньомлинівської розрахований на 133 машиномісця.

Парк огородять: кованою металевою огорожею вздовж проспекту Першотравневого, металевою сіткою у нижній південній частині парку, а з боку обласної клінічної лікарні – декоративними блоками. Третину площі озеленення поливатимуть з допомогою автоматичної системи зрошення, для цього побудують систему поливного трубопроводу. Оновлять також систему освітлення та водовідведення.

Інфографіка

До парку «Перемога» входить також паркова територія зі ставками за вулицею Нижньомлинівською. Але на цю частину проект реконструкції не поширюється. Головний архітектор ТОВ НДПВI «Полтавагропроект» Юрій Олійник вважає її реконструкцію логічним продовженням оновлення верхнього плато парку та нижньої його частини. Щодо конкурсу концепцій, архітектор зазначив:

«Використовували деякі ідеї, основною з яких є збереження історичної складової парку».

Йдеться про середовища пам’яток: могили В.Г.Короленка, деяких алей та частини озеленення.

 

Що кажуть експерти?

Обидва архітектори брали участь у згаданому конкурсі концепцій від організації GIZ: Андрій Конюк – у складі команди-переможців, Артур Ароян – від команди City.lab.

Артур Ароян «Мені особисто не зрозуміло, для чого було проводити конкурс концепцій, якщо реалізовувати проект буде інша проектна організація, і вона може використовувати ідеї всіх учасників. Умови є умови, але, на мою думку, краще було би більше часу витратити на конкурс, і дати можливість переможцям вже спільно з підрядником робили проект. У тому проекті, який зараз втілюється, мінімум чотири ідеї, які подала команда City.lab. Цікавим моментом є те, що проект запозичує функціональні ідеї конкурсних концепцій і повністю ігнорує візуальні. Серед недоліків проекту реконструкції – колонада на головному вході. Вона порушить уже сформовану вісь, яка завершується храмом Віри, Надії, Любові».
Андрій Конюк «Із нашої концепції реалізували лише декілька елементів у нижній частині парку. Хоча, наприклад, заміна існуючого фонтану на “сухий” дозволила б розширити функціональні можливості площі біля літнього майданчика. Чашоподібний фонтан же через 10-20 років ризикує втратити свій привабливий вигляд. Вбиральні, які заплановані проектом по всій території парку, не потрібні, адже існуючого підземного, за нормами, достатньо. Благоустрій віддаленої, третьої частини парку, яка розташована з іншого боку вулиці Нижньомлинської, на жаль, взагалі не будуть робити. При тому, що конкурс був організований саме з цією метою».

 

Вартість проекту

Минулого літа в коментарі журналістам ТРК «Лтава» керівник управління капбудівництва міськвиконкому Володимир Годня озвучив суму у 200 мільйонів гривень як орієнтовну вартість реконструкції усього парку «Перемога». Але вона ще потребує додаткових обрахувань та перевірок. Передпроектні дослідження та експертиза, за даними сайту публічних закупівель PROZORRO, уже коштували державі 3,3 млн грн. Розробка проектної документації обійдеться ще у 2,5 млн грн. На неї, за словами Юрія Олійника, коштів ще не виділили. Остаточну необхідну суму для проведення робіт з реконструкції стане відомо після завершення цього етапу.

 

Замість висновку

Світовий досвід свідчить, що архітектурний, містобудівний проект може стати корисним і для громади, і для міста, і привабливим для туристів, що приноситиме додаткові кошти місту. Але для цього повинна функціонувати налагоджена система проведення архітектурних конкурсів: на першому конкурсі концепцій свої пропозиції може внести будь-хто, у наступному конкурсі концепцій беруть участь конкурсанти із відповідною кваліфікацією, після нього уже відбувається професійний конкурс проектів, який визначає переможців. І вони вже мають право долучатися до розробки проектної документації та реалізації проекту. Досвід показує, що Полтава тільки наближається до цих практик.

Артур Ароян підкреслює важливість проведення соціологічних досліджень перед розробленням важливих містобудівних проектів, адже саме думка громади допомагає правильно сформувати конкурсне завдання. Андрій Конюк свідчить про готовність архітектурної спільноти долучатися до проведення конкурсів та пошуку вдалих рішень. Місцева влада – на вершині цього трикутника, позаяк саме від неї залежить фінансовий та організаційний аспекти як якісного проведення архітектурних конкурсів, так і реалізації проектів.

А ти зустрічаєш захід сонця, сидячи на новій лавці амфітеатру «Співочого поля». Прийдеш додому, і перед сном внесеш до свого календаря відвідини громадських слухань щодо реконструкції третьої частини парку «Перемога». Або ні. Або будь-яке із сотень «або». І будь-яке, тобою обране, так чи інакше уже змінюватиме твоє місто.

 

Графіка Юлії Деркач

Опублікована: 27 лютого 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація